Jedynie prawda jest ciekawa


Bądźmy dumni, że jesteśmy katolikami

25.12.2013

Święta Bożego Narodzenia winny nam przywrócić poczucie dumy, że jesteśmy katolikami, gdyż niekiedy sprawiamy wrażenie, jakbyśmy wstydzili się naszej wiary – mówił podczas Pasterki biskup świdnicki Ignacy Dec.

 Jego zdaniem, to właśnie powinna być „nasza odpowiedź na Boże Narodzenie”. W tym roku bp Dec przewodniczył Mszy „pasterskiej” w Sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary w Bardzie.

Biskup świdnicki zwrócił uwagę w kazaniu, że choć w historii świata narodziło się już wiele miliardów ludzi, to tylko urodziny Jezusa z Nazaretu świat tak bardzo zapamiętał. - Przez tyle wieków istnienia świata nikt z ludzi nie przypuszczał, ani się nie spodziewał, że przyjdzie kiedyś taki czas, gdy sam Bóg stanie się człowiekiem, że pojawi się na świecie jako prawdziwy człowiek" – mówił. 

Stwierdzenie, że nie było dla nich miejsca w gospodzie jest pytaniem , czy jest miejsce dla Jezusa w mojej „gospodzie”, w moich myślach i w moim sercu? – pytał bp Dec, dzieląc się swoją refleksją nad historycznym i teologicznym wymiarem świąt Narodzenia Pańskiego. Podkreślił też, że „wielki Bóg stał się bezradny jak dziecko”.

Kaznodzieja wskazywał na czym ma polegać odpowiedź wierzących. "Święta Bożego Narodzenia winny nam przywrócić poczucie dumy, że jesteśmy katolikami. Niekiedy sprawiamy wrażenie, jakbyśmy wstydzili się naszej wiary. Tyle się dzisiaj gada przeciwko Kościołowi, również w naszej obecności. A my siedzimy wtedy cicho jak mysz pod miotłą. Nie stać nas nawet na zwyczajne słowa ‘Proszę cię, przestań tak mówić. Ja jestem katolikiem, i taka mowa sprawia mi przykrość. Nawet jeśli ci się wydaje, że mówisz prawdę, uszanuj przynajmniej moją wrażliwość” - apelował hierarcha. 

Jednocześnie biskup świdnicki zaznaczył, że „świat odchodzący od zdrowego rozsądku i normalności, może znaleźć uzdrowienie u Jezusa, który się narodził w Betlejem, a który dzisiaj żyje i działa w swoim Kościele".

Uroczystą Mszę św. „pasterską” bp Dec sprawował w sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary w Bardzie, gdzie czczona jest figura Matki Bożej Bardzkiej. To najstarsza drewniana rzeźba romańska zachowana na Dolnym Śląsku. Kustoszami bardzkiego sanktuarium są redemptoryści.

Prymas Stefan Wyszyński, 15 sierpnia 1959 r. powiedział że Bardo „usadowiło się w przełomie Nysy Kłodzkiej, tworząc południowe wrota do Polski. Tymi właśnie wrotami weszło do Polski chrześcijaństwo i u tych wrót Królowa Polski założyła jedną ze swoich stolic”.

KAI/ansa

[fot. bardo.info.pl]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook