Jedynie prawda jest ciekawa


Babiarz: Stać nas na Igrzyska w Krakowie?

16.09.2013

Rozmowa ze znanym dziennikarzem, prezenterem telewizyjnym Przemysławem Babiarzem.

Stefczyk.info: Pełną parą ruszają starania o organizację Igrzysk Olimpijskich w Krakowie. Miałyby się one odbyć w 2022 roku. Media donosiły, że na promocję kandydatury polsko-słowackiej miałoby zostać przeznaczone z polskiej strony ok. 2 mld złotych. Warto się starać o IO?

Przemysław Babiarz: Patrząc z dzisiejszego punktu widzenia pewnie powiemy odruchowo, że nie stać nas na to. Jesteśmy wciąż pod wrażeniem tegorocznych wydarzeń - dziury budżetowej, nowelizacji budżetu itd. Jeśli więc patrzymy obecnie na koszty związane z przygotowaniami, pewnie będziemy sceptyczni. Koszt organizacji Igrzysk Olimpijskich w Korei w 2018 roku to ok. 1,5 mld dolarów. Nas na takie wydatki nie stać. Jednak w tej chwili te plany dotyczą przyszłości. Igrzyska miałyby się odbyć za dziewięć lat, choć do podjęcia decyzji o lokalizacji mamy już niewiele czasu. Decyzja zapadnie 31 lipca 2015 roku, a termin składania aplikacji mija już w listopadzie obecnego roku. Więc z samym składaniem aplikacji należy się spieszyć.

Jednak czy w ogóle mówienie o Igrzyskach w Polsce nie jest przecenianiem naszych sił?

Po raz pierwszy o organizacji zimowych Igrzysk Olimpijskich w Krakowie w 2022 roku mówił śp. prezydent Lech Kaczyński. Ten pomysł padł z jego ust w marcu 2010 roku, w czasie Igrzysk Polonijnych. Obecnie ten plan wrócił, a jego promotorami stali się Jagna Marczułajtis i prof. Szymon Krasiński z krakowskiej AWF. W tej sprawie odbyły się już spotkania, rozmowy na różnych szczeblach. Wszyscy, prezydent Krakowa, działacze i inni zainteresowani nie tylko już rozmawiali o tym, ale również przygotowali konkretne plany. Takiego przedsięwzięcia nie da się jednak prowadzić bez poparcia polskiego rządu. Nie da się w tej sprawie działać jedynie lokalnie. Poparcie władz centralnych jest konieczne. I pytanie, jak władze się zachowają. Jeśli rząd poprze inicjatywę pokaże, że patrzy w przyszłość optymistycznie. Pojawią się wtedy zapewne komentarze, że wciąż mamy kryzys, a władza myśli o 2022 roku i wydaje pieniądze. Sądzę więc, że w rządzie będą toczyły się rozważania i analizy PRowskie, co się wizerunkowo bardziej opłaca.

Polska ma jakieś szanse?

To nie jest plan nierealny. Wraz ze Słowacją, jeśli Słowacja odpowiadałaby za konkurencje alpejskie, Polska byłaby w stanie sprostać takiemu zadaniu. Ponieważ my nie jesteśmy w stanie zorganizować konkurencji alpejskich, z racji geograficznych, prawnych itd, u nas miałyby się odbywać konkurencje na lodzie, czyli w  hali, skoki narciarskie, biegi, biathlon. My mamy już doświadczenia organizacyjne w tych konkurencjach. Praktyka ostatnich lat pokazała również, że Igrzyska odbywają się i w dużym mieście i w górach. Kraków i Tatry nie odbiegają więc od tego, do czego jesteśmy przyzwyczajeni na Igrzyskach. Jeśli do 2022 roku powstałaby dobra droga z Krakowa do Zakopanego, to my infrastrukturalnie jesteśmy zdolni do organizacji tej imprezy. Na razie jednak najważniejszą sprawą jest kwestia finansów. Władza musi zadać sobie pytanie, czy nas na to stać.

Mamy świeżo w pamięci organizację Euro 2012. Czy przygotowanie Igrzysk to porównywalny z Euro wysiłek?

Jeśli chodzi o organizację Igrzysk, to mamy zapewne wydarzenie o znacznie większej skali. Dużo więcej ludzi przyjeżdża na Igrzyska, mamy znacznie więcej dyscyplin. Nie oszukujmy się - piłka jest wielka, ale jest skoncentrowana terytorialnie. Jeśli są stadiony, można grać. Do tego potrzebne są oczywiście inne inwestycje, jak drogi czy hotele. Zimowe Igrzyska są jednak znacznie większym przedsięwzięciem. To byłoby znacznie poważniejsze zadanie, to byłoby kolejne wyzwanie. Nowoczesne technologie pozwalają budować obiekty sportowe, które potem można demontować. Dzięki temu obiekty, które nie mogłyby trwale służyć Polsce, mogłyby zostać wybudowane czasowo, a potem np. sprzedane. Tak można zrobić z torem saneczkowo-bobslejowym. Już obecnie natomiast buduje się w Polsce wielkie hale sportowe, mamy skocznie. Z poważnych inwestycji trzeba byłoby zbudować trasy biegowe. Te najlepsze i najważniejsze są bowiem w Szklarskiej Porębie na Polanie Jakuszyckiej, a to bardzo daleko od Krakowa. W Zakopanem obecnie nie ma odpowiedniej trasy. To byłby jakiś problem. W sumie trudno zająć więc jednoznaczne stanowisko wobec tej propozycji.

Czy Polska jest w stanie optymalnie wykorzystać możliwości, jakie płynął z organizacji takiej imprezy jak Igrzyska Olimpijskie? Co mówią doświadczenia ostatnich lat, np. dot. organizacji Euro 2012?

Wiele mówi się o kosztach funkcjonowania stadionów, które zostały po Euro 2012. Koncentrujemy się na Stadionie Narodowym, który trudno utrzymać. Nie jest łatwo go zbilansować. Jednak inne obiekty, związane z klubami, są tańszym obciążeniem, szczególnie, że są mniejsze. Biorąc pod uwagę, że kryzys dopadł nas tuż po Euro 2012, siłą rzeczy nasza ocena skutków organizacji Mistrzostw Europy w 2012 roku w Polsce jest bardziej krytyczna. Gdybyśmy byli w innej sytuacji ekonomicznej, a co za tym idzie i społecznej, być może inaczej byśmy na to wszystko patrzyli. Cóż, dla nas organizacja wielkiej sportowej imprezy, to okazja do promocji Polski. Wciąż mamy takie poczucie naszej „przedsionkowości” w Europie i na świecie. Wciąż mamy potrzebę zdania egzaminu, zasłużenia na dobrą ocenę. Jak nowy uczeń. W kilku krajach np. Norwegii, Szwajcarii przed podjęciem decyzji o organizacji tak wielkiej imprezy przeprowadza się referenda. Nawet lokalne. Może i u nas warto?

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. Zorro2212/Wikipedia.org na lic. CC BY-SA 3.0]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook