Jedynie prawda jest ciekawa


Bartosiak: Euro strefa może nie przetrwać

02.01.2014

Nie wiadomo, czy euro strefa przetrwa. Jeżeli euro będzie korzystne dla Niemiec – wówczas przetrwa, natomiast jeżeli okaże się być niekorzystne - rozpadnie się – mówi komentator tygodnika Nowa Konfederacja Jacek Bartosiak.

Stefczyk.info: Dziennik „Sueddeutsche Zaitung” w pisze w komentarzu, że ekonomiczna i polityczna siła Niemiec, wywołuje lęki wśród innych krajów członkowskich, prowokując ich sprzeciw wobec dalszego pogłębiania integracji europejskiej. Czy rzeczywiście siła Niemiec może paraliżować inne kraje i wywoływać eurosceptycyzm?

Jacek Bartosiak: Wzrost siły Niemiec i osłabnięcie dużych państw, takich jak Francja – zaburza dotychczasowy model funkcjonowania Unii Europejskiej. Układ sił powoduje, iż UE aby przetrwać, będzie musiała stać się niemiecką unią, ponieważ dotychczasowa formuła jej działania wyczerpała się. Wiadomo, że przy każdej zmianie układu sił, rodzą się napięcia, ponieważ dotychczasowi główni aktorzy są niezadowoleni z zaistniałej sytuacji, a chcą zachować status quo.

Dlatego obserwujemy rosnący eurosceptycyzm w krajach UE?

Eurosceptycyzm, lub próba zasłonięcia się własnym interesem, są najlepszą strategia dla własnego kraju. Przedstawiciel danego państwa w momencie gdy kończy się prosperity, zaczyna się martwić o bliższą koszulę ciału. Wyciąga, więc wnioski, czy jego kraj zyskuje czy traci na tej sytuacji.

Radosław Sikorski powiedział, że „prawdziwa UE będzie wewnątrz eurogrupy”. Pojawia się, więc dyskusja o euro i czy warto w Polsce o tym rozmawiać?

Nie wiadomo, czy euro strefa przetrwa. Jeżeli euro będzie korzystne dla Niemiec – wówczas przetrwa, natomiast jeżeli okaże się być niekorzystne - rozpadnie się. Słowa min. Sikorskiego są w tym momencie drugorzędnie, bowiem przed Polską nie stoi problem wejścia do strefy euro. Jednak samo mówienie o tym, że nasz kraj przyjmie euro walutę nie jest groźne. Inwestorzy chcą słyszeć takie rzeczy.

Jakie czynniki mogą spowodować, że Niemcom przestane zależeć na euro?

Gdy przestanie im się ta waluta opłacać. W pewnym momencie państwa peryferyjne, ale również Francja – mogą zażądać od Niemiec transferu funduszy bądź euroobligacji, aby uzyskać zniwelowanie w różnicy w poziomie rozwoju, co naturalnie oznaczałoby osłabienie siły Niemiec. W takiej sytuacji euro może się wykoleić.

Jakie UE będzie miała przed sobą cele w 2014 roku?

Unia będzie starała się uciec do przodu poprzez Unię Bankową i próbę redyfinicji układów sił pomiędzy państwami. Na dłuższą metę aby UE przetrwała, Niemcy będą musiały mieć coraz więcej do powiedzenia, inaczej nie będą chciały finansować jej działalności. To będzie bardzo trudny rok, również pod względem unijnego bezrobocia, co również może osłabić działanie wspólnoty.

Rozmawiał Łukasz Żygadło

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

[fot: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. trwam23012018 23.01.2018

  Oj. Rydzyk i dwa samochody od bezdomnego. Skandal... czy manipulacja, na którą daliście się nabrać?

  „Ojciec Tadeusz Rydzyk dostał dwa samochody od bezdomnego”. Taki temat od dwóch dni przewija się przez wszystkie media, które ironizują z duchownego i szydzą z rzekomego prezentu. Jak to możliwe, żeby bezdomny miał dwa samochody?

 2. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 3. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 4. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 5. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 6. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 7. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 8. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook