Jedynie prawda jest ciekawa


Balicki: piarowskie sztuczki Arłukowicza

20.12.2011

- Ministerstwo obniżyło cenę leków w pewnych grupach ale jednocześnie został wprowadzony zakaz upustów, promocyjnych obniżek cen. Pacjent może nie mniej, a więcej zapłacić - mówi portalom Stefczyk.info i wPolityce.pl były minister zdrowia Marek Balicki.

Joanna Miziołek: - Leki będą tańsze, a pacjenci będą mieli większe możliwości – zachwala ustawę refundacyjną nowy minister zdrowia. Będzie aż tak różowo?

Marek Balicki: - Jestem zaniepokojony dosyć dużą falandyzacją prawa. Bo po pierwsze z informacji, które ja posiadam, to pod rządami nowej ustawy w sprawie każdego leku jest odrębna decyzja administracyjna. Minister w obwieszczeniach jedynie podaje do wiadomości informację o decyzjach administracyjnych. Może wydać też obwieszczenie, jak te decyzje będą prawomocne. A one uprawomocniają się po dwóch tygodniach od doręczenia firmie. One są teraz doręczane. Jeśli dodamy do 20 grudnia 14 dni, to nijak nie wchodzi 1 stycznia. I to jest sytuacja, której ustawa nie przewiduje. Nie wiem, jaka będzie podstawa prawna do refundacji w tych pierwszych dniach stycznia. Poza tym hurtownie zostały oczyszczone z leków z powodu dużego niepokoju, że firmy ani apteki nie będą do nich dokładać. Mają teraz utrudniony dostęp do leków. To jest problem dość poważny, bo takie sygnały napływają.

- A jaki będzie to miało skutek dla pacjentów?

Tego dzisiaj nie wiemy. Bo to, że ministerstwo obniżyło cenę leków w pewnych grupach, to wierzę panu ministrowi. Tylko, że jednocześnie został wprowadzony zakaz upustów, jakichkolwiek promocyjnych obniżek cen. Mówiąc w dużym uproszczeniu, jeżeli cena leku była 100 zł, a firmy sprzedawały go za 80, to w momencie gdy teraz minister obniżył cenę do 85, to obniżył o 15 proc., ale pacjent dopłaca 5 złotych więcej. W związku z tym dopóki nie będzie obwieszczenia ministra, to nie da się powiedzieć ile pacjent na tym straci. Na pewno stracą cukrzycy, którzy dostawali darmowe paski do oznaczenia poziomu glukozy w ramach upustu. Teraz będą musieli za nie płacić kilkadziesiąt złotych. 

- Pojawia się też wątpliwość wśród lekarzy, czy to oni powinni podejmować decyzję o tym, który lek będzie refundowany, a który nie. To dobra zmiana?

Komunikat, który wczoraj się ukazał, nie rozwiązuje żadnej sprawy. Gdyby pan minister powiedział, że oświadczenie pacjenta wystarczy, żeby uznać, że jest ubezpieczony i od razu kierujemy do Sejmu projekt ustawy, nowelizujący ustawę o świadczeniach, to wtedy rozwiązanie byłoby kompletne. Ale rząd tego nie zrobił. Czyli tak naprawdę nie posunęliśmy się do przodu. To raczej dość zręczne piarowskie posunięcie. Stan prawny się nie zmienił. Ba, nie ma nawet propozycji jego zmiany i to jest kłopot.

- Rozumie Pan argument związków zawodowych, które apelują, że wraz z wejściem nowej ustawy lekarze będą mieli więcej biurokracji?

Tak. Cały problem w tym, że nie wiemy, jakie będzie prawo, bo nie został ogłoszony projekt zmian. Wszystkie krytykowana zmiany przez związek zawodowy są słuszne. Zwłaszcza, że obciążanie lekarzy odpowiedzialnością majątkową nadal istnieje.

- Od 1 stycznia zatem nie tylko pacjenci, ale i lekarze powinni się bać?

Teraz zwiększa się zamieszanie w służbie zdrowia. Wszyscy się będą denerwować i pacjenci i lekarze i rejestratorki. Tak zwana pierwsza linia będzie miała jeszcze więcej pracy.

[fot. PAP / Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook