Jedynie prawda jest ciekawa

Banki chcą zlikwidować SKOK-i, by przejąć oszczędności Polaków

03.08.2015

Pod takim znamiennym tytułem w ostatni piątek ukazał się w dzienniku „Polska The Times” wywiad z Andrzejem Sosnowskim prezesem SKOK Stefczyka jednym z największych w strukturze Kas.


1. Prezes w tym wywiadzie bardzo zdecydowanie zareagował na dwie wypowiedzi ministra finansów Mateusza Szczurka i premier Ewy Kopacz.
Minister finansów i jednocześnie przewodniczący Komitetu Stabilności Finansowej Mateusz Szczurek, na ostatnim posiedzeniu sejmowej komisji finansów publicznych niespodziewanie wypalił „ SKOK-i to piramida finansowa”.

Z kolei premier Kopacz powiedziała ostatnio na konferencji prasowej, że „SKOK-i są zagrożeniem dla całego polskiego systemu finansowego”, a także, że Kasy to taka wielka tykająca bomba, która może wysadzić polski sektor finansowy”.

2. Prezes Sosnowski na podstawie raportu zweryfikowanego przez biegłego rewidenta, przytacza podstawowe informacje dotyczące sytuacji jego Kasy, zysk za rok 2014 wyniósł 81 mln zł, a współczynnik wypłacalności 5,7% i stwierdza, że jak usłyszał wypowiedź ministra o piramidzie finansowej, nie wierzył własnym uszom. Zwraca również uwagę na poprzednie miejsce pracy ministra Szczurka czyli bank ING i stwierdza, że SKOK-i z 2,5 milionami oszczędzających, są często dla banków zarówno alternatywą ale coraz częściej konkurencją.

Równie surowo ocenia wypowiedź premier Kopacz i przypomina, że jej atak na SKOK-i i jednocześnie wysłanie do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu stanowiska Rady Ministrów, chroniącego interesy banków w sporze z posiadaczami tzw. kredytów frankowych, pokazuje prawdziwe oblicze tego rządu.

3. Niejako przy okazji przypomina, że Kasy w Polsce działają już od ponad 20 lat i nie miały żadnych problemów, nikt z oszczędzających nie stracił swoich wkładów mimo tego, że nie nadzorowała ich Komisja Nadzoru Finansowego, ani nie było gwarancji z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Kłopoty w Kasach zaczęły się od momentu kiedy trafiły one pod nadzór KNF, a gwarantem został BFG, co więcej z miesiąca na miesiąc się one pogłębiają, a Komitet przysyłając kolejnych audytorów wręcz wymusza na nich kolejne „czarne” raporty o sytuacji finansowej SKOK-ów. To właśnie najprawdopodobniej w oparciu o nie KNF przygotował informacje dla ministra Szczurka, a ten mówił o SKOK-ach jako o piramidzie finansowej, a premier Kopacz jako o wielkiej tykającej bombie.

4. Prezes Sosnowski zwraca również uwagę na jeszcze jeden ważny atut SKOK-ów jako ważnego fragmentu polskiej bankowości.
Przypomina, że żaden ze SKOK-ów nie był zaangażowany w oferowanie polskim przedsiębiorcom opcji walutowych, nie sprzedawał tzw. poliso-lokat, wreszcie nie udzielał kredytów frankowych.

Na wszystkich tych jak się teraz okazuje toksycznych instrumentach finansowych (opcje walutowe, tzw. kredyty frankowe) czy też wręcz oszukańczych propozycjach (poliso-lokaty), polscy przedsiębiorcy i osoby fizyczne straciły do tej pory dziesiątki miliardów złotych, a przecież sprawa kredytów frankowych czy poliso-lokat nie jest ciągle zamknięta.

Może między innymi dlatego SKOK-i są tak wściekle atakowane przez przedstawicieli Platformy (w rządzie i Parlamencie), mocno powiązanych z sektorem bankowym, głównie zagranicznym.

Żeby było jasne, uważa że objęcie SKOK-ów nadzorem finansowym KNF, może być docelowo dobrym rozwiązaniem, pod warunkiem jednak, że będzie to nadzór sprawiedliwy, a nie patologiczny.

I zwraca uwagę, że obecny KNF samowolnie narzuca Kasom kolejne restrykcje, dowolnie interpretuje przepisy, a przepisy ustawy powodują, że jego administracyjne decyzje mają charakter ostateczny i nie można ich skarżyć w sądach administracyjnych.

Zbigniew Kuźmiuk

fot. fratria

Warto poczytać

 1. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 2. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 3. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 4. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 5. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 6. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 7. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

 8. 1270szcheternuydziewczonka 29.11.2017

  Niesamowita scena w kościele. Ta dziewczynka wzruszyła wszystkich

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook