Jedynie prawda jest ciekawa


Armię trzeba odbudować!

16.08.2012

Romuald Szeremietiew komentuje pomysły prezydenta Komorowskiego związane z budową tarczy antyrakietowej. Jego zdaniem prezydent zachowuje się tak, jakby obudził się ze snu.

Stefczyk.info, wPolityce.pl:  Prezydent wzywa do modernizacji armii. Dziwi pana, że akurat teraz po dwóch latach sprawowania urzędu?

Romuald Szeremietiew, były wiceszef MON: Dziwi mnie całe wystąpienie prezydenta Komorowskiego, bo przecież z wojskiem i z Ministerstwem Obrony Narodowej związany był od lat. I choćby z tego powodu, że przez tyle lat przebywał w różnych ministerialnych gabinetach, powinien wiedzieć co trzeba zrobić. To o czym pan prezydent mówił, między innymi podczas obchodów Święta Wojska Polskiego, jest oczywiście częściowo słuszne. Nie zgadzam się z pomysłami związanymi z reformą systemu dowodzenia. Natomiast jeśli chodzi o obronę przeciwlotniczą i przeciwrakietową oczywiście się zgadzam. Już od dawna należało się tym zajmować, bo to jest sprawa pilna. W tej chwili mamy dziurawą obronę powietrzną, jeśli w ogóle można powiedzieć, że jakąś mamy. Tak, jestem zdziwiony tonem wystąpienia pana prezydenta. Wygląda to tak, jakby się po dwóch latach nagle obudził.

 

Prezydent nagle dostrzegł, że konieczna jest budowa systemu obrony powietrznej. Wcześniej zapewniał, że Polska to kraj całkiem bezpieczny. Skąd ta zmiana, pana zdaniem?

Ta przemiana zaskakuje. Nieskromnie powiem, że od dawna mówię o tym, o czym teraz częściowo mówi pan prezydent. Wszyscy, którzy zajmują się armią wiedzieli, że to jest konieczne.

 

Może więc należy się cieszyć, że i pan prezydent zrozumiał?

Cieszyć się nie należy, bo nie ma zupełnie żadnej gwarancji, że pan prezydent faktycznie coś zrozumiał. Może być tak, że za tą wypowiedzią stoją inne kwestie niż merytoryczne i ma ona charakter incydentalny i nic więcej z tego nie wyniknie. Proszę zauważyć, że po stronie rosyjskiej pojawiły się nadzieje, w związku z pomysłem prezydenta Komorowskiego, że Polska postawi się Ameryce, odejdzie od tych programów, które realizować miała wspólnie z USA. I to ma być zdaniem Rosji dobry pomysł. Jestem całą sytuacją lekko zaniepokojony. To jest tak, że jak dwie osoby mówią to samo, to wcale nie znaczy, że o to samo im chodzi. W czasach Związku Radzickiego Leonid Breżniew mówił, że chce pokoju. Jan Paweł II też mówił, że chce pokoju, ale chyba nie o to samo im chodziło.

 

Prezydent i minister Siemoniak zapowiadają, że od tej pory z polską armią będzie już tylko super. Będzie nowoczesna, wspaniała, itd.

I tu znowu zaskoczenie. Byłem przekonany, że według tych panów już jest super. Czyli rozumiem, że teraz będzie super razy dwa. Przecież mieliśmy „najlepszego” ministra w dziejach obrony narodowej, pana Bogdana Klicha, który wsławił się profesjonalizacją armii. Pan Siemoniak miał tylko tę profesjonalizację dokończyć. Pan Komorowski profesjonalizacji patronował i nie powiem, żeby odnosił się do niej wrogo. I dopiero teraz panowie zapowiadają, że będzie super? Czyli, że jednak nie było?

 

A jak pan ocenia stan polskiej armii na dziś?

Jest po prostu katastrofalny. Nie można mówić o unowocześnianiu czy profesjonalizacji, trzeba mówić po prostu o odbudowie. Problemy są znacznie, znacznie poważniejsze niż to o czym mówi pan prezydent.

 

Rozmawiała DLOS

[Fot. PAP/ Rafał Guz]

 

 

 

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook