Jedynie prawda jest ciekawa


B. antyterrorysta: doszło do poważnego zagrożenia bezpieczeństwa państwa

27.06.2013

Zatrzymanie ludzi bez przesłanek, że to oni są sprawcami gróźb atakami bombowymi byłoby skandalem, sytuacją jak na Białorusi – mówi prof. Kuba Jałoszyński z Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Z byłym szefem antyterrorystów Komendy Stołecznej Policji rozmawiamy o serii fałszywych alarmów bombowych.

Stefczyk.info: Czy zdarzenia z ostatniego wtorku, określane przez ministra Bartłomieja Sienkiewicza jako hucpa i idiotyzm, nie są bagatelizowane przez służby i samego szefa MSW?

Prof. Kuba Jałoszyński: Gdyby to było bagatelizowanie, nie zostałyby podjęte procedury związane z zachowaniem się w takich sytuacjach, takie choćby  jak ewakuacje i sprawdzanie budynków. Te wypowiedzi są ukierunkowane na to, żeby uspokoić społeczeństwo, że nie mamy do czynienia - rozumiem, iż taką wiedzę minister ma - z organizacją terrorystyczną, ale jakimś głupim wybrykiem.

Czy można mówić o „głupim wybryku” na taką skalę, że musiano ewakuować 2,5 tys. osób, a groźby dotyczyły ponad dwudziestu obiektów w całym kraju?

Mówiąc o głupim wybryku nie bagatelizujemy skali zagrożenia. To określenie dotyczy źródła tego, co się stało, a nie skutków. Doszło do poważnego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i obywateli, zwłaszcza, gdy musiano ewakuować szpitale, co mogło spowodować zgon ciężko chorych pacjentów.

Czy bierze pan pod uwagę możliwość, że akcja z fałszywymi alarmami mogła być tylko testem dla polskich służb przed właściwym uderzeniem terrorystycznym?

Za mało mamy na ten temat wiedzy, choć oczywiście taka możliwość istnieje. Jeżeli jest prawdą, że zatrzymano dwie osoby – a myślę, iż nie doszło do tego na zasadzie pocierania kuli przez wróżkę, tylko dzięki zlokalizowaniu IP komputera, z którego wysłano maile z groźbami ataków – to wkrótce wszystko się wyjaśni. Faktyczne podłożenie ładunków wybuchowych w tylu miejscach na terenie całego kraju wymagałoby ogromnego przedsięwzięcia logistycznego. To nie jest tak, że ktoś jeden objedzie całą Polskę i popodkłada bomby. W każdym miejscu musiałby być „adresat” takiej grupy, który b y tego dokonał. Jest to możliwe, ale prawdopodobieństwo odkrycia przez służby, że coś takiego będzie miało miejsce jest o wiele większe.

Fakt, że tak szybko doszło do zatrzymań świadczy o sprawności służb, czy też może być traktowane jako działanie na pokaz?

Odbieram to jako skuteczność służb. Nie wyobrażam sobie, żeby mogło być inaczej. Zatrzymanie ludzi bez przesłanek, że to oni są sprawcami gróźb atakami bombowymi byłoby skandalem, sytuacją jak na Białorusi.

JKUB

[fot. wPolityce.pl/TVN24

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook