Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Balazs: "Nie rozumiem zachowania PSL w tej sprawie"

21.12.2014

Ludowcy przyjęli w swoje szeregi już 10 byłych działaczy palikociarni. Czy ten ruch zaszkodzi czy pomoże PSL-owi rozmawiamy z Arturem Balazsem, byłym ministrem rolnictwa w kilku gabinetach.

STEFCZYK.INFO: Gdy dowiedział się pan, że ludzie od Palikota przechodzą do PSL, to pomyślał pan sobie: „wreszcie!”, czy „szkoda, że tak późno!”?

Artur Balazs: W zasadzie ani tak, ani tak. Bardziej pomyślałem, że gdy okręt tonie, to kto może, to się ratuje. I, że to jest takie zachowanie, którego ja w polityce niezbyt lubię. Złamanie wszelkich zasad lojalnościowych i ucieczka z tonącego okrętu.

To nałożyło się na dobry wynik ludowców w wyborach samorządowych, a więc pojawiła się nadzieja, że uda się ten wynik przenieść na wybory parlamentarne i że dostaną jakieś miejsca na listach. Ale to nie jest zachowanie z mojej bajki i takie, które w polityce powinny obowiązywać. Daleki jestem od Palikota i uważam, że on wyrządza polskiej polityce wielkie szkody, więc to, iż schodzi ze sceny politycznej to dobrze, ale ten wybór jego byłych działaczy uważam za ucieczkę z tonącego okrętu.

Zadając to powyższe pytanie bardziej chodziło mi o zachowanie PSL, które przyjmując tych polityków od Palikota, pokazało swoje prawdziwe oblicze.

Nie za bardzo rozumiem zachowania PSL w tej sprawie. Bo tak: koalicja nie jest zagrożona. Głosowania w parlamencie nie są zagrożone. To jest ostatni rok, w którym się nic nie wydarzy, a ci ludzie od Palikota, to ludzie z zupełnie innej bajki, bez kręgosłupa ideowego, więc to duże obciążenie dla PSL branie ich do siebie. Nie znam prawdziwych przyczyn otwarcia się ludowców na tych ludzi, nie rozumiem tego.

Czy faktycznie jest to niezrozumiałe? PSL to partia w prostej linii wywodząca się z ZSL. Czy widzi pan wśród nich jakiś rys ideowy? Pod tym względem przypominają ugrupowanie Palikota. Może im jest już wszystko jedno, kto wśród nich będzie?

Ja nie widzę tu jasnego celu politycznego. PSL walczy o rząd dusz na wsi. Ludzie Palikota, de facto walczący z Kościołem, dla terenów wiejskich, dla prowincji, nie są dobrą propozycją. Mam wątpliwości, czy jest w ogóle w tym jaki poważny zamysł polityczny, czy jakiś prosty rachunek polityczny, którego i tak nic nie wynika.

PSL jest ugrupowaniem, i nie można tu udawać, że jest inaczej, które jednak trochę oczyściło się z tego „kurzu” zeteeselowskiego, dziś to jest zupełnie inne ugrupowanie, z którym każdy, myślę, iż zarówno Platforma jak i PiS chętnie zawarłby koalicję po wyborach.

PSL nie ma potrzeby zgarniania ludzi kompletnie bezideowych, a których głównym przesłaniem wypisanym na sztandarach była walka z Kościołem i to w sposób poniżający i kompromitujący i całkowicie zaprzeczający temu, co reprezentuje sobą PSL. Tu potrzebne jest panie redaktorze jaki zamysł polityczny i że nie do końca jest tak, jak pan mówi.

To może być jakiś doraźny ruch, który absolutnie PSL nie pomoże, bo nie otwiera on tej partii na żadne nowe środowiska, niczego politycznie nie dodaje, a rodowód tych nowych ludzi będzie utrudniał ludowcom zabieganie o poparcie na wsi. Nie wiem, czy adaptacja ludzi od Palikota nie ograniczy PSL-owi otwarcia na nowe prawicowe środowiska polityczne.

ROZMAWIAŁ: Sławomir Sieradzki

[FOTO: wPolityce.pl]

Słowa kluczowe:

Balazs

,

PSL

Warto poczytać

 1. Stuhrok 24.10.2016

  Stuhr: Kaczyński jak Hitler

  Aktor przekonuje, że w naszym kraju panuje dyktatura.

 2. woler 24.10.2016

  Piotr Zaremba we "wSieci": "Wołyń" niepoprawny

  Polecamy esej poświęcony zamieszaniu po nowym filmie Wojciecha Smarzowskiego!

 3. lisisiew 24.10.2016

  Lisiewicz: Macierewicz ograniczył wpływ rosyjskiej agentury

  Dziennikarz "Gazety Polskiej" pisze o działaniach rosyjskich agentów w mediach.

 4. popopop 24.10.2016

  Terlikowska: Przybysz w końcu pęknie

  Małgorzata Terlikowska apeluje o modlitwę za kobietę, która dokonała aborcji.

 5. marcoashx 24.10.2016

  Król: Zastanawiam się nad zmianą płci

  "Jako kobieta mógłbym napisać takie rzeczy, które się w głowie nie mieszczą".

 6. piotrowiczSITVPINFO 24.10.2016

  Piotrowicz: Niezrozumiałe protesty kobiet

  Niezrozumiałe jest dla mnie, przeciwko czemu kobiety protestują, skoro nic się nie zmieniło. Przez 8 lat nie protestowały, a gdy rząd zapowiedział pomoc dla kobiet, które są w złej sytuacji to są protesty - twierdzi Stanisław Piotrowicz (PiS).

 7. maccc-st 24.10.2016

  Ziemkiewicz: Niech te baby ktoś pogoni

  W ciasnym przejściu, zrobi się jakiś ruch, panika i ktoś może zostać stratowany. Mam nadzieję, że siły porządkowe nie dopuszczą do tego.

 8. rzep-sat 24.10.2016

  Kuźmiuk: Ten koń już nie pociągnie protestów, czyli jeszcze raz o prezesie Rzeplińskim

  Już w połowie grudnia kończy się kadencja profesora Andrzeja Rzeplińskiego i huczne obchody 30-lecia powstania Trybunału Konstytucyjnego miały być okazją do pokazania sukcesów tego organu pod jego światłym kierownictwem.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook