Jedynie prawda jest ciekawa


Za ACTA stoi walka o interesy

22.02.2012

O zasadności badania ACTA przez Trybunał Sprawiedliwości UE, konsekwencjach spodziewanego orzeczenia oraz sposobach tworzenia prawa międzynarodowego mówi portalowi Stefczyk.info prawnik Fundacji FOR.

Stefczyk.info: Komisja Europejska zdecydowała o skierowaniu traktatu ACTA do Trybunału Sprawiedliwości UE. Czy to istotna sprawa dla Polski?

Mikołaj Barczentewicz: To ważna sprawa również dla nas. Decyzja, czy umowa zacznie obowiązywać w Polsce w dużej mierze jest związana z tym, czy Unia Europejska przyjmie jej rozwiązania. Kwestia polityki handlowej są kompetencją wyłączną Unii. Ta sprawa będzie więc ważna i dla nas.

Co Trybunał będzie badał?

Trybunał sprawdzi, czy traktat ACTA nie narusza zasad podstawowych wspólnego rynku Unii oraz czy nie łamie podstawowych zasad Wspólnoty. Może się pojawić wątpliwość, dotycząca rozwiązań ws. polityki prywatności, czy ochrony danych osobowych. Trudno dziś rozstrzygnąć, co Trybunał orzeknie. Prawdopodobne jest, że przynajmniej w części uzna, że umowa jest niekompatybilna z zasadami porządku prawnego Unii.

Ostatnio widać, że zapał do ratyfikacji ACTA w wielu krajach osłabł. Pana zdaniem umowa ta może pozostać tylko na papierze?

Traktat wejdzie w życie w tych krajach, które go ratyfikują. Domyślam się, że jacyś sygnatariusze ten dokument podpiszą, np. Japonia, czy USA. Jeśli jednak traktat miałby nie wejść w życie na obszarze całej Unii Europejskiej, nie wykluczam, że zasadność jego istnienia zostanie podważona. Możliwe również, że on będzie po prostu mniej znaczącym traktatem, obowiązujących jedynie w małej liczbie krajów.

Co prace nad ACTA mówią nam o globalnej polityce? Dlaczego tak wiele krajów zgodziło się wstępnie na rozwiązania, które obecnie są poddawane krytyce?

Szczegółowe regulacje prawne również na poziomie międzynarodowym są przygotowywane w celu ochrony pewnych interesów. Są grupy wydające spore pieniądze na przygotowanie korzystnego dla siebie prawa. W tym przypadku będą to organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskimi, czy producenci przemysłowi i posiadacze praw własności intelektualnej. Oni mają duży interes, by regulacje chroniące własność przyjmować. Jednocześnie interesy tych, którzy mogą zostać pokrzywdzeni, nie są tak chronione.

Dlaczego?

Większość osób nie czasu, by śledzić wszystkie wydarzenia i nowinki w danej dziedzinie. Proste dla zbiorowych podmiotów jest więc nakłanianie poszczególnych rządów do rozwiązań korzystnych dla danych grup. Potem wystarczy monitorować wprowadzenie rozwiązań. Im organizacja jest gorzej finansowana, tym mniejsze ma możliwości działania. Przegrywa bowiem z silniejszymi. To zła sytuacja, jednak tak to działa w wielu innych branżach.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook