Jedynie prawda jest ciekawa


"Bardzo ważny sukces w Elblągu"

08.07.2013

Rozmowa z politologiem, Jackiem Kloczkowskim z Ośrodka Myśli Politycznej.

Stefczyk.info: W Elblągu nastąpiła zmiana władzy. Wybory na prezydenta miasta wygrał Jerzy Wilk, kandydat PiS. Kandydatka PO uzyskała ponad 48 procent. Wcześniej w referendum odwołano poprzedniego prezydenta miasta, z PO. Jak oceniać wyniki wyborów? Czy można mówić o jednoznacznym zwycięstwie którejś ze stron?

Jacek Kloczkowski: Wyniki w Elblągu potwierdzają to, co widać i wiadomo od lat. To nic odkrywczego, jedynie kolejny dowód, że tylko PiS i PO liczą się w walce wyborczej. Te wybory to również sygnał, że zacięta walka między największymi partiami będzie się toczyć do końca, jeśli nic nieprzewidzianego się nie zdarzy. Przypadek elbląski jest nietypowy. Z jednej strony wyniki kandydatów były dość zbliżone, a wybory odbywały się po kompromitacji Platformy Obywatelskiej. Mogłoby się wydawać, że skoro Platformę odrzucono w referendum to znaczy, że mieszkańcy na dłuższy czas odwrócili się od tej partii. Z drugiej strony wygrana PiS jest tym bardziej znacząca, że Elbląg dotychczas był miastem, które nie było przychylne wobec PiS-u. Mówiło się wręcz o tym, że Elbląg jest jednym z mateczników Platformy. To powoduje, że obie strony sporu politycznego mogą wyciągać dla siebie pewne pozytywy.

Kto ma do tego większe prawo?

Oczywiście PiS, który na takim terenie wygrał i zanotował sukces. PO może się głównie pocieszać, że ma wciąż potencjał mobilizacyjny. Można się zastanawiać, jaki byłby wynik w mieście, w którym Platforma nie miała do tej pory tak silnej pozycji. W takich miejscach wygrana PiS-u mogłaby być znacznie większa.

Adam Hofman z PiS mówił, że teraz czas na Warszawę. Czy wybory w Elblągu to utrzymanie zwycięskiego dla PiS trendu, który może być długotrwały?

Każde takie zwycięstwo jest cenne dla partii, która przez część opinii publicznej postrzegana była jako niezdolna do zwyciężania. Ten mit się rozpadł zupełnie. Z pewnością ten sukces jest ważny również dlatego, że dotyczy samorządu. PiS wypadł przyzwoicie w wynikach do sejmików wojewódzkich, ale w wyborach na prezydentów największych miast doznał poważnej porażki. Do tej pory rządził jedynie w Radomiu. Obecnie dochodzi do tego drugie duże miasto - Elbląg. To miasto jednak nie należy do tych największych w kraju. Warszawa, o której mówił poseł Hofman, to szczególne pole batalii. Bardzo ważny sukces w Elblągu stałby się mało znaczący przy wygranej PiS-u w Warszawie. To byłoby coś najbardziej spektakularnego, pomijając wygraną w wyborach na Prezydenta RP oraz w wyborach parlamentarnych.

Warto się zatem zaangażować w walkę o stolicy?

Z punktu widzenia PiS na pewno warto podjąć grę o stolicę. Jednak partia musi do niej podejść w sposób roztropny, by praca nad tą sprawą nie była "parą w gwizdek". Może dojść do sytuacji, w której nadmucha się nadmiernie balon, który potem pęknie - gdyby się w Warszawie nie udało, gdyby referendum okazało się nieważne, lub gdyby PiS przegrał wybory. To jest gra o dużą stawkę, w której obie strony podejmą ryzyko, ale możliwe straty mogą być duże. Warszawa to szczególne miejsce.

To miejsce może przesądzić o wyborach na szerszym forum, ogólnopolskim?

Nie ma bezpośredniego przeniesienia wyników w stolicy na wyniki w całej Polsce. Wyniki nie będą przenoszone na cały kraj, choć rzeczywiście to może być znaczący czynnik. Takie zwycięstwo byłoby szczególnie ważne dla PiS. Partia potrzebuje takiego zwycięstwa, szczególnie, że walka o stolicę będzie zapewne prowadzona z kandydatem związanym bezpośrednio z Platformą. To byłoby prestiżowe zwycięstwo nad kandydatem bezpośredniego politycznego rywala.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Tomasz Waszczuk]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook