Jedynie prawda jest ciekawa

Autorzy raportu WSI wciąż represjonowani

07.10.2011

Prokuratura już pięć lat prowadzi śledztwo związane z przygotowaniem raportu z likwidacji WSI.

Prokuratura kolejny raz przedłużyła śledztwo dotyczące przygotowania raportu z likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych. Chodzi w nim o domniemane niedopełnienie obowiązków lub przekroczenie uprawnień autorów raportu. Śledczy zajęli się sprawą w październiku 2007 r. Wszczęto je po zawiadomieniach o przestępstwie, jakie wpłynęły od osób i instytucji wymienionych w raporcie m.in. jako agenci WSI (takie zawiadomienia złożyły m.in. Polsat i ITI).

Kolejnym przedłużeniem śledztwa w tej sprawie nie jest zaskoczony reżyser, zajmujący się m.in., lustracją, Grzegorz Braun (na zdjęciu). „Skoro w tej atrapie państwa polskiego, z jaką mamy do czynienia, dominującą rolę ogrywają postsowieckie służby nie należy się dziwić takiemu rozstrzygnięciu” – mówi portalowi Stefczyk.info. Przypomina, że wojskowe służby III RP są kontynuacją sowieckich służb. „Bezpieka wojskowa różnie się nazywała, ostatnio spopularyzowała się pod nazwą WSI, ale pamiętać należy, że te służby były zakładane przez funkcjonariuszy sowieckiego Smiersz w czasie II wojny światowej. Od tamtej pory służba zachowała ciągłość aktywów operacyjnych” – zaznacza Grzegorz Braun.

Reżyser zaznacza, że cztery lata temu służby postsowieckie otrzymała cios. „Interesy tej służby chwilowo zostały poważnie naruszone, a ciągłość została zakwestionowana, ale po zmianie władzy nastąpił powrót funkcjonariuszy, którzy swoje kariery zawdzięczają moskiewskim mocodawcom z czasów PRLu” – tłumaczy reżyser.

Zdaniem rozmówcy portalu Stefczyk.info w Polsce wiele środowisk stara się ukryć prawdę o wpływach służb wojskowych. „Nie dziwi mnie, że w naszym postPRLu sprawy związane z wojskowymi służbami nie zostały wyjaśnione, że polskiemu narodowi nikt, poza nielicznymi ryzykantami, nie mówi otwarcie jak sprawy się mają, do jakiego stopnia atrapa naszego państwa jest kreacją służb wojskowych” – mówi Braun.

saż

[Fot. PAP/Tomasz Gzell]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook