Jedynie prawda jest ciekawa


Armia skazana na kryzys

19.11.2011

W ostatnich latach stan polskiego wojska i systemy obrony narodowej niebezpiecznie się pogarsza. Za czasów Bogdana Klicha mieliśmy do czynienia z dwoma tragicznymi wypadkami w lotnictwie wojskowym. W czasie kilku lat zginęło w Polsce więcej generałów niż od II wojny światowej. Nieodpowiedzialne działanie ministra Klicha, fatalnie przeprowadzone uzawodowienie wojska spowodowało, że minister Tomasz Siemioniak przejął resort ON po Klichu w złym stanie. Czy w ciągu obecnej kadencji Sejmu Siemioniakowi uda się wyciągnąć MON z kryzysu?

Grzegorz Kwaśniak, ekspert Fundacji Republikańskiej, pytany o ocenę szans ministra na sukces przyznaje, że jest sceptyczny. - Wszystko wskazuje na to, że nie ma on wielkich szans na sukces w MON. Obecny rząd, ekipa rządząca Polską ma podejście do polityki i państwa, które nie sprzyja reformowaniu czegokolwiek. Siły zbrojne to natomiast taki sam obszar państwa jak każdy inny, więc wątpię, by akurat w tej kwestii rządzący wykazywali się wielką determinacją do działania – tłumaczy Kwaśniak.

Nasz rozmówca zaznacza, że nie chce z góry przekreślać szans ministra Siemioniaka, ale również on nie ma cech potrzebnych dobremu szefowi MON. - Minister Siemioniak nie zna się na siłach zbrojnych i obronności. Ostatnio wprawdzie często mówi się, że minister nie musi się znać na tym, czym zajmuje się jego resort, ale wiedzę podstawową w moim odczuciu mieć musi. Szef resortu musi czuć problemy, którymi ma się zajmować, musi zetknąć się z problemami danego obszaru – tłumaczy Kwaśniak. Zaznacza, że minister Siemioniak „jest człowiekiem zupełnie z zewnątrz”. - Niestety wątpię, by te braki można było po prostu uzupełnić dobrymi doradcami i urzędnikami. W Polsce kadra urzędników średniego szczebla nie jest dobrze przygotowana do pracy, brakuje jej przygotowania merytorycznego – tłumaczy rozmówca portalu Stefczyk.info.

Ekspert Fundacji Republikańskiej zaznacza, że również sytuacja polityczna ministra nie pozwala na optymizm. - On nie ma zaplecza politycznego. Partie polityczne w kraju żyją natomiast w systemie klanowym. Tworzą się wewnętrzne frakcje. Ten, kto ma bliżej do ucha premiera, ma większy wpływ na rzeczywistość. Siemioniak również pod tym względem jest słaby – wskazuje Kwaśniak.

Ekspert pytany co minister powinien zmienić w pierwszej kolejności w MON zaznacza, że należy zacząć od decyzji strategicznych dotyczących wojska. - Minister powinien zacząć od zmiany dotychczasowej doktryny obronnej Polski. W mojej ocenie ona jest już nieaktualna. Mówiąc kolokwialnie do tej pory mieliśmy podejście, że w razie zagrożenia sojusznicy przyjdą i nas obronią, a my im trochę pomożemy. Jednak wydarzenia ostatnich lat pokazują, że oni raczej nie przyjdą i nas nie obronią. Będziemy musieli się raczej sami bronić. To trzeba sobie uświadomić. Jednak nasze elity władzy na razie tego sobie nie chciały uświadomić – tłumaczy Grzegorz Kwaśniak. Dodaje, że „nie możemy liczyć na to, że sojusznicy zrobią wszystko za nas”.

Nasz rozmówca wskazuje również, że dokonano w Polsce złego wyboru modelu armii. - Od czasu naszego wejścia do NATO wojsko ewoluuje w kierunku armii ekspedycyjnej. To dzieje się z jednoczesnym zaniedbywaniem zdolności obronnych kraju. Musimy więc zastanowić się nad zmianą strategiczną armii. Taką potrzebę powinien sobie uświadomić minister Siemioniak. Jednak nie wiem, czy jest w stanie. Do tego bowiem trzeba mieć elementarną wiedzę – zaznacza Kwaśniak.

Ekspert Fundacji Republikańskiej radzi także, że minister powinien się wystrzegać błędów wielu poprzedników. - Minister obrony narodowej nie powinien się skupiać tylko na Siłach Zbrojnych. On ma się zajmować całą obroną narodową. Tymczasem dotychczasowi ministrowie koncentrowali się właśnie na Siłach Zbrojnych, zapominając o całym systemie obronnym – tłumaczy nasz rozmówca. Wskazuje, że „Siły Zbrojne są jedynie jednym z elementów systemu”. - Minister odpowiada za całą obronność, a ona odejmuje większość administracji państwowej. Każdy urzędnik ma w kompetencji zadania związane z obronnością. Minister powinien więc pamiętać o tym i pełnić rolę koordynatora obronności – tłumaczy Kwaśniak.

Rozmówca portalu Stefczyk.info zaznacza, że w wojsku oraz systemie obronnym w Polsce powinno zajść wiele zmian. Wśród nich m.in. system doboru i szkolenia kadr. Jednak niestety Grzegorz Kwaśniak nie spodziewa się sukcesów nowego szefa MON Tomasza Siemioniaka. Wygląda na to, że polskie wojsko w najbliższych latach skazane zostało na kryzys.

Stanisław Żaryn

[Fot. Wojciech Grzedzinski/Prezydent.pl]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook