Jedynie prawda jest ciekawa

Armia skazana na kryzys

19.11.2011

W ostatnich latach stan polskiego wojska i systemy obrony narodowej niebezpiecznie się pogarsza. Za czasów Bogdana Klicha mieliśmy do czynienia z dwoma tragicznymi wypadkami w lotnictwie wojskowym. W czasie kilku lat zginęło w Polsce więcej generałów niż od II wojny światowej. Nieodpowiedzialne działanie ministra Klicha, fatalnie przeprowadzone uzawodowienie wojska spowodowało, że minister Tomasz Siemioniak przejął resort ON po Klichu w złym stanie. Czy w ciągu obecnej kadencji Sejmu Siemioniakowi uda się wyciągnąć MON z kryzysu?

Grzegorz Kwaśniak, ekspert Fundacji Republikańskiej, pytany o ocenę szans ministra na sukces przyznaje, że jest sceptyczny. - Wszystko wskazuje na to, że nie ma on wielkich szans na sukces w MON. Obecny rząd, ekipa rządząca Polską ma podejście do polityki i państwa, które nie sprzyja reformowaniu czegokolwiek. Siły zbrojne to natomiast taki sam obszar państwa jak każdy inny, więc wątpię, by akurat w tej kwestii rządzący wykazywali się wielką determinacją do działania – tłumaczy Kwaśniak.

Nasz rozmówca zaznacza, że nie chce z góry przekreślać szans ministra Siemioniaka, ale również on nie ma cech potrzebnych dobremu szefowi MON. - Minister Siemioniak nie zna się na siłach zbrojnych i obronności. Ostatnio wprawdzie często mówi się, że minister nie musi się znać na tym, czym zajmuje się jego resort, ale wiedzę podstawową w moim odczuciu mieć musi. Szef resortu musi czuć problemy, którymi ma się zajmować, musi zetknąć się z problemami danego obszaru – tłumaczy Kwaśniak. Zaznacza, że minister Siemioniak „jest człowiekiem zupełnie z zewnątrz”. - Niestety wątpię, by te braki można było po prostu uzupełnić dobrymi doradcami i urzędnikami. W Polsce kadra urzędników średniego szczebla nie jest dobrze przygotowana do pracy, brakuje jej przygotowania merytorycznego – tłumaczy rozmówca portalu Stefczyk.info.

Ekspert Fundacji Republikańskiej zaznacza, że również sytuacja polityczna ministra nie pozwala na optymizm. - On nie ma zaplecza politycznego. Partie polityczne w kraju żyją natomiast w systemie klanowym. Tworzą się wewnętrzne frakcje. Ten, kto ma bliżej do ucha premiera, ma większy wpływ na rzeczywistość. Siemioniak również pod tym względem jest słaby – wskazuje Kwaśniak.

Ekspert pytany co minister powinien zmienić w pierwszej kolejności w MON zaznacza, że należy zacząć od decyzji strategicznych dotyczących wojska. - Minister powinien zacząć od zmiany dotychczasowej doktryny obronnej Polski. W mojej ocenie ona jest już nieaktualna. Mówiąc kolokwialnie do tej pory mieliśmy podejście, że w razie zagrożenia sojusznicy przyjdą i nas obronią, a my im trochę pomożemy. Jednak wydarzenia ostatnich lat pokazują, że oni raczej nie przyjdą i nas nie obronią. Będziemy musieli się raczej sami bronić. To trzeba sobie uświadomić. Jednak nasze elity władzy na razie tego sobie nie chciały uświadomić – tłumaczy Grzegorz Kwaśniak. Dodaje, że „nie możemy liczyć na to, że sojusznicy zrobią wszystko za nas”.

Nasz rozmówca wskazuje również, że dokonano w Polsce złego wyboru modelu armii. - Od czasu naszego wejścia do NATO wojsko ewoluuje w kierunku armii ekspedycyjnej. To dzieje się z jednoczesnym zaniedbywaniem zdolności obronnych kraju. Musimy więc zastanowić się nad zmianą strategiczną armii. Taką potrzebę powinien sobie uświadomić minister Siemioniak. Jednak nie wiem, czy jest w stanie. Do tego bowiem trzeba mieć elementarną wiedzę – zaznacza Kwaśniak.

Ekspert Fundacji Republikańskiej radzi także, że minister powinien się wystrzegać błędów wielu poprzedników. - Minister obrony narodowej nie powinien się skupiać tylko na Siłach Zbrojnych. On ma się zajmować całą obroną narodową. Tymczasem dotychczasowi ministrowie koncentrowali się właśnie na Siłach Zbrojnych, zapominając o całym systemie obronnym – tłumaczy nasz rozmówca. Wskazuje, że „Siły Zbrojne są jedynie jednym z elementów systemu”. - Minister odpowiada za całą obronność, a ona odejmuje większość administracji państwowej. Każdy urzędnik ma w kompetencji zadania związane z obronnością. Minister powinien więc pamiętać o tym i pełnić rolę koordynatora obronności – tłumaczy Kwaśniak.

Rozmówca portalu Stefczyk.info zaznacza, że w wojsku oraz systemie obronnym w Polsce powinno zajść wiele zmian. Wśród nich m.in. system doboru i szkolenia kadr. Jednak niestety Grzegorz Kwaśniak nie spodziewa się sukcesów nowego szefa MON Tomasza Siemioniaka. Wygląda na to, że polskie wojsko w najbliższych latach skazane zostało na kryzys.

Stanisław Żaryn

[Fot. Wojciech Grzedzinski/Prezydent.pl]

Warto poczytać

 1. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 2. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 3. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 4. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 5. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 6. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 7. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

 8. 1270szcheternuydziewczonka 29.11.2017

  Niesamowita scena w kościele. Ta dziewczynka wzruszyła wszystkich

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook