Jedynie prawda jest ciekawa


Bębenek: Muzyka to nie tylko dźwięki, to relacje

03.02.2013

Siostry mają to, czego brakuje ludziom na zewnątrz. W sposób naturalny modlą się śpiewem. O tyle więc praca z nimi była łatwiejsza. Fascynująca jest w tych kobietach cisza" - mówi kompozytor Paweł Bębenek w rozmowie z portalem wPolityce.pl o płycie nagranej przez s. karmelitanki.

wPolityce.pl: Informacja o płycie nagranej przez siostry klauzurowe, które na co dzień odcięte są od świata, brzmi zaskakująco. Skąd taki pomysł?
Paweł Bębenek: Siostry karmelitanki bardzo dawno temu modliły się za mnie, gdy chorowałem. Tak się poznaliśmy. Latem ubiegłego roku, zadzwoniła do mnie s. Miriam z pytaniem czy bym z nimi nie popracował muzycznie. Okazało się, w związku z 500-leciem św. Teresy Wielkiej, które obchodzą w 2015 roku, chcą nagrać płytkę z jej tekstami. Zaproponowały, żebym zajął się aranżacją kompozycji jednej z sióstr z klasztoru w Gnieźnie. Lubię takie pomysły, dlatego, że to muzyka kontemplacyjna, która rządzi się swoimi prawami. Teksty św. Teresy są piękne. Gorzej z tłumaczeniami, bo jednak nie jest łatwo oddać po polsku to, co brzmi w języku hiszpańskim.

Zwykle komponujesz sam. Jak pracowało ci się aranżacyjnie nad gotową muzyką?
Było to na początku trudne, bo to czyjeś kompozycje, nie moje. Czytałem te teksty, słuchałem muzyki, która została napisana i miałem na nią zupełnie inny pomysł. Nie było to zadanie łatwe. Gdy słuchałem melodii, myślałem, że zrobiłbym to zupełnie inaczej. Siostra Katarzyna, autorka muzyki - nota bene świetna skrzypaczka, co także jest niesamowite. Trzeba wiedzieć, że dziewczyny rezygnują z realizacji w świecie wielu wspaniałych talentów, żeby oddać się w pełni Panu Bogu... S. Katarzyna napisała swoje utwory i pozwoliła mi zaingerować harmonią w to, co zrobiła. Oczywiście nie miałem śmiałości, żeby ingerować w czyjąś własność. Ta zgoda sióstr była niezwykła, kryła w sobie wiele pokory. Z czasem to, co słyszałem stawało mi się coraz bliższe.

Jak siostra Katarzyna przyjęła twoje aranżacje?
Byłem zdumiony, że nie tylko jej, ale i siostrom, które zebrały się potem do śpiewania, bardzo się spodobały. Okazało się, że siostry dużo się modlą pieśniami, które piszę. To była dla mnie bardzo dobra i budująca wiadomość, że nawet siostry, które mieszkają w kościołach klauzurowych, wykorzystują te pieśni do modlitwy. Bo przecież o to w tym wszystkim chodzi. W kościołach jest dużo muzyki rozrywkowej, a niewiele takiej, która pozwala na odnalezienie się w przestrzeni sacrum.

Do tego wątku jeszcze wrócimy. Interesujący jest jednak etap prac nad płytą. Jak to wyglądało?
Wysyłałem siostrom utwory na bieżąco, żeby mogły się ich uczyć. W związku z tym, że siostry są za klauzurą, sytuacją wyjątkową było to, że otrzymały od prowincjała zgodę na opuszczenie swoich klasztorów i zebranie się w jednym z nich, w Gdyni. Gdy przyjechałem do nich, zadałem im pytanie jak długo razem śpiewają. Dowiedziałem się, że w tym składzie zaledwie od kilku dni. Pomyślałem, że to pomysł nagrywania płyty w ten sposób jest szalony. Okazało się jednak, że Pan Bóg ma o wiele ciekawsze pomysły i rozwiązania, niż moglibyśmy znaleźć sami. W sumie pracowaliśmy przed nagraniem 3-4 dni. Ale bardzo intensywnie. Rano Msza św., śniadanie, do południa próba. Po obiedzie chwila oddechu i do godz. 21-22 znowu praca. To była intensywna praca muzyczna. Na nagranie przeznaczyliśmy dwa dni.

Często zdarza ci się organizować chór z nieznanych sobie wcześniej ludzi, choćby podczas warsztatów, które prowadzisz. Zaskoczyło cię coś szczególnie w prowadzeniu sióstr?
Siostry mają to, czego brakuje ludziom na zewnątrz. W sposób naturalny modlą się śpiewem. Tego nie trzeba im tłumaczyć. O tyle więc ta praca była łatwiejsza. Fascynująca jest w tych kobietach cisza. Trudno było mi od nich wymagać. Wiadomo, siostry ubrane w habity, welony, a ja musiałem popracować z nimi też fizycznie, żeby dźwięki dobrze zabrzmiały. Niesamowite było to, że siostry bardzo pokornie pracowały.

Co znaczy fizycznie? Zmuszałeś siostry do tradycyjnej rozgrzewki?

Właśnie tak. Musieliśmy porobić trochę przysiadów, rozgrzać mięśnie karku poruszając głową. W welonach nie było to łatwe. Ale pokornie to robiły i to było piękne. Wiele jest w siostrach radości. Fascynuje mnie to, że mimo iż mieszkają za klauzurą, widzą znacznie więcej od nas. Po tygodniu z nimi, wracając do domu, chodząc po ulicach, dostałem taką ilość bodźców, jakiej nie oglądałem przez tydzień. Wtedy zrozumiałem to jeszcze bardziej. Siostry widzą rzeczywistość świata bardzo szczegółowo. Myślę, że są o wiele bardziej wolne od nas, żyjących w świecie.

Odbija się to w ich muzyce?
Jak najbardziej. Słychać to w każdym dźwięku, w harmonii...

wywiad-muzyka-to-relacje-miedzyludzkie-nie-tylko-dzwieki-kompozytor-pawel-bebenek-o-pierwszej-w-poslce-plycie-siostr-karmelitanek" target="_blank">Cały wywiad na portalu wPolityce.pl. POLECAMY
[fot. s. Judyta Bilicka]

Warto poczytać

 1. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook