Jedynie prawda jest ciekawa


Bajka o przyjaznym państwie

23.02.2013

Za siedmioma górami, za siedmioma rzekami.... tak zwykle mamy i babcie zaczynały swoje bajki, opowiadane dzieciom w czasach gdy nie było jeszcze telewizorów, ani tym bardziej internetu.

Ja niedawno tez usłyszałem taka bajkę. Nie za siedmioma, tylko za jednymi górami Karpatami i nie za siedmioma, tylko za jedną wielką rzeką Dunaj, jest kraj, który się nazywa Austria, były nasz zaborca, dziś niewielki kraj, którego większość terytorium stanowią ośnieżone Alpy.

Do tej Austrii jakiś czas temu wyjechała pewna Polka, samotna mama z dwojgiem dzieci i tam pozostała na stałe, ciężko pracując na utrzymanie swojej rodziny. Wyjechała, bo w Polsce pracy znaleźć nie mogła, a tam, za Dunajem łatwiej było zarobić na chleb.

I ta Pani opowiedziała mi historię, która w Polsce brzmi jak z bajki. Otóż po kilku latach pobytu i zamieszkiwania w austriackim miasteczku, tę panią wezwał do siebie austriacki urząd opieki społecznej. I ten austriacki urząd mówi do niej tak – proszę pani. Według prawa pani jako matce dwojga dzieci należy się specjalny zasiłek, a dopatrzyliśmy się właśnie, ze pani tego zasiłku nie pobiera. Proszę wypełnić stosowny formularz, dołączyć metryki dzieci, a my pani niezwłocznie ten zasiłek wypłacimy, za 3 lata wstecz i na bieżąco będziemy go płacić dalej. I tak się stało, jak grom z jasnego nieba pani otrzymała od austriackiego urzędu całkiem spore pieniądze, które znacznie ułatwiły jej życie. Otrzymała te pomoc, choć była polską obywatelką i austriackiego obywatelstwa nie miała.

W Polsce o takiej historii biskup Ignacy Krasicki by napisał, ze niektórym to prawdą wydawać się może, a ja to jednak między bajki włożę...

W Polsce nie ma takich urzędów, w każdym razie ja takich nie spotkałem, które by wzywały obywatela, żeby mu coś dać, bo mu się należy. W Polsce jeśli urząd wzywa, to żeby zabrać, a nie żeby dać.

Pani Jadwiga, 50-letnia kobieta, bezrobotna i żyjąca w biedzie, otrzymywała od kilku lat zasiłki socjalne. Pewnego dnia wezwał ja urząd i zażądał zwrotu zasiłków za trzy lata wstecz, bo jakiś urzędnik dopatrzył się, że mąż Pani Jadwigi, też bezrobotny i z przyczyn rodzinnych mieszkający osobno, zaczął podobno na działce swojej matki budować dom. Mąż zaprzeczył, twierdził, że chodzi o jakiś niewielki remont, ale urząd uznał to za znak bogactwa, pozbawiający jego żone prawa do zasiłku. Przeciwko Pani Jadwidze wytoczona została cała machina prawna, prokuratura, sad, wyrok, w dodatku jeszcze sprawy o obrazę urzędników socjalnych, którym w desperacji Pani Jadwiga powiedziała jakieś ostrzejsze słowo. Kilka dni temu miał się zacząć kolejny jej proces, który jednak nie doszedł do skutku, bo zaszczuta kobieta usiłowała odebrać sobie życie. Dzieci ją znalazły, sprowadziły pomoc, kobeta została odratowana, ale jak wyzdrowieje, to aparat państwowy zapewne zajmie się nią znowu i wcale nie po to, by jej pomóc. .

A ileż Ileż to ja znam takich przypadków, że uczciwie pracujący przedsiębiorcy nagle wzywani są do władzy skarbowej i tam dowiadują się, że 5 lat temu coś tam było nie w porządku w ich podatkach i dziś maja zapłacić z dnia na dzień z odsetkami kilkaset tysięcy, albo i parę milionów.

Mówiłem już na falach Radia Maryja o przedsiębiorcach transportowych z pięknej Ziemi Łódzkiej. Uczciwi ludzie, prowadzący małe rodzinne firmy transportowe kupowali paliwo na stacjach benzynowych, ale się okazało, było to paliwo nielegalne, które sprzedawała mafia paliwowa. Państwo najpierw wpuściło w swoje granice nielegalne paliwo, potem pozwoliło mafii nim handlować i oszukiwać uczciwych nabywców, a po 5 latach tolerowania takiego procederu zaatakowało ofiary, zaatakowało tych właśnie uczciwych przedsiębiorców, ścigając ich za nienależne odliczenia podatku VAT. Z dnia na dzień przedsiębiorcy musieli regulować należności idące w setki tysięcy, albo i miliony złotych. Dla uczciwych firm to było jak wyrok śmierci. Państwo polskie dusi te firmy jedną za drugą, dusi je rękami swoich urzędników.

Podobnych przykładów opresyjnych działań aparatu państwowego jest niestety bardzo wiele.

Jest takie hasło „przyjazne państwo”. Nawet w Sejmie działała kiedyś komisja pod tą nazwą. Ale trudno znaleźć jakiekolwiek oznaki tej przyjaźni. Zresztą, niech się państwo z obywatelami nie koleguje ani nie przyjaźni, niech będzie wobec nich rzetelne i uczciwe, niech nie będzie złe i wrogie. Niech nie zastawia na nich podstępnych pułapek i niech się nie cieszy, gdy obywatele w nie wpadają. Jak te słynne fotoradary, w dużej części ustawiane nie po to, żeby na drogach było bezpieczniej, ale by łupić pieniądze od kierowców.

Na dodatek urzędnicze państwo bardzo nam ostatnio – przykro powiedzieć – schamiało. Ludzie coraz częściej skarżą się, że urzędnicy traktują ich opryskliwie, wyniośle, arogancko. Co pan się rzuca – mówi policjant do człowieka, zdruzgotanego śmiercią w wypadku drogowym jego syna. Pański syn nie żyje, a tamten człowiek ma firmę, rodzinę – mówi policjant i postępuje tak, jakby chciał ochronić przed odpowiedzialnością sprawcę wypadku. Pani jest lumpem – mówi urzędnik socjalny do kobiety z popegeerowskiej wsi, której bieda kazała przyjść i prosić o zasiłek. I wtedy ta kobieta się rozpłakała. Nie z biedy płakała, tylko z poniżenia.

Arogancko odnoszą się do ludzi niestety także niektórzy prokuratorzy i niektórzy sędziowie. Podnoszą głos, krzyczą, nie potrafią okazać szacunku dla godności człowieka.

Czeka nas wielka praca nad wyplenieniem z życia państwowego tej niedobrej arogancji. Miłości od władzy nikt nie wymaga, ale szacunku jak najbardziej. To powinno być podstawowe przykazanie dla wszelkiej władzy państwowej – szanuj obywatela swego jak siebie samego.

(jest to tekst mojego felietonu, wygłoszonego w Radio Maryja 20 lutego br.)

Janusz Wojciechowski

[FOTO: PAP/Bartłomiej Zborowski]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook