Jedynie prawda jest ciekawa


Arseniuk: Nowa siedziba rozwiązuje część problemów IPN

01.10.2012

O umowie ws. nowej siedziby, przekazanej IPN oraz przyszłości Instytutu portal Stefczyk.info rozmawia z rzecznikiem IPN Andrzejem Arseniukiem.

Stefczyk.info: Przedstawiciele IPN, Ministerstwa Skarbu oraz Agencji Rozwoju Przemysłu podpisali umowę dotyczącą nieruchomości, którą ma przejąć Instytut. To zdaniem władz rozwiązuje problemy IPN z siedzibą. Rozwiązuje?

Andrzej Arseniuk: Sytuacja wygląda tak, że najpóźniej 30 września mamo otrzymać nieruchomość przy ulicy Wołowskiej 7 w stały zarząd. Ta lokalizacja zaspokaja nasze potrzeby biurowe centrali, znajdującej się obecnie przy ul. Towarowej. Przekazany nam budynek nie zaspokaja potrzeb oddziału warszawskiego ani potrzeb archiwum. Archiwum znajdujące się w centrali musi zostać przeniesione, zapewne do nieruchomości rozbudowywanej obecnie przy ul. Kłobuckiej. Ta inwestycja wymaga jeszcze czasu oraz ogromnych nakładów.

Decyzja o przeniesieniu biur centralni zapadła już czy jeszcze możliwe są inne rozwiązania?

Obecne porozumienie zamyka sprawę poszukiwania powierzchni biurowych dla centrali IPN. Pozostaje sprawa archiwum i pomieszczeń biurowych, potrzebnych do jego obsługi.

Czy obecnie sytuacja IPN jest już uzdrowiona? Jest Pan spokojny o losy Instytutu?


Nie jest moją rolą przekazywanie odczuć. Zostało podpisane porozumienie, na mocy którego po spełnieniu warunków budynek przy Wołowskiej ma przejść w trwały zarząd IPN.

Nowa nieruchomość będzie musiała przejść gruntowną przebudowę. Są środki zarówno na tę inwestycję, jak i na rozbudowę archiwum na Kłobuckiej?

Środki potrzebne na te inwestycje zostały wpisane w projekt budżetu IPN w 2013 roku. Sprawa jest więc w rękach parlamentu. On zdecyduje, czy te środki zostaną przekazane Instytutowi w postulowanej wysokości. One są nam potrzebne na dokończenie inwestycji przy ul. Kłobuckiej, na adaptację przekazanego nam obecnie budynku oraz na samą przeprowadzkę.

Przeprowadzka może spowodować zawieszenie działalności IPN na jakiś czas?

Pamiętajmy, że trzeba będzie przeprowadzić zbiory archiwalne. Przeniesienie biur nie będzie zapewne kłopotliwe dla bieżącej działalności IPN. Trzeba zobaczyć, jak będą prowadzone prace na ul. Kłobuckiej oraz opracować procedury związane z przeniesieniem akt. To jest kluczowe i najtrudniejsze. Przeprowadzka jest zawsze pewnym problemem. Ważne z naszego punktu widzenia jest, by archiwa z Towarowej trafiły do miejsca docelowego, do magazynów docelowych. Chcemy uniknąć sytuacji, w której będzie trzeba przewozić akta do magazynu przejściowego, a potem dopiero do magazynu docelowego.

Ruch żąda od IPN 40 milionów zaległych opłat za wynajem. Instytut oczekuje rekompensaty ok. 17 milionów złotych za inwestycje w budynek przy Towarowej. Jak może się zmienić sytuacja IPN w związku z roszczeniami powstałymi na linii IPN-spółka Ruch?

W tej sprawie toczą się rozstrzygnięcia sądowe. Zdajemy się więc na Prokuratorię Generalną, która prowadzi te sprawy.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Rafał Guz]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook