Jedynie prawda jest ciekawa


Arseniuk: Nowa siedziba rozwiązuje część problemów IPN

01.10.2012

O umowie ws. nowej siedziby, przekazanej IPN oraz przyszłości Instytutu portal Stefczyk.info rozmawia z rzecznikiem IPN Andrzejem Arseniukiem.

Stefczyk.info: Przedstawiciele IPN, Ministerstwa Skarbu oraz Agencji Rozwoju Przemysłu podpisali umowę dotyczącą nieruchomości, którą ma przejąć Instytut. To zdaniem władz rozwiązuje problemy IPN z siedzibą. Rozwiązuje?

Andrzej Arseniuk: Sytuacja wygląda tak, że najpóźniej 30 września mamo otrzymać nieruchomość przy ulicy Wołowskiej 7 w stały zarząd. Ta lokalizacja zaspokaja nasze potrzeby biurowe centrali, znajdującej się obecnie przy ul. Towarowej. Przekazany nam budynek nie zaspokaja potrzeb oddziału warszawskiego ani potrzeb archiwum. Archiwum znajdujące się w centrali musi zostać przeniesione, zapewne do nieruchomości rozbudowywanej obecnie przy ul. Kłobuckiej. Ta inwestycja wymaga jeszcze czasu oraz ogromnych nakładów.

Decyzja o przeniesieniu biur centralni zapadła już czy jeszcze możliwe są inne rozwiązania?

Obecne porozumienie zamyka sprawę poszukiwania powierzchni biurowych dla centrali IPN. Pozostaje sprawa archiwum i pomieszczeń biurowych, potrzebnych do jego obsługi.

Czy obecnie sytuacja IPN jest już uzdrowiona? Jest Pan spokojny o losy Instytutu?


Nie jest moją rolą przekazywanie odczuć. Zostało podpisane porozumienie, na mocy którego po spełnieniu warunków budynek przy Wołowskiej ma przejść w trwały zarząd IPN.

Nowa nieruchomość będzie musiała przejść gruntowną przebudowę. Są środki zarówno na tę inwestycję, jak i na rozbudowę archiwum na Kłobuckiej?

Środki potrzebne na te inwestycje zostały wpisane w projekt budżetu IPN w 2013 roku. Sprawa jest więc w rękach parlamentu. On zdecyduje, czy te środki zostaną przekazane Instytutowi w postulowanej wysokości. One są nam potrzebne na dokończenie inwestycji przy ul. Kłobuckiej, na adaptację przekazanego nam obecnie budynku oraz na samą przeprowadzkę.

Przeprowadzka może spowodować zawieszenie działalności IPN na jakiś czas?

Pamiętajmy, że trzeba będzie przeprowadzić zbiory archiwalne. Przeniesienie biur nie będzie zapewne kłopotliwe dla bieżącej działalności IPN. Trzeba zobaczyć, jak będą prowadzone prace na ul. Kłobuckiej oraz opracować procedury związane z przeniesieniem akt. To jest kluczowe i najtrudniejsze. Przeprowadzka jest zawsze pewnym problemem. Ważne z naszego punktu widzenia jest, by archiwa z Towarowej trafiły do miejsca docelowego, do magazynów docelowych. Chcemy uniknąć sytuacji, w której będzie trzeba przewozić akta do magazynu przejściowego, a potem dopiero do magazynu docelowego.

Ruch żąda od IPN 40 milionów zaległych opłat za wynajem. Instytut oczekuje rekompensaty ok. 17 milionów złotych za inwestycje w budynek przy Towarowej. Jak może się zmienić sytuacja IPN w związku z roszczeniami powstałymi na linii IPN-spółka Ruch?

W tej sprawie toczą się rozstrzygnięcia sądowe. Zdajemy się więc na Prokuratorię Generalną, która prowadzi te sprawy.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Rafał Guz]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook