Jedynie prawda jest ciekawa

Arseniuk: Nowa siedziba rozwiązuje część problemów IPN

01.10.2012

O umowie ws. nowej siedziby, przekazanej IPN oraz przyszłości Instytutu portal Stefczyk.info rozmawia z rzecznikiem IPN Andrzejem Arseniukiem.

Stefczyk.info: Przedstawiciele IPN, Ministerstwa Skarbu oraz Agencji Rozwoju Przemysłu podpisali umowę dotyczącą nieruchomości, którą ma przejąć Instytut. To zdaniem władz rozwiązuje problemy IPN z siedzibą. Rozwiązuje?

Andrzej Arseniuk: Sytuacja wygląda tak, że najpóźniej 30 września mamo otrzymać nieruchomość przy ulicy Wołowskiej 7 w stały zarząd. Ta lokalizacja zaspokaja nasze potrzeby biurowe centrali, znajdującej się obecnie przy ul. Towarowej. Przekazany nam budynek nie zaspokaja potrzeb oddziału warszawskiego ani potrzeb archiwum. Archiwum znajdujące się w centrali musi zostać przeniesione, zapewne do nieruchomości rozbudowywanej obecnie przy ul. Kłobuckiej. Ta inwestycja wymaga jeszcze czasu oraz ogromnych nakładów.

Decyzja o przeniesieniu biur centralni zapadła już czy jeszcze możliwe są inne rozwiązania?

Obecne porozumienie zamyka sprawę poszukiwania powierzchni biurowych dla centrali IPN. Pozostaje sprawa archiwum i pomieszczeń biurowych, potrzebnych do jego obsługi.

Czy obecnie sytuacja IPN jest już uzdrowiona? Jest Pan spokojny o losy Instytutu?


Nie jest moją rolą przekazywanie odczuć. Zostało podpisane porozumienie, na mocy którego po spełnieniu warunków budynek przy Wołowskiej ma przejść w trwały zarząd IPN.

Nowa nieruchomość będzie musiała przejść gruntowną przebudowę. Są środki zarówno na tę inwestycję, jak i na rozbudowę archiwum na Kłobuckiej?

Środki potrzebne na te inwestycje zostały wpisane w projekt budżetu IPN w 2013 roku. Sprawa jest więc w rękach parlamentu. On zdecyduje, czy te środki zostaną przekazane Instytutowi w postulowanej wysokości. One są nam potrzebne na dokończenie inwestycji przy ul. Kłobuckiej, na adaptację przekazanego nam obecnie budynku oraz na samą przeprowadzkę.

Przeprowadzka może spowodować zawieszenie działalności IPN na jakiś czas?

Pamiętajmy, że trzeba będzie przeprowadzić zbiory archiwalne. Przeniesienie biur nie będzie zapewne kłopotliwe dla bieżącej działalności IPN. Trzeba zobaczyć, jak będą prowadzone prace na ul. Kłobuckiej oraz opracować procedury związane z przeniesieniem akt. To jest kluczowe i najtrudniejsze. Przeprowadzka jest zawsze pewnym problemem. Ważne z naszego punktu widzenia jest, by archiwa z Towarowej trafiły do miejsca docelowego, do magazynów docelowych. Chcemy uniknąć sytuacji, w której będzie trzeba przewozić akta do magazynu przejściowego, a potem dopiero do magazynu docelowego.

Ruch żąda od IPN 40 milionów zaległych opłat za wynajem. Instytut oczekuje rekompensaty ok. 17 milionów złotych za inwestycje w budynek przy Towarowej. Jak może się zmienić sytuacja IPN w związku z roszczeniami powstałymi na linii IPN-spółka Ruch?

W tej sprawie toczą się rozstrzygnięcia sądowe. Zdajemy się więc na Prokuratorię Generalną, która prowadzi te sprawy.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Rafał Guz]
CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook