Jedynie prawda jest ciekawa


Bączek: Silny sygnał dla premiera

03.01.2013

O rezygnacji szefa ABW Krzysztofa Bondaryka portal Stefczyk.info rozmawia z Piotrem Bączkiem, byłym członkiem Komisji Weryfikacyjnej ds. WSI, byłym szefem Zarządu Studiów i Analiz Służby Kontrwywiadu Wojskowego.

Stefczyk.info: Premier przyjął rezygnację Krzysztofa Bondaryka (zdj.) z funkcji szefa ABW. Co w Pana ocenie stoi za tą decyzją?

Piotr Bączek: Wydaję mi się, że obecna decyzja to logiczna konsekwencja tzw. reformy służb specjalnych, którą ogłosił premier Donald Tusk kilka miesięcy temu. Z drugiej strony narastający konflikt między premierem a szefem ABW można było zauważyć już od ponad roku, gdy Tusk mianował na szefa MSW Jacka Cichockiego i powierzył mu koordynowanie działalności służb specjalnych. Ta zmiana świadczyła, że szef rządu chce stworzyć ośrodek kierowniczy w służbach konkurencyjny dla kierownictwa ABW. Agencja jest najważniejszą, najpotężniejszą i największą służbą specjalną w Polsce. ABW ma możliwość koordynacji działań innych służb, posiada największy zasób informacyjny, największe środki finansowe. ABW tym samym jest służbą wiodącą w kraju. To właśnie w ABW działa Centrum Antyterrorystyczne, któremu podporządkowane są inne formacje. W ramach CAT pracują ludzie z innych formacji. Ostatnia decyzja to konsekwencja działań sprzed roku. Rozpoczęto dyskusję, a potem rozpoczęto pracę nad zmianami w służbach. W ten sposób być może Bondaryk uznał, że nie widzi dalej dla siebie miejsca w ABW, albo dymisja została na nim wymuszona.

Do tej pory komentatorzy wskazywali, że szef ABW ma bardzo silną pozycję, że przetrwał wiele kompromitujących wydarzeń. Czy jego pozycja mogła zostać czymś osłabiona?

To są jedynie spekulacje, jednak być może premier uzyskał jakieś dane wskazujące na nieprawidłowości w pracy ABW czy w pracy samego szefa ABW. Jednak tego nie wiemy. To są domysły. Warto jednak wskazać na działania CBA wobec byłego szefostwa policji i MSW ws. nieprawidłowości związanych z kontraktami na informatyzację policji. I wtedy doszło do kilku dymisji w kierownictwu tej instytucji. Tamte zatrzymania były na rękę premierowi, ponieważ zatrzymani byli związani z Grzegorzem Schetyną. Być może obecnie CBA ma również jakieś informacje związane z kierownictwem ABW. Biuro może uzyskać takie informacje w związku z nadzorem, jaki sprawuje nad działaniami antykorupcyjnymi. Powtarzam jednak, że te rozważania są domysłami.

Zapowiedź premiera związana z nowymi regulacjami ws. służb specjalnych rozpoczęła wojnę w służbach o wpływ przy nowym rozdaniu. Co z tego może wyniknąć dla Polski?

Już sam fakt, że w sytuacji opracowywania nowych zasad funkcjonowania służb specjalnych dochodzi do rezygnacji z funkcji szefa ABW, świadczy o tym, że zaplecze Platformy Obywatelskiej nie jest przygotowane do proponowanych przez siebie zmian. Krzysztof Bondaryk kilka lat temu był kandydatem na posła z ramienia PO, zasiadał również w jednym z gremiów kierowniczych Platformy. Bondaryk był jednym z najważniejszych filarów rządu PO. W momencie, gdy premier rozpoczyna zmiany w służbach, ten filar został usunięty. I nie wiemy z jakich powodów. To może świadczyć o tym, że część zaplecza kontestuje i będzie kontestowała zmiany bądź też, że się na nie nie zgadza. To jest bardzo silny sygnał dla premiera.

Jak Pan ocenia kierunki zmian w służbach?

To, co można było przeczytać w mediach, nie budzi optymizmu. Media informowały o wyjęciu spraw gospodarczych z kompetencji ABW. Rzeczywiście obecnie nakładają się kompetencje CBA i ABW, ale uznanie, że Agencja ma się zajmować jedynie sprawami związanymi z najważniejszymi firmami państwowymi oznaczało będzie, że duża część gospodarki pozostanie poza optyką najważniejszej polskiej służby specjalnej w Polsce. To będzie skutkowało jeszcze większymi możliwościami robienia przekrętów i będzie skutkowało jeszcze większymi aferami niż do tej pory.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook