Jedynie prawda jest ciekawa


B. antyterrorysta: doszło do poważnego zagrożenia bezpieczeństwa państwa

27.06.2013

Zatrzymanie ludzi bez przesłanek, że to oni są sprawcami gróźb atakami bombowymi byłoby skandalem, sytuacją jak na Białorusi – mówi prof. Kuba Jałoszyński z Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Z byłym szefem antyterrorystów Komendy Stołecznej Policji rozmawiamy o serii fałszywych alarmów bombowych.

Stefczyk.info: Czy zdarzenia z ostatniego wtorku, określane przez ministra Bartłomieja Sienkiewicza jako hucpa i idiotyzm, nie są bagatelizowane przez służby i samego szefa MSW?

Prof. Kuba Jałoszyński: Gdyby to było bagatelizowanie, nie zostałyby podjęte procedury związane z zachowaniem się w takich sytuacjach, takie choćby  jak ewakuacje i sprawdzanie budynków. Te wypowiedzi są ukierunkowane na to, żeby uspokoić społeczeństwo, że nie mamy do czynienia - rozumiem, iż taką wiedzę minister ma - z organizacją terrorystyczną, ale jakimś głupim wybrykiem.

Czy można mówić o „głupim wybryku” na taką skalę, że musiano ewakuować 2,5 tys. osób, a groźby dotyczyły ponad dwudziestu obiektów w całym kraju?

Mówiąc o głupim wybryku nie bagatelizujemy skali zagrożenia. To określenie dotyczy źródła tego, co się stało, a nie skutków. Doszło do poważnego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i obywateli, zwłaszcza, gdy musiano ewakuować szpitale, co mogło spowodować zgon ciężko chorych pacjentów.

Czy bierze pan pod uwagę możliwość, że akcja z fałszywymi alarmami mogła być tylko testem dla polskich służb przed właściwym uderzeniem terrorystycznym?

Za mało mamy na ten temat wiedzy, choć oczywiście taka możliwość istnieje. Jeżeli jest prawdą, że zatrzymano dwie osoby – a myślę, iż nie doszło do tego na zasadzie pocierania kuli przez wróżkę, tylko dzięki zlokalizowaniu IP komputera, z którego wysłano maile z groźbami ataków – to wkrótce wszystko się wyjaśni. Faktyczne podłożenie ładunków wybuchowych w tylu miejscach na terenie całego kraju wymagałoby ogromnego przedsięwzięcia logistycznego. To nie jest tak, że ktoś jeden objedzie całą Polskę i popodkłada bomby. W każdym miejscu musiałby być „adresat” takiej grupy, który b y tego dokonał. Jest to możliwe, ale prawdopodobieństwo odkrycia przez służby, że coś takiego będzie miało miejsce jest o wiele większe.

Fakt, że tak szybko doszło do zatrzymań świadczy o sprawności służb, czy też może być traktowane jako działanie na pokaz?

Odbieram to jako skuteczność służb. Nie wyobrażam sobie, żeby mogło być inaczej. Zatrzymanie ludzi bez przesłanek, że to oni są sprawcami gróźb atakami bombowymi byłoby skandalem, sytuacją jak na Białorusi.

JKUB

[fot. wPolityce.pl/TVN24

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook