Jedynie prawda jest ciekawa


Arogancja i pozorowany dialog

05.10.2012

Nasze negocjacje z rządem wyglądają tak, że zwołuje się spotkanie, powołuje zespoły i podzespoły, mieli się, mówi, ale z tego nic nie wynika - mówi w rozmowie ze Stefczyk.info Ilona Kwiatkowska-Falkowska, wiceszefowa Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.

Stefczyk.info: Z relacji naszego reportera wynika, że nie przyjęto Państwa nawet w Kancelarii Premiera, odbierając złożoną petycję w... przedpokoju. Czy to prawda?

Tak. Z informacji, które przedstawiła przewodnicząca Borchulska – naszą petycję przyjęli urzędnicy piątego garnituru, nie zapraszając nawet na rozmowę. Uważamy, że jest to niezwykle lekceważące podejście, zwłaszcza, że jesteśmy dużą grupą zawodową, która ma jednak w społeczeństwie wysokie poparcie i zaufanie. Jesteśmy tym oburzone i na pewno tutaj wrócimy, będziemy protestować dalej i to się nie skończy. Niebawem zostanie zwołany zarząd krajowy, ustalimy strategię działania i na wiosnę wrócimy do Warszawy, jeśli się nic nie zmieni.

A zanosi się, żeby coś się zmieniło w tej kwestii? Mają Państwo jeszcze nadzieję na poprawę relacji?

Nie wygląda na to, aby PO zrobiła cokolwiek w kwestii poprawy bezpieczeństwa pacjentów. Aroganckie traktowanie pielęgniarek odbije się na pacjentach, bo jesteśmy zmuszane do działalności pozaszpitalnej.

Proszę przybliżyć raz jeszcze Wasze postulaty i żale z którymi przyjechałyście do Warszawy.

Przez pięć lat nie robi się nic dla naszego środowiska, a wręcz jest ono właściwie negowane we wszystkich działaniach. Nie są ustalone normy zatrudnienia pielęgniarek, nie doprosiliśmy się o ustalenie płacy minimalnej, do tego coraz częściej w oddziałach opieki zdrowotnej są wprowadzane ustawy śmieciowe. Tam, gdzie szpitale są przekształcane i komercjalizowane, to pielęgniarki są zatrudniane na kontrakty albo po prostu obniżane są pensje.

Z jednej strony mówi pani, że przez pięć lat nie robi się wiele, z drugiej ciągle słyszymy, że prowadzone są rozmowy z rządem. Jak wygląda ten dialog?

Nasze negocjacje z rządem wyglądają tak, że zwołuje się spotkanie, powołuje zespoły i podzespoły, mieli się, mówi, ale z tego nic nie wynika. Na przykład w województwie pomorskim, skąd ja pochodzę, gdy idziemy z petycją do marszałka województwa, to też nikt nas w biurze nie przyjmuje: nie ma ani wojewody, ani marszałka… To ta sama polityka z którą dzisiaj zetknęliśmy się w Kancelarii Premiera. Nazwałabym to pozorowanym dialogiem – wszystko robione jest jedynie na pokaz, aby dobrze sprzedało się w mediach, ale rzeczywiście nie ma z tego najmniejszych skutków.

Z relacji manifestujących dzisiaj pielęgniarek wyłania się także obraz środowiska pielęgniarek, które z roku na rok jest coraz starsze. Młodsze kadry wyjeżdżają za granicę?

Jak najbardziej. Średnia wieku pracowników szpitali rośnie z każdym rokiem, a nowych pielęgniarek nie przybywa. Nawet te, które kończą teraz studia, to przychodzą do szpitala na rok – najczęściej na anestezjologię albo blok operacyjny, mają roczny staż, a później wyjeżdżają do Norwegii czy Włoch. Także za parę lat będzie duży problem z tym, jak obsadzić dyżury… Może wtedy ktoś dostrzeże problem albo po prostu będziemy sprowadzać pielęgniarki ze wschodu. Poza tym jesteśmy grupą zawodową narażoną na duże urazy. To że pielęgniarki będą musiały pracować do 67. roku życia jest nieprawdą, bo wiele z nas tuż po pięćdziesiątce będzie zmuszone przejść na rentę chorobową.

Kończąc, zapytam półżartem: Dziś kanapek nikt nie przynosił?

Nie, nikt nie przynosił. (śmiech) Było paru posłów opozycji, ale nikt z rządzących nie pofatygował się do nas. Nie było pani Kopacz, która pięć lat temu była w białym miasteczku codziennie. Tylko wtedy była w opozycji… przyzwyczailiśmy się do tego typu zachowań. 

not. sv

[Fot. PAP/Rafał Guz]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook