Jedynie prawda jest ciekawa


Bankructwo Islandii przykładem dla Grecji

09.02.2012

"Nasz Dziennik" przeprowadza analizę możliwego bankructwa Grecji, która od dłuższego czasu znajduje się na krawędzi niewypłacalności. Szef eurogrupy Jean Claude Juncker zagroził właśnie, że jeśli Ateny nie wdrożą dalszych rygorystycznych cięć wydatków budżetowych - nie otrzymają kolejnego pakietu pomocowego wartego 130 mld euro. A bez tej pomocy Grecja nie będzie w stanie wykupić w marcu obligacji na kwotę ponad 14 mld euro. Publicystka Małgorzata Goss pokazuje na przykładzie kontrolowanego bankructwa Islandii, że to nic strasznego.

Jej zdaniem, wyraźnie widać, że cięcia i wyrzeczenia społeczne wprowadzane nie tylko w Grecji, ale też np. w Hiszpanii, nie przywracają tym krajom równowagi finansowej. Przeciwnie, spychają je w recesję i głębsze zadłużenie. Gdyby Grecja porzuciła euro, jej waluta uległaby osłabieniu, towary greckie stałyby się tańsze niż importowane, przez co wzrosłaby ich konkurencyjność, więc Grecy kupowaliby greckie wyroby, pobudzając własną gospodarkę - i cały mechanizm automatycznie by się naprawił. Wierzyciele zaś mogliby liczyć, że Grecy spłacą przynajmniej tę część eurodługów, która wynika z przeliczenia euro na drachmy w skali 1 do 1.

Świetnym przykładem kontrolowanego bankructwa może być Islandia, która pod koniec 2008 r., ogłosiła niewypłacalność, w związku z upadkiem trzech największych banków i przejęciu ich przez rząd - zamiast za cenę wielkich wyrzeczeń spłacać długi banków. Mimo nacisków UE i ugody z wierzycielami (długi banków mieli spłacać przez 30 lat Islandczycy, których jest 320 tys., solidarnie - po 12 tys. euro),  prezydent Ólafur Ragnar Grimsson (na zdjęciu), nie wahał się dwukrotnie rozpisać w tej sprawie referendum, stawiając czoła presji międzynarodowej, a Islandczycy dwukrotnie odmówili spłacania długów banków.

Po bankructwie Islandia przez dwa lata znajdowałą się w głębokiej recesji - gospodarka kurczyła się w tempie prawie minus 7 proc. PKB, a bezrobocie, wcześniej nieznane, wzrosło do 10 procent. Deprecjacja korony sięgnęła 35 proc., jej międzynarodowa wymienialność została wstrzymana, kapitał czmychnął z kraju, kapitalizacja giełdy spadła o 90 proc., stanęły inwestycje, posypały się bankructwa, licytacje, zwolnienia. Recesja sięgnęła dna w 2010 r., ale już pod koniec roku spadek PKB wyhamował. Osłabiona korona silnie wsparła eksport, inflacja uległa obniżeniu, kurs walutowy ustabilizował się na rynkowym poziomie. Rząd wdrożył program cięć oszczędnościowych (na skalę 10 proc. PKB w rozłożeniu na trzy lata), zwiększył podatki, zmniejszył płace budżetówki i subwencje rolne, zrestrukturyzował system wydatków społecznych. Plan ułożono tak, aby oszczędzić najsłabszych oraz utrzymać usługi państwa na odpowiednim poziomie. Bez zadłużania się i bez spłacania bankowego zadłużenia.

Miniony rok był dla Islandii już rokiem wzrostu. Kraj znów zaczął się rozwijać w tempie 2,6 proc. PKB. Według prognoz, w bieżącym roku i następnym gospodarka zwolni, ale od 2014 r. wzrost gospodarczy ma przyspieszyć. Ciążący nad krajem proces o spłatę długów bankowych ma tę dobrą stronę, że ułatwia Islandczykom prowadzenie kampanii "Nie dla euro". Trzeba bowiem zaznaczyć, że w chwili krachu bankowego ówczesny rząd Islandii natychmiast ogłosił zamiar wstąpienia kraju do Unii Europejskiej i przyjęcia euro. Wiązałaby się z tym konieczność spłaty przez państwo zadłużenia, czyli wkroczenie na drogę Grecji, Portugalii i innych. Na to zaś, by spłacać długi za prywatne banki, wyspiarze stanowczo się nie godzą - kończy Małgorzata Goss.

Greg/"Nasz Dziennik"
[fot. Wikipedia]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook