Jedynie prawda jest ciekawa


Balazs: "Nie rozumiem zachowania PSL w tej sprawie"

21.12.2014

Ludowcy przyjęli w swoje szeregi już 10 byłych działaczy palikociarni. Czy ten ruch zaszkodzi czy pomoże PSL-owi rozmawiamy z Arturem Balazsem, byłym ministrem rolnictwa w kilku gabinetach.

STEFCZYK.INFO: Gdy dowiedział się pan, że ludzie od Palikota przechodzą do PSL, to pomyślał pan sobie: „wreszcie!”, czy „szkoda, że tak późno!”?

Artur Balazs: W zasadzie ani tak, ani tak. Bardziej pomyślałem, że gdy okręt tonie, to kto może, to się ratuje. I, że to jest takie zachowanie, którego ja w polityce niezbyt lubię. Złamanie wszelkich zasad lojalnościowych i ucieczka z tonącego okrętu.

To nałożyło się na dobry wynik ludowców w wyborach samorządowych, a więc pojawiła się nadzieja, że uda się ten wynik przenieść na wybory parlamentarne i że dostaną jakieś miejsca na listach. Ale to nie jest zachowanie z mojej bajki i takie, które w polityce powinny obowiązywać. Daleki jestem od Palikota i uważam, że on wyrządza polskiej polityce wielkie szkody, więc to, iż schodzi ze sceny politycznej to dobrze, ale ten wybór jego byłych działaczy uważam za ucieczkę z tonącego okrętu.

Zadając to powyższe pytanie bardziej chodziło mi o zachowanie PSL, które przyjmując tych polityków od Palikota, pokazało swoje prawdziwe oblicze.

Nie za bardzo rozumiem zachowania PSL w tej sprawie. Bo tak: koalicja nie jest zagrożona. Głosowania w parlamencie nie są zagrożone. To jest ostatni rok, w którym się nic nie wydarzy, a ci ludzie od Palikota, to ludzie z zupełnie innej bajki, bez kręgosłupa ideowego, więc to duże obciążenie dla PSL branie ich do siebie. Nie znam prawdziwych przyczyn otwarcia się ludowców na tych ludzi, nie rozumiem tego.

Czy faktycznie jest to niezrozumiałe? PSL to partia w prostej linii wywodząca się z ZSL. Czy widzi pan wśród nich jakiś rys ideowy? Pod tym względem przypominają ugrupowanie Palikota. Może im jest już wszystko jedno, kto wśród nich będzie?

Ja nie widzę tu jasnego celu politycznego. PSL walczy o rząd dusz na wsi. Ludzie Palikota, de facto walczący z Kościołem, dla terenów wiejskich, dla prowincji, nie są dobrą propozycją. Mam wątpliwości, czy jest w ogóle w tym jaki poważny zamysł polityczny, czy jakiś prosty rachunek polityczny, którego i tak nic nie wynika.

PSL jest ugrupowaniem, i nie można tu udawać, że jest inaczej, które jednak trochę oczyściło się z tego „kurzu” zeteeselowskiego, dziś to jest zupełnie inne ugrupowanie, z którym każdy, myślę, iż zarówno Platforma jak i PiS chętnie zawarłby koalicję po wyborach.

PSL nie ma potrzeby zgarniania ludzi kompletnie bezideowych, a których głównym przesłaniem wypisanym na sztandarach była walka z Kościołem i to w sposób poniżający i kompromitujący i całkowicie zaprzeczający temu, co reprezentuje sobą PSL. Tu potrzebne jest panie redaktorze jaki zamysł polityczny i że nie do końca jest tak, jak pan mówi.

To może być jakiś doraźny ruch, który absolutnie PSL nie pomoże, bo nie otwiera on tej partii na żadne nowe środowiska, niczego politycznie nie dodaje, a rodowód tych nowych ludzi będzie utrudniał ludowcom zabieganie o poparcie na wsi. Nie wiem, czy adaptacja ludzi od Palikota nie ograniczy PSL-owi otwarcia na nowe prawicowe środowiska polityczne.

ROZMAWIAŁ: Sławomir Sieradzki

[FOTO: wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook