Jedynie prawda jest ciekawa


Bądźmy dumni, że jesteśmy katolikami

25.12.2013

Święta Bożego Narodzenia winny nam przywrócić poczucie dumy, że jesteśmy katolikami, gdyż niekiedy sprawiamy wrażenie, jakbyśmy wstydzili się naszej wiary – mówił podczas Pasterki biskup świdnicki Ignacy Dec.

 Jego zdaniem, to właśnie powinna być „nasza odpowiedź na Boże Narodzenie”. W tym roku bp Dec przewodniczył Mszy „pasterskiej” w Sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary w Bardzie.

Biskup świdnicki zwrócił uwagę w kazaniu, że choć w historii świata narodziło się już wiele miliardów ludzi, to tylko urodziny Jezusa z Nazaretu świat tak bardzo zapamiętał. - Przez tyle wieków istnienia świata nikt z ludzi nie przypuszczał, ani się nie spodziewał, że przyjdzie kiedyś taki czas, gdy sam Bóg stanie się człowiekiem, że pojawi się na świecie jako prawdziwy człowiek" – mówił. 

Stwierdzenie, że nie było dla nich miejsca w gospodzie jest pytaniem , czy jest miejsce dla Jezusa w mojej „gospodzie”, w moich myślach i w moim sercu? – pytał bp Dec, dzieląc się swoją refleksją nad historycznym i teologicznym wymiarem świąt Narodzenia Pańskiego. Podkreślił też, że „wielki Bóg stał się bezradny jak dziecko”.

Kaznodzieja wskazywał na czym ma polegać odpowiedź wierzących. "Święta Bożego Narodzenia winny nam przywrócić poczucie dumy, że jesteśmy katolikami. Niekiedy sprawiamy wrażenie, jakbyśmy wstydzili się naszej wiary. Tyle się dzisiaj gada przeciwko Kościołowi, również w naszej obecności. A my siedzimy wtedy cicho jak mysz pod miotłą. Nie stać nas nawet na zwyczajne słowa ‘Proszę cię, przestań tak mówić. Ja jestem katolikiem, i taka mowa sprawia mi przykrość. Nawet jeśli ci się wydaje, że mówisz prawdę, uszanuj przynajmniej moją wrażliwość” - apelował hierarcha. 

Jednocześnie biskup świdnicki zaznaczył, że „świat odchodzący od zdrowego rozsądku i normalności, może znaleźć uzdrowienie u Jezusa, który się narodził w Betlejem, a który dzisiaj żyje i działa w swoim Kościele".

Uroczystą Mszę św. „pasterską” bp Dec sprawował w sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary w Bardzie, gdzie czczona jest figura Matki Bożej Bardzkiej. To najstarsza drewniana rzeźba romańska zachowana na Dolnym Śląsku. Kustoszami bardzkiego sanktuarium są redemptoryści.

Prymas Stefan Wyszyński, 15 sierpnia 1959 r. powiedział że Bardo „usadowiło się w przełomie Nysy Kłodzkiej, tworząc południowe wrota do Polski. Tymi właśnie wrotami weszło do Polski chrześcijaństwo i u tych wrót Królowa Polski założyła jedną ze swoich stolic”.

KAI/ansa

[fot. bardo.info.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook