Jedynie prawda jest ciekawa


Bartosiak: Euro strefa może nie przetrwać

02.01.2014

Nie wiadomo, czy euro strefa przetrwa. Jeżeli euro będzie korzystne dla Niemiec – wówczas przetrwa, natomiast jeżeli okaże się być niekorzystne - rozpadnie się – mówi komentator tygodnika Nowa Konfederacja Jacek Bartosiak.

Stefczyk.info: Dziennik „Sueddeutsche Zaitung” w pisze w komentarzu, że ekonomiczna i polityczna siła Niemiec, wywołuje lęki wśród innych krajów członkowskich, prowokując ich sprzeciw wobec dalszego pogłębiania integracji europejskiej. Czy rzeczywiście siła Niemiec może paraliżować inne kraje i wywoływać eurosceptycyzm?

Jacek Bartosiak: Wzrost siły Niemiec i osłabnięcie dużych państw, takich jak Francja – zaburza dotychczasowy model funkcjonowania Unii Europejskiej. Układ sił powoduje, iż UE aby przetrwać, będzie musiała stać się niemiecką unią, ponieważ dotychczasowa formuła jej działania wyczerpała się. Wiadomo, że przy każdej zmianie układu sił, rodzą się napięcia, ponieważ dotychczasowi główni aktorzy są niezadowoleni z zaistniałej sytuacji, a chcą zachować status quo.

Dlatego obserwujemy rosnący eurosceptycyzm w krajach UE?

Eurosceptycyzm, lub próba zasłonięcia się własnym interesem, są najlepszą strategia dla własnego kraju. Przedstawiciel danego państwa w momencie gdy kończy się prosperity, zaczyna się martwić o bliższą koszulę ciału. Wyciąga, więc wnioski, czy jego kraj zyskuje czy traci na tej sytuacji.

Radosław Sikorski powiedział, że „prawdziwa UE będzie wewnątrz eurogrupy”. Pojawia się, więc dyskusja o euro i czy warto w Polsce o tym rozmawiać?

Nie wiadomo, czy euro strefa przetrwa. Jeżeli euro będzie korzystne dla Niemiec – wówczas przetrwa, natomiast jeżeli okaże się być niekorzystne - rozpadnie się. Słowa min. Sikorskiego są w tym momencie drugorzędnie, bowiem przed Polską nie stoi problem wejścia do strefy euro. Jednak samo mówienie o tym, że nasz kraj przyjmie euro walutę nie jest groźne. Inwestorzy chcą słyszeć takie rzeczy.

Jakie czynniki mogą spowodować, że Niemcom przestane zależeć na euro?

Gdy przestanie im się ta waluta opłacać. W pewnym momencie państwa peryferyjne, ale również Francja – mogą zażądać od Niemiec transferu funduszy bądź euroobligacji, aby uzyskać zniwelowanie w różnicy w poziomie rozwoju, co naturalnie oznaczałoby osłabienie siły Niemiec. W takiej sytuacji euro może się wykoleić.

Jakie UE będzie miała przed sobą cele w 2014 roku?

Unia będzie starała się uciec do przodu poprzez Unię Bankową i próbę redyfinicji układów sił pomiędzy państwami. Na dłuższą metę aby UE przetrwała, Niemcy będą musiały mieć coraz więcej do powiedzenia, inaczej nie będą chciały finansować jej działalności. To będzie bardzo trudny rok, również pod względem unijnego bezrobocia, co również może osłabić działanie wspólnoty.

Rozmawiał Łukasz Żygadło

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

[fot: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook