Jedynie prawda jest ciekawa


Banki chcą zlikwidować SKOK-i, by przejąć oszczędności Polaków

03.08.2015

Pod takim znamiennym tytułem w ostatni piątek ukazał się w dzienniku „Polska The Times” wywiad z Andrzejem Sosnowskim prezesem SKOK Stefczyka jednym z największych w strukturze Kas.


1. Prezes w tym wywiadzie bardzo zdecydowanie zareagował na dwie wypowiedzi ministra finansów Mateusza Szczurka i premier Ewy Kopacz.
Minister finansów i jednocześnie przewodniczący Komitetu Stabilności Finansowej Mateusz Szczurek, na ostatnim posiedzeniu sejmowej komisji finansów publicznych niespodziewanie wypalił „ SKOK-i to piramida finansowa”.

Z kolei premier Kopacz powiedziała ostatnio na konferencji prasowej, że „SKOK-i są zagrożeniem dla całego polskiego systemu finansowego”, a także, że Kasy to taka wielka tykająca bomba, która może wysadzić polski sektor finansowy”.

2. Prezes Sosnowski na podstawie raportu zweryfikowanego przez biegłego rewidenta, przytacza podstawowe informacje dotyczące sytuacji jego Kasy, zysk za rok 2014 wyniósł 81 mln zł, a współczynnik wypłacalności 5,7% i stwierdza, że jak usłyszał wypowiedź ministra o piramidzie finansowej, nie wierzył własnym uszom. Zwraca również uwagę na poprzednie miejsce pracy ministra Szczurka czyli bank ING i stwierdza, że SKOK-i z 2,5 milionami oszczędzających, są często dla banków zarówno alternatywą ale coraz częściej konkurencją.

Równie surowo ocenia wypowiedź premier Kopacz i przypomina, że jej atak na SKOK-i i jednocześnie wysłanie do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu stanowiska Rady Ministrów, chroniącego interesy banków w sporze z posiadaczami tzw. kredytów frankowych, pokazuje prawdziwe oblicze tego rządu.

3. Niejako przy okazji przypomina, że Kasy w Polsce działają już od ponad 20 lat i nie miały żadnych problemów, nikt z oszczędzających nie stracił swoich wkładów mimo tego, że nie nadzorowała ich Komisja Nadzoru Finansowego, ani nie było gwarancji z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Kłopoty w Kasach zaczęły się od momentu kiedy trafiły one pod nadzór KNF, a gwarantem został BFG, co więcej z miesiąca na miesiąc się one pogłębiają, a Komitet przysyłając kolejnych audytorów wręcz wymusza na nich kolejne „czarne” raporty o sytuacji finansowej SKOK-ów. To właśnie najprawdopodobniej w oparciu o nie KNF przygotował informacje dla ministra Szczurka, a ten mówił o SKOK-ach jako o piramidzie finansowej, a premier Kopacz jako o wielkiej tykającej bombie.

4. Prezes Sosnowski zwraca również uwagę na jeszcze jeden ważny atut SKOK-ów jako ważnego fragmentu polskiej bankowości.
Przypomina, że żaden ze SKOK-ów nie był zaangażowany w oferowanie polskim przedsiębiorcom opcji walutowych, nie sprzedawał tzw. poliso-lokat, wreszcie nie udzielał kredytów frankowych.

Na wszystkich tych jak się teraz okazuje toksycznych instrumentach finansowych (opcje walutowe, tzw. kredyty frankowe) czy też wręcz oszukańczych propozycjach (poliso-lokaty), polscy przedsiębiorcy i osoby fizyczne straciły do tej pory dziesiątki miliardów złotych, a przecież sprawa kredytów frankowych czy poliso-lokat nie jest ciągle zamknięta.

Może między innymi dlatego SKOK-i są tak wściekle atakowane przez przedstawicieli Platformy (w rządzie i Parlamencie), mocno powiązanych z sektorem bankowym, głównie zagranicznym.

Żeby było jasne, uważa że objęcie SKOK-ów nadzorem finansowym KNF, może być docelowo dobrym rozwiązaniem, pod warunkiem jednak, że będzie to nadzór sprawiedliwy, a nie patologiczny.

I zwraca uwagę, że obecny KNF samowolnie narzuca Kasom kolejne restrykcje, dowolnie interpretuje przepisy, a przepisy ustawy powodują, że jego administracyjne decyzje mają charakter ostateczny i nie można ich skarżyć w sądach administracyjnych.

Zbigniew Kuźmiuk

fot. fratria

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook