Jedynie prawda jest ciekawa


Armia skazana na kryzys

19.11.2011

W ostatnich latach stan polskiego wojska i systemy obrony narodowej niebezpiecznie się pogarsza. Za czasów Bogdana Klicha mieliśmy do czynienia z dwoma tragicznymi wypadkami w lotnictwie wojskowym. W czasie kilku lat zginęło w Polsce więcej generałów niż od II wojny światowej. Nieodpowiedzialne działanie ministra Klicha, fatalnie przeprowadzone uzawodowienie wojska spowodowało, że minister Tomasz Siemioniak przejął resort ON po Klichu w złym stanie. Czy w ciągu obecnej kadencji Sejmu Siemioniakowi uda się wyciągnąć MON z kryzysu?

Grzegorz Kwaśniak, ekspert Fundacji Republikańskiej, pytany o ocenę szans ministra na sukces przyznaje, że jest sceptyczny. - Wszystko wskazuje na to, że nie ma on wielkich szans na sukces w MON. Obecny rząd, ekipa rządząca Polską ma podejście do polityki i państwa, które nie sprzyja reformowaniu czegokolwiek. Siły zbrojne to natomiast taki sam obszar państwa jak każdy inny, więc wątpię, by akurat w tej kwestii rządzący wykazywali się wielką determinacją do działania – tłumaczy Kwaśniak.

Nasz rozmówca zaznacza, że nie chce z góry przekreślać szans ministra Siemioniaka, ale również on nie ma cech potrzebnych dobremu szefowi MON. - Minister Siemioniak nie zna się na siłach zbrojnych i obronności. Ostatnio wprawdzie często mówi się, że minister nie musi się znać na tym, czym zajmuje się jego resort, ale wiedzę podstawową w moim odczuciu mieć musi. Szef resortu musi czuć problemy, którymi ma się zajmować, musi zetknąć się z problemami danego obszaru – tłumaczy Kwaśniak. Zaznacza, że minister Siemioniak „jest człowiekiem zupełnie z zewnątrz”. - Niestety wątpię, by te braki można było po prostu uzupełnić dobrymi doradcami i urzędnikami. W Polsce kadra urzędników średniego szczebla nie jest dobrze przygotowana do pracy, brakuje jej przygotowania merytorycznego – tłumaczy rozmówca portalu Stefczyk.info.

Ekspert Fundacji Republikańskiej zaznacza, że również sytuacja polityczna ministra nie pozwala na optymizm. - On nie ma zaplecza politycznego. Partie polityczne w kraju żyją natomiast w systemie klanowym. Tworzą się wewnętrzne frakcje. Ten, kto ma bliżej do ucha premiera, ma większy wpływ na rzeczywistość. Siemioniak również pod tym względem jest słaby – wskazuje Kwaśniak.

Ekspert pytany co minister powinien zmienić w pierwszej kolejności w MON zaznacza, że należy zacząć od decyzji strategicznych dotyczących wojska. - Minister powinien zacząć od zmiany dotychczasowej doktryny obronnej Polski. W mojej ocenie ona jest już nieaktualna. Mówiąc kolokwialnie do tej pory mieliśmy podejście, że w razie zagrożenia sojusznicy przyjdą i nas obronią, a my im trochę pomożemy. Jednak wydarzenia ostatnich lat pokazują, że oni raczej nie przyjdą i nas nie obronią. Będziemy musieli się raczej sami bronić. To trzeba sobie uświadomić. Jednak nasze elity władzy na razie tego sobie nie chciały uświadomić – tłumaczy Grzegorz Kwaśniak. Dodaje, że „nie możemy liczyć na to, że sojusznicy zrobią wszystko za nas”.

Nasz rozmówca wskazuje również, że dokonano w Polsce złego wyboru modelu armii. - Od czasu naszego wejścia do NATO wojsko ewoluuje w kierunku armii ekspedycyjnej. To dzieje się z jednoczesnym zaniedbywaniem zdolności obronnych kraju. Musimy więc zastanowić się nad zmianą strategiczną armii. Taką potrzebę powinien sobie uświadomić minister Siemioniak. Jednak nie wiem, czy jest w stanie. Do tego bowiem trzeba mieć elementarną wiedzę – zaznacza Kwaśniak.

Ekspert Fundacji Republikańskiej radzi także, że minister powinien się wystrzegać błędów wielu poprzedników. - Minister obrony narodowej nie powinien się skupiać tylko na Siłach Zbrojnych. On ma się zajmować całą obroną narodową. Tymczasem dotychczasowi ministrowie koncentrowali się właśnie na Siłach Zbrojnych, zapominając o całym systemie obronnym – tłumaczy nasz rozmówca. Wskazuje, że „Siły Zbrojne są jedynie jednym z elementów systemu”. - Minister odpowiada za całą obronność, a ona odejmuje większość administracji państwowej. Każdy urzędnik ma w kompetencji zadania związane z obronnością. Minister powinien więc pamiętać o tym i pełnić rolę koordynatora obronności – tłumaczy Kwaśniak.

Rozmówca portalu Stefczyk.info zaznacza, że w wojsku oraz systemie obronnym w Polsce powinno zajść wiele zmian. Wśród nich m.in. system doboru i szkolenia kadr. Jednak niestety Grzegorz Kwaśniak nie spodziewa się sukcesów nowego szefa MON Tomasza Siemioniaka. Wygląda na to, że polskie wojsko w najbliższych latach skazane zostało na kryzys.

Stanisław Żaryn

[Fot. Wojciech Grzedzinski/Prezydent.pl]

Warto poczytać

 1. 1270kijowniaij 25.04.2018

  Oto i są. To oni żerują na dramacie niepełnosprawnych...

  Jeszcze kilka godzin temu pisaliśmy, że w tym sporze dawno przestało chodzić o dobro niepełnosprawnych, a ktoś próbuje zbić na nim kapitał polityczny i pieniądze. Okazuje się, że nie trzeba było długo czekać na potwierdzenie naszych przypuszczeń.

 2. 1270facebookstefczyk 25.04.2018

  Tych słów już nie napiszesz na Facebooku

  Nowy regulamin największego portalu społecznościowego wchodzi w życie 25 maja

 3. 1270twitterPOl 25.04.2018

  „Im zależy tylko na pieniądzach. Wykorzystują swoje niepełnosprawne dzieci”

  Za nami kolejne godziny protestu opiekunów dzieci niepełnosprawnych. Mimo szerokich propozycji ze strony rządu, protestujący nie zamierzają ustąpić. Jeszcze kilka dni temu zastanawialiśmy się kto im płaci

 4. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 5. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 6. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 7. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 8. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook