Jedynie prawda jest ciekawa


Balazs: "Nie rozumiem zachowania PSL w tej sprawie"

21.12.2014

Ludowcy przyjęli w swoje szeregi już 10 byłych działaczy palikociarni. Czy ten ruch zaszkodzi czy pomoże PSL-owi rozmawiamy z Arturem Balazsem, byłym ministrem rolnictwa w kilku gabinetach.

STEFCZYK.INFO: Gdy dowiedział się pan, że ludzie od Palikota przechodzą do PSL, to pomyślał pan sobie: „wreszcie!”, czy „szkoda, że tak późno!”?

Artur Balazs: W zasadzie ani tak, ani tak. Bardziej pomyślałem, że gdy okręt tonie, to kto może, to się ratuje. I, że to jest takie zachowanie, którego ja w polityce niezbyt lubię. Złamanie wszelkich zasad lojalnościowych i ucieczka z tonącego okrętu.

To nałożyło się na dobry wynik ludowców w wyborach samorządowych, a więc pojawiła się nadzieja, że uda się ten wynik przenieść na wybory parlamentarne i że dostaną jakieś miejsca na listach. Ale to nie jest zachowanie z mojej bajki i takie, które w polityce powinny obowiązywać. Daleki jestem od Palikota i uważam, że on wyrządza polskiej polityce wielkie szkody, więc to, iż schodzi ze sceny politycznej to dobrze, ale ten wybór jego byłych działaczy uważam za ucieczkę z tonącego okrętu.

Zadając to powyższe pytanie bardziej chodziło mi o zachowanie PSL, które przyjmując tych polityków od Palikota, pokazało swoje prawdziwe oblicze.

Nie za bardzo rozumiem zachowania PSL w tej sprawie. Bo tak: koalicja nie jest zagrożona. Głosowania w parlamencie nie są zagrożone. To jest ostatni rok, w którym się nic nie wydarzy, a ci ludzie od Palikota, to ludzie z zupełnie innej bajki, bez kręgosłupa ideowego, więc to duże obciążenie dla PSL branie ich do siebie. Nie znam prawdziwych przyczyn otwarcia się ludowców na tych ludzi, nie rozumiem tego.

Czy faktycznie jest to niezrozumiałe? PSL to partia w prostej linii wywodząca się z ZSL. Czy widzi pan wśród nich jakiś rys ideowy? Pod tym względem przypominają ugrupowanie Palikota. Może im jest już wszystko jedno, kto wśród nich będzie?

Ja nie widzę tu jasnego celu politycznego. PSL walczy o rząd dusz na wsi. Ludzie Palikota, de facto walczący z Kościołem, dla terenów wiejskich, dla prowincji, nie są dobrą propozycją. Mam wątpliwości, czy jest w ogóle w tym jaki poważny zamysł polityczny, czy jakiś prosty rachunek polityczny, którego i tak nic nie wynika.

PSL jest ugrupowaniem, i nie można tu udawać, że jest inaczej, które jednak trochę oczyściło się z tego „kurzu” zeteeselowskiego, dziś to jest zupełnie inne ugrupowanie, z którym każdy, myślę, iż zarówno Platforma jak i PiS chętnie zawarłby koalicję po wyborach.

PSL nie ma potrzeby zgarniania ludzi kompletnie bezideowych, a których głównym przesłaniem wypisanym na sztandarach była walka z Kościołem i to w sposób poniżający i kompromitujący i całkowicie zaprzeczający temu, co reprezentuje sobą PSL. Tu potrzebne jest panie redaktorze jaki zamysł polityczny i że nie do końca jest tak, jak pan mówi.

To może być jakiś doraźny ruch, który absolutnie PSL nie pomoże, bo nie otwiera on tej partii na żadne nowe środowiska, niczego politycznie nie dodaje, a rodowód tych nowych ludzi będzie utrudniał ludowcom zabieganie o poparcie na wsi. Nie wiem, czy adaptacja ludzi od Palikota nie ograniczy PSL-owi otwarcia na nowe prawicowe środowiska polityczne.

ROZMAWIAŁ: Sławomir Sieradzki

[FOTO: wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook