Jedynie prawda jest ciekawa


Bączek: Silny sygnał dla premiera

03.01.2013

O rezygnacji szefa ABW Krzysztofa Bondaryka portal Stefczyk.info rozmawia z Piotrem Bączkiem, byłym członkiem Komisji Weryfikacyjnej ds. WSI, byłym szefem Zarządu Studiów i Analiz Służby Kontrwywiadu Wojskowego.

Stefczyk.info: Premier przyjął rezygnację Krzysztofa Bondaryka (zdj.) z funkcji szefa ABW. Co w Pana ocenie stoi za tą decyzją?

Piotr Bączek: Wydaję mi się, że obecna decyzja to logiczna konsekwencja tzw. reformy służb specjalnych, którą ogłosił premier Donald Tusk kilka miesięcy temu. Z drugiej strony narastający konflikt między premierem a szefem ABW można było zauważyć już od ponad roku, gdy Tusk mianował na szefa MSW Jacka Cichockiego i powierzył mu koordynowanie działalności służb specjalnych. Ta zmiana świadczyła, że szef rządu chce stworzyć ośrodek kierowniczy w służbach konkurencyjny dla kierownictwa ABW. Agencja jest najważniejszą, najpotężniejszą i największą służbą specjalną w Polsce. ABW ma możliwość koordynacji działań innych służb, posiada największy zasób informacyjny, największe środki finansowe. ABW tym samym jest służbą wiodącą w kraju. To właśnie w ABW działa Centrum Antyterrorystyczne, któremu podporządkowane są inne formacje. W ramach CAT pracują ludzie z innych formacji. Ostatnia decyzja to konsekwencja działań sprzed roku. Rozpoczęto dyskusję, a potem rozpoczęto pracę nad zmianami w służbach. W ten sposób być może Bondaryk uznał, że nie widzi dalej dla siebie miejsca w ABW, albo dymisja została na nim wymuszona.

Do tej pory komentatorzy wskazywali, że szef ABW ma bardzo silną pozycję, że przetrwał wiele kompromitujących wydarzeń. Czy jego pozycja mogła zostać czymś osłabiona?

To są jedynie spekulacje, jednak być może premier uzyskał jakieś dane wskazujące na nieprawidłowości w pracy ABW czy w pracy samego szefa ABW. Jednak tego nie wiemy. To są domysły. Warto jednak wskazać na działania CBA wobec byłego szefostwa policji i MSW ws. nieprawidłowości związanych z kontraktami na informatyzację policji. I wtedy doszło do kilku dymisji w kierownictwu tej instytucji. Tamte zatrzymania były na rękę premierowi, ponieważ zatrzymani byli związani z Grzegorzem Schetyną. Być może obecnie CBA ma również jakieś informacje związane z kierownictwem ABW. Biuro może uzyskać takie informacje w związku z nadzorem, jaki sprawuje nad działaniami antykorupcyjnymi. Powtarzam jednak, że te rozważania są domysłami.

Zapowiedź premiera związana z nowymi regulacjami ws. służb specjalnych rozpoczęła wojnę w służbach o wpływ przy nowym rozdaniu. Co z tego może wyniknąć dla Polski?

Już sam fakt, że w sytuacji opracowywania nowych zasad funkcjonowania służb specjalnych dochodzi do rezygnacji z funkcji szefa ABW, świadczy o tym, że zaplecze Platformy Obywatelskiej nie jest przygotowane do proponowanych przez siebie zmian. Krzysztof Bondaryk kilka lat temu był kandydatem na posła z ramienia PO, zasiadał również w jednym z gremiów kierowniczych Platformy. Bondaryk był jednym z najważniejszych filarów rządu PO. W momencie, gdy premier rozpoczyna zmiany w służbach, ten filar został usunięty. I nie wiemy z jakich powodów. To może świadczyć o tym, że część zaplecza kontestuje i będzie kontestowała zmiany bądź też, że się na nie nie zgadza. To jest bardzo silny sygnał dla premiera.

Jak Pan ocenia kierunki zmian w służbach?

To, co można było przeczytać w mediach, nie budzi optymizmu. Media informowały o wyjęciu spraw gospodarczych z kompetencji ABW. Rzeczywiście obecnie nakładają się kompetencje CBA i ABW, ale uznanie, że Agencja ma się zajmować jedynie sprawami związanymi z najważniejszymi firmami państwowymi oznaczało będzie, że duża część gospodarki pozostanie poza optyką najważniejszej polskiej służby specjalnej w Polsce. To będzie skutkowało jeszcze większymi możliwościami robienia przekrętów i będzie skutkowało jeszcze większymi aferami niż do tej pory.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. 1270kijowniaij 25.04.2018

  Oto i są. To oni żerują na dramacie niepełnosprawnych...

  Jeszcze kilka godzin temu pisaliśmy, że w tym sporze dawno przestało chodzić o dobro niepełnosprawnych, a ktoś próbuje zbić na nim kapitał polityczny i pieniądze. Okazuje się, że nie trzeba było długo czekać na potwierdzenie naszych przypuszczeń.

 2. 1270facebookstefczyk 25.04.2018

  Tych słów już nie napiszesz na Facebooku

  Nowy regulamin największego portalu społecznościowego wchodzi w życie 25 maja

 3. 1270twitterPOl 25.04.2018

  „Im zależy tylko na pieniądzach. Wykorzystują swoje niepełnosprawne dzieci”

  Za nami kolejne godziny protestu opiekunów dzieci niepełnosprawnych. Mimo szerokich propozycji ze strony rządu, protestujący nie zamierzają ustąpić. Jeszcze kilka dni temu zastanawialiśmy się kto im płaci

 4. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 5. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 6. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 7. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 8. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook