Jedynie prawda jest ciekawa


Bartosiak: Euro strefa może nie przetrwać

02.01.2014

Nie wiadomo, czy euro strefa przetrwa. Jeżeli euro będzie korzystne dla Niemiec – wówczas przetrwa, natomiast jeżeli okaże się być niekorzystne - rozpadnie się – mówi komentator tygodnika Nowa Konfederacja Jacek Bartosiak.

Stefczyk.info: Dziennik „Sueddeutsche Zaitung” w pisze w komentarzu, że ekonomiczna i polityczna siła Niemiec, wywołuje lęki wśród innych krajów członkowskich, prowokując ich sprzeciw wobec dalszego pogłębiania integracji europejskiej. Czy rzeczywiście siła Niemiec może paraliżować inne kraje i wywoływać eurosceptycyzm?

Jacek Bartosiak: Wzrost siły Niemiec i osłabnięcie dużych państw, takich jak Francja – zaburza dotychczasowy model funkcjonowania Unii Europejskiej. Układ sił powoduje, iż UE aby przetrwać, będzie musiała stać się niemiecką unią, ponieważ dotychczasowa formuła jej działania wyczerpała się. Wiadomo, że przy każdej zmianie układu sił, rodzą się napięcia, ponieważ dotychczasowi główni aktorzy są niezadowoleni z zaistniałej sytuacji, a chcą zachować status quo.

Dlatego obserwujemy rosnący eurosceptycyzm w krajach UE?

Eurosceptycyzm, lub próba zasłonięcia się własnym interesem, są najlepszą strategia dla własnego kraju. Przedstawiciel danego państwa w momencie gdy kończy się prosperity, zaczyna się martwić o bliższą koszulę ciału. Wyciąga, więc wnioski, czy jego kraj zyskuje czy traci na tej sytuacji.

Radosław Sikorski powiedział, że „prawdziwa UE będzie wewnątrz eurogrupy”. Pojawia się, więc dyskusja o euro i czy warto w Polsce o tym rozmawiać?

Nie wiadomo, czy euro strefa przetrwa. Jeżeli euro będzie korzystne dla Niemiec – wówczas przetrwa, natomiast jeżeli okaże się być niekorzystne - rozpadnie się. Słowa min. Sikorskiego są w tym momencie drugorzędnie, bowiem przed Polską nie stoi problem wejścia do strefy euro. Jednak samo mówienie o tym, że nasz kraj przyjmie euro walutę nie jest groźne. Inwestorzy chcą słyszeć takie rzeczy.

Jakie czynniki mogą spowodować, że Niemcom przestane zależeć na euro?

Gdy przestanie im się ta waluta opłacać. W pewnym momencie państwa peryferyjne, ale również Francja – mogą zażądać od Niemiec transferu funduszy bądź euroobligacji, aby uzyskać zniwelowanie w różnicy w poziomie rozwoju, co naturalnie oznaczałoby osłabienie siły Niemiec. W takiej sytuacji euro może się wykoleić.

Jakie UE będzie miała przed sobą cele w 2014 roku?

Unia będzie starała się uciec do przodu poprzez Unię Bankową i próbę redyfinicji układów sił pomiędzy państwami. Na dłuższą metę aby UE przetrwała, Niemcy będą musiały mieć coraz więcej do powiedzenia, inaczej nie będą chciały finansować jej działalności. To będzie bardzo trudny rok, również pod względem unijnego bezrobocia, co również może osłabić działanie wspólnoty.

Rozmawiał Łukasz Żygadło

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

[fot: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 2. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 3. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 4. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 5. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

 6. 1270luckyluck 18.04.2018

  Korwin-Mikke znów odleciał: PiS to komuniści z krzyżem na wierzchu!

  Znany miłośnik Putina, Janusz Korwin Mikke, postanowił znowu zabłysnąć

 7. 1270conchitawurst 16.04.2018

  Najsłynniejszy transwestyta Europy ma HIV

  Smutna prawda o kondycji współczesnego świata. Wurst cierpi na HIV

 8. 1270kuxniarbezwtyd 10.04.2018

  „Ależ to jest obrzydliwe. Orgia cynizmu”

  Niezwykle trafny komentarz redaktora naczelnego tygodnika „Sieci”. Obnażył hipokryzję salonowych dziennikarzy.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook