Jedynie prawda jest ciekawa


Bączek: w Afganistanie zawiodło rozpoznanie

23.12.2011

Ostatnie tragiczne wydarzenia w Afganistanie wymagają dyskusji o zabezpieczeniu polskiego kontyngentu. Pojazd M-ATV polskiego konwoju tzw. regionalnego zespołu odbudowy (PRT) wjechał na minę w okolicach bazy wojskowej w Ghazni, zginęło pięciu polskich żołnierzy.

Trzeba przeanalizować błędy i wyciągnąć wnioski na przyszłość, żeby zwiększyć bezpieczeństwo naszych żołnierzy  i zapobiec w przyszłości podobnej tragedii. Po części musi być publiczna. Zwłaszcza, że ten spektakularny zamach przeprowadzony został w porze zimowej, do tej pory uznawanej za okres bezpieczniejszy w Afganistanie, gdyż o mniejszym nasileniu ataków talibów.
Takiej dyskusji nie powinny zablokować słowa posła Stefana Niesiołowskiego, będące swoistym „szantażem emocjonalnym”: Tak jak trupy w Smoleńsku były dobre dla paru ludzi, tak i trupy w Afganistanie przydadzą się im, by dobrać się do władzy.
za: Nasz Dziennik  
Poległym żołnierzom należy się hołd i szacunek, a nie przedmiotowe traktowanie przez polityków rządzącej partii, tylko po to, żeby uniknąć kłopotliwej debaty i analizowania poczynionych błędów.

Tymczasem ujawniane przez media informacje dotyczące okoliczności przeprowadzenie tego zamachu potwierdzają konieczność natychmiastowego zastanowienia się nad skutecznością systemu ochrony polskich żołnierzy w Afganistanie. Stacja RMF podała: Zamaskowaną piaskiem minę koło Ghazni zdetonowano jednak tak precyzyjnie, że bardzo możliwe, że zrobił to ktoś uważnie obserwujący konwój i czekający na wóz, który najedzie na ładunek w odpowiedni sposób. Tak, by ulec kompletnemu zniszczeniu. Eksplozja była tak silna, że wyrzuciła w powietrze potężny wóz, a następnie rozerwała go na części. Załoga nie miała żadnych szans na to, żeby przeżyć. Zginęło pięciu polskich żołnierzy.
za: rmf24.pl
 
Według informacji RMF improwizowany ładunek wybuchowy (tzw. IED) mógł być przygotowany nawet kilkanaście tygodni temu: Ładunek pod samochodem polskich żołnierzy w Afganistanie nie został zdetonowany drogą radiową. Na miejscu zamachu znaleziono podłączone do bomby przewody. To była mina domowej roboty. Przewody znalezione na miejscu zamachu były cienkie, dobrze zamaskowane i miały długość kilkuset metrów. Ich stan świadczy o tym, że bombę przygotowano nawet kilkanaście tygodni temu.
za: rmf24.pl

Co więcej, inicjatorzy zamachu mogli obserwować drogę już od dłuższego czasu: Przewody podłączone do ładunku zaprowadziły żołnierzy do niewielkiego opuszczonego budynku, z którego terroryści od dawna musieli obserwować drogę i swój ładunek.
za: rmf24.pl

Hipotezę tę pośrednio mogą potwierdzać zdjęcia z samolotów bezzałogowych. Reporter RMF podał, że na: zdjęciach ze zwiadowczych samolotów bezzałogowych z ostatnich dni nie ma żadnych szczegółów, które pomogłyby wykryć sprawców.
za: rmf24.pl
W świetle tych informacji medialnych negatywnie należy ocenić polski system ostrzegania wojsk w Afganistanie. Zamachowcom udało się bez przeszkód umieścić tak olbrzymi ładunek wybuchowy (o sile ok. 100 kg TNT) na strategicznym szlaku komunikacyjnym. W tym przypadku niewątpliwie zawiodły wszystkie podstawowe systemy zabezpieczenia, które nie wykryły bomby na drodze.

Po pierwsze, droga nie była systematycznie patrolowana. Należytej kontroli nie poddano również najbliższego otoczenia, zabudowań w pobliżu drogi.

Po drugie, stosowany monitoring (np. zamontowany na bezzałogowych samolotach) nie wykrył wzmożonego ruchu, prowadzonych prac przy instalowania ładunku, obserwacji drogi przez postronne osoby oraz zmienionego otoczenia już po zamontowaniu ładunku.

Po trzecie, praca operacyjna służb specjalnych nie doprowadziła do ujawnienia planów zamachu, a następnie również faktu zamontowania bomby na drodze. Takie prace powinny być zauważone przez miejscową ludność. Działalność operacyjna wywiadu i kontrwywiadu wojskowego powinna ujawniać, m.in. poprzez miejscowych informatorów, takie zagrożenia, zaś jednostki specjalne eliminować je.

Po czwarte, istnieje uzasadnione podejrzenie, że terroryści mogli uzyskać dokładną informację o terminie wyjazdu konwoju regionalnego zespołu odbudowy (PRT) od informatorów mających dostęp do polskiej bazy (np. lokalnych dostawców produktów, tłumaczy, afgańskich sił porządkowych, odbiorców pomocy itd.). Również w takim przypadku należy negatywnie ocenić pracę kontrwywiadu wojskowego i niewykrycia niebezpiecznych „kretów”.

Zagadką jest również, dlaczego nie zadziałał system namierzania ładunków (RCP). Polski konwój był podobno wyposażony w system zagłuszający impulsy radiowe i urządzenia wykrywające ładunki umieszczone pod ziemią. Takie oświadczenie złożył szef Sztabu Generalnego generał Mieczysław Cieniuch: Nie powiem, że nie zadziałał. Być może działał, tylko że nie był ten ładunek tak skonstruowany, że ten system był w stanie go wykryć.
za: rmf24.pl

Fakt, że polski konwój posiadał system RCP, był on uaktywniony i nie wykrył ładunku, może oznaczać, że talibowie opracowali już kontrsystem. Kilka lat temu dużym zaskoczeniem dla sił sojuszniczych było wykorzystywanie telefonów komórkowych do wywołania eksplozji improwizowanych ładunków wybuchowych.

Wszystkie powyższe problemy powinny być zbadane i przeanalizowane dla zwiększenia bezpieczeństwa polskich żołnierzy. Nikt nie zamierza zbijać kapitału politycznego na tragedii obok Ghazni, ale nie można ewentualnych błędów zakrywać opiniami w stylu posła Niesiołowskiego, który jest przecież przewodniczącym sejmowej komisji obrony narodowej, przeznaczonej do cywilnej kontroli polskiej armii.

Piotr Bączek
[fot. PAP/Radek Pietruszka]

Piotr Bączek był członkiem Komisji Weryfikacyjnej ds. WSI. Do grudnia 2007 r. pełnił funkcję szefa Zarządu Studiów i Analiz Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Po objęciu urzędu prezydenta RP przez Bronisława Komorowskiego został wyrzucony z Biura Bezpieczeństwa Narodowego

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook