Jedynie prawda jest ciekawa

Bartosiak: Euro strefa może nie przetrwać

02.01.2014

Nie wiadomo, czy euro strefa przetrwa. Jeżeli euro będzie korzystne dla Niemiec – wówczas przetrwa, natomiast jeżeli okaże się być niekorzystne - rozpadnie się – mówi komentator tygodnika Nowa Konfederacja Jacek Bartosiak.

Stefczyk.info: Dziennik „Sueddeutsche Zaitung” w pisze w komentarzu, że ekonomiczna i polityczna siła Niemiec, wywołuje lęki wśród innych krajów członkowskich, prowokując ich sprzeciw wobec dalszego pogłębiania integracji europejskiej. Czy rzeczywiście siła Niemiec może paraliżować inne kraje i wywoływać eurosceptycyzm?

Jacek Bartosiak: Wzrost siły Niemiec i osłabnięcie dużych państw, takich jak Francja – zaburza dotychczasowy model funkcjonowania Unii Europejskiej. Układ sił powoduje, iż UE aby przetrwać, będzie musiała stać się niemiecką unią, ponieważ dotychczasowa formuła jej działania wyczerpała się. Wiadomo, że przy każdej zmianie układu sił, rodzą się napięcia, ponieważ dotychczasowi główni aktorzy są niezadowoleni z zaistniałej sytuacji, a chcą zachować status quo.

Dlatego obserwujemy rosnący eurosceptycyzm w krajach UE?

Eurosceptycyzm, lub próba zasłonięcia się własnym interesem, są najlepszą strategia dla własnego kraju. Przedstawiciel danego państwa w momencie gdy kończy się prosperity, zaczyna się martwić o bliższą koszulę ciału. Wyciąga, więc wnioski, czy jego kraj zyskuje czy traci na tej sytuacji.

Radosław Sikorski powiedział, że „prawdziwa UE będzie wewnątrz eurogrupy”. Pojawia się, więc dyskusja o euro i czy warto w Polsce o tym rozmawiać?

Nie wiadomo, czy euro strefa przetrwa. Jeżeli euro będzie korzystne dla Niemiec – wówczas przetrwa, natomiast jeżeli okaże się być niekorzystne - rozpadnie się. Słowa min. Sikorskiego są w tym momencie drugorzędnie, bowiem przed Polską nie stoi problem wejścia do strefy euro. Jednak samo mówienie o tym, że nasz kraj przyjmie euro walutę nie jest groźne. Inwestorzy chcą słyszeć takie rzeczy.

Jakie czynniki mogą spowodować, że Niemcom przestane zależeć na euro?

Gdy przestanie im się ta waluta opłacać. W pewnym momencie państwa peryferyjne, ale również Francja – mogą zażądać od Niemiec transferu funduszy bądź euroobligacji, aby uzyskać zniwelowanie w różnicy w poziomie rozwoju, co naturalnie oznaczałoby osłabienie siły Niemiec. W takiej sytuacji euro może się wykoleić.

Jakie UE będzie miała przed sobą cele w 2014 roku?

Unia będzie starała się uciec do przodu poprzez Unię Bankową i próbę redyfinicji układów sił pomiędzy państwami. Na dłuższą metę aby UE przetrwała, Niemcy będą musiały mieć coraz więcej do powiedzenia, inaczej nie będą chciały finansować jej działalności. To będzie bardzo trudny rok, również pod względem unijnego bezrobocia, co również może osłabić działanie wspólnoty.

Rozmawiał Łukasz Żygadło

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

[fot: sxc.hu]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook