Jedynie prawda jest ciekawa


Banki chcą zlikwidować SKOK-i, by przejąć oszczędności Polaków

03.08.2015

Pod takim znamiennym tytułem w ostatni piątek ukazał się w dzienniku „Polska The Times” wywiad z Andrzejem Sosnowskim prezesem SKOK Stefczyka jednym z największych w strukturze Kas.


1. Prezes w tym wywiadzie bardzo zdecydowanie zareagował na dwie wypowiedzi ministra finansów Mateusza Szczurka i premier Ewy Kopacz.
Minister finansów i jednocześnie przewodniczący Komitetu Stabilności Finansowej Mateusz Szczurek, na ostatnim posiedzeniu sejmowej komisji finansów publicznych niespodziewanie wypalił „ SKOK-i to piramida finansowa”.

Z kolei premier Kopacz powiedziała ostatnio na konferencji prasowej, że „SKOK-i są zagrożeniem dla całego polskiego systemu finansowego”, a także, że Kasy to taka wielka tykająca bomba, która może wysadzić polski sektor finansowy”.

2. Prezes Sosnowski na podstawie raportu zweryfikowanego przez biegłego rewidenta, przytacza podstawowe informacje dotyczące sytuacji jego Kasy, zysk za rok 2014 wyniósł 81 mln zł, a współczynnik wypłacalności 5,7% i stwierdza, że jak usłyszał wypowiedź ministra o piramidzie finansowej, nie wierzył własnym uszom. Zwraca również uwagę na poprzednie miejsce pracy ministra Szczurka czyli bank ING i stwierdza, że SKOK-i z 2,5 milionami oszczędzających, są często dla banków zarówno alternatywą ale coraz częściej konkurencją.

Równie surowo ocenia wypowiedź premier Kopacz i przypomina, że jej atak na SKOK-i i jednocześnie wysłanie do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu stanowiska Rady Ministrów, chroniącego interesy banków w sporze z posiadaczami tzw. kredytów frankowych, pokazuje prawdziwe oblicze tego rządu.

3. Niejako przy okazji przypomina, że Kasy w Polsce działają już od ponad 20 lat i nie miały żadnych problemów, nikt z oszczędzających nie stracił swoich wkładów mimo tego, że nie nadzorowała ich Komisja Nadzoru Finansowego, ani nie było gwarancji z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Kłopoty w Kasach zaczęły się od momentu kiedy trafiły one pod nadzór KNF, a gwarantem został BFG, co więcej z miesiąca na miesiąc się one pogłębiają, a Komitet przysyłając kolejnych audytorów wręcz wymusza na nich kolejne „czarne” raporty o sytuacji finansowej SKOK-ów. To właśnie najprawdopodobniej w oparciu o nie KNF przygotował informacje dla ministra Szczurka, a ten mówił o SKOK-ach jako o piramidzie finansowej, a premier Kopacz jako o wielkiej tykającej bombie.

4. Prezes Sosnowski zwraca również uwagę na jeszcze jeden ważny atut SKOK-ów jako ważnego fragmentu polskiej bankowości.
Przypomina, że żaden ze SKOK-ów nie był zaangażowany w oferowanie polskim przedsiębiorcom opcji walutowych, nie sprzedawał tzw. poliso-lokat, wreszcie nie udzielał kredytów frankowych.

Na wszystkich tych jak się teraz okazuje toksycznych instrumentach finansowych (opcje walutowe, tzw. kredyty frankowe) czy też wręcz oszukańczych propozycjach (poliso-lokaty), polscy przedsiębiorcy i osoby fizyczne straciły do tej pory dziesiątki miliardów złotych, a przecież sprawa kredytów frankowych czy poliso-lokat nie jest ciągle zamknięta.

Może między innymi dlatego SKOK-i są tak wściekle atakowane przez przedstawicieli Platformy (w rządzie i Parlamencie), mocno powiązanych z sektorem bankowym, głównie zagranicznym.

Żeby było jasne, uważa że objęcie SKOK-ów nadzorem finansowym KNF, może być docelowo dobrym rozwiązaniem, pod warunkiem jednak, że będzie to nadzór sprawiedliwy, a nie patologiczny.

I zwraca uwagę, że obecny KNF samowolnie narzuca Kasom kolejne restrykcje, dowolnie interpretuje przepisy, a przepisy ustawy powodują, że jego administracyjne decyzje mają charakter ostateczny i nie można ich skarżyć w sądach administracyjnych.

Zbigniew Kuźmiuk

fot. fratria

Warto poczytać

 1. 1270kijowniaij 25.04.2018

  Oto i są. To oni żerują na dramacie niepełnosprawnych...

  Jeszcze kilka godzin temu pisaliśmy, że w tym sporze dawno przestało chodzić o dobro niepełnosprawnych, a ktoś próbuje zbić na nim kapitał polityczny i pieniądze. Okazuje się, że nie trzeba było długo czekać na potwierdzenie naszych przypuszczeń.

 2. 1270facebookstefczyk 25.04.2018

  Tych słów już nie napiszesz na Facebooku

  Nowy regulamin największego portalu społecznościowego wchodzi w życie 25 maja

 3. 1270twitterPOl 25.04.2018

  „Im zależy tylko na pieniądzach. Wykorzystują swoje niepełnosprawne dzieci”

  Za nami kolejne godziny protestu opiekunów dzieci niepełnosprawnych. Mimo szerokich propozycji ze strony rządu, protestujący nie zamierzają ustąpić. Jeszcze kilka dni temu zastanawialiśmy się kto im płaci

 4. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 5. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 6. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 7. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 8. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook