Jedynie prawda jest ciekawa


Arogancja i pozorowany dialog

05.10.2012

Nasze negocjacje z rządem wyglądają tak, że zwołuje się spotkanie, powołuje zespoły i podzespoły, mieli się, mówi, ale z tego nic nie wynika - mówi w rozmowie ze Stefczyk.info Ilona Kwiatkowska-Falkowska, wiceszefowa Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.

Stefczyk.info: Z relacji naszego reportera wynika, że nie przyjęto Państwa nawet w Kancelarii Premiera, odbierając złożoną petycję w... przedpokoju. Czy to prawda?

Tak. Z informacji, które przedstawiła przewodnicząca Borchulska – naszą petycję przyjęli urzędnicy piątego garnituru, nie zapraszając nawet na rozmowę. Uważamy, że jest to niezwykle lekceważące podejście, zwłaszcza, że jesteśmy dużą grupą zawodową, która ma jednak w społeczeństwie wysokie poparcie i zaufanie. Jesteśmy tym oburzone i na pewno tutaj wrócimy, będziemy protestować dalej i to się nie skończy. Niebawem zostanie zwołany zarząd krajowy, ustalimy strategię działania i na wiosnę wrócimy do Warszawy, jeśli się nic nie zmieni.

A zanosi się, żeby coś się zmieniło w tej kwestii? Mają Państwo jeszcze nadzieję na poprawę relacji?

Nie wygląda na to, aby PO zrobiła cokolwiek w kwestii poprawy bezpieczeństwa pacjentów. Aroganckie traktowanie pielęgniarek odbije się na pacjentach, bo jesteśmy zmuszane do działalności pozaszpitalnej.

Proszę przybliżyć raz jeszcze Wasze postulaty i żale z którymi przyjechałyście do Warszawy.

Przez pięć lat nie robi się nic dla naszego środowiska, a wręcz jest ono właściwie negowane we wszystkich działaniach. Nie są ustalone normy zatrudnienia pielęgniarek, nie doprosiliśmy się o ustalenie płacy minimalnej, do tego coraz częściej w oddziałach opieki zdrowotnej są wprowadzane ustawy śmieciowe. Tam, gdzie szpitale są przekształcane i komercjalizowane, to pielęgniarki są zatrudniane na kontrakty albo po prostu obniżane są pensje.

Z jednej strony mówi pani, że przez pięć lat nie robi się wiele, z drugiej ciągle słyszymy, że prowadzone są rozmowy z rządem. Jak wygląda ten dialog?

Nasze negocjacje z rządem wyglądają tak, że zwołuje się spotkanie, powołuje zespoły i podzespoły, mieli się, mówi, ale z tego nic nie wynika. Na przykład w województwie pomorskim, skąd ja pochodzę, gdy idziemy z petycją do marszałka województwa, to też nikt nas w biurze nie przyjmuje: nie ma ani wojewody, ani marszałka… To ta sama polityka z którą dzisiaj zetknęliśmy się w Kancelarii Premiera. Nazwałabym to pozorowanym dialogiem – wszystko robione jest jedynie na pokaz, aby dobrze sprzedało się w mediach, ale rzeczywiście nie ma z tego najmniejszych skutków.

Z relacji manifestujących dzisiaj pielęgniarek wyłania się także obraz środowiska pielęgniarek, które z roku na rok jest coraz starsze. Młodsze kadry wyjeżdżają za granicę?

Jak najbardziej. Średnia wieku pracowników szpitali rośnie z każdym rokiem, a nowych pielęgniarek nie przybywa. Nawet te, które kończą teraz studia, to przychodzą do szpitala na rok – najczęściej na anestezjologię albo blok operacyjny, mają roczny staż, a później wyjeżdżają do Norwegii czy Włoch. Także za parę lat będzie duży problem z tym, jak obsadzić dyżury… Może wtedy ktoś dostrzeże problem albo po prostu będziemy sprowadzać pielęgniarki ze wschodu. Poza tym jesteśmy grupą zawodową narażoną na duże urazy. To że pielęgniarki będą musiały pracować do 67. roku życia jest nieprawdą, bo wiele z nas tuż po pięćdziesiątce będzie zmuszone przejść na rentę chorobową.

Kończąc, zapytam półżartem: Dziś kanapek nikt nie przynosił?

Nie, nikt nie przynosił. (śmiech) Było paru posłów opozycji, ale nikt z rządzących nie pofatygował się do nas. Nie było pani Kopacz, która pięć lat temu była w białym miasteczku codziennie. Tylko wtedy była w opozycji… przyzwyczailiśmy się do tego typu zachowań. 

not. sv

[Fot. PAP/Rafał Guz]

Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 8. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook