Jedynie prawda jest ciekawa


Arkady Saulski: Kim był mój prezydent?

09.04.2013

Postać prezydenta Lecha Kaczyńskiego jest symboliczna dla III RP. Trudno mi zrozumieć odrzucenie pamięci o nim przez dużą część moich rówieśników, mojego pokolenia – przecież niewiele jest w historii ostatnich 20 lat postaci tak godnych naśladowania i jednocześnie – tak bliskich nas. W przededniu trzeciej rocznicy śmierci prezydenta należy o tym powiedzieć.

W roku 2005 miałem osiemnaście lat. Wybory do Sejmu oraz wybory prezydenckie były moimi pierwszymi wyborami w jakich uczestniczyłem w całym życiu.
A w wieku lat osiemnastu, należy to powiedzieć, pomimo formalnej dojrzałości umysłowo człowiek bardzo często jest… dość ograniczony. To ten etap w życiu, kiedy wychodzimy z dzieciństwa, lecz nie pojmujemy otaczającego nas świata realnego, prawdziwego – świata w którym ponosimy boleśnie konsekwencje swoich decyzji.
Bardzo zaangażowałem się intelektualnie w tamte wybory. Pamiętam szczerze mówiąc, ten okres jakby miał miejsce wczoraj – człowiek naprawdę czuł, że coś zaczyna od niego zależeć, podskórnie podejrzewał, że coś jest z tą Polską wokół bardzo nie tak, że coś tu należy zmienić, gdy w telewizji ciągle przewija się korowód rycinowych upiorów. Ten opór wobec rzeczywistości, charakterystyczny przecież dla ludzi młodych, dla mnie ogniskował się w starciu prezydenckim. Nic tak przecież nie działa na wyobraźnię i intelekt jak starcie silnych osobowości. A czy Państwo pamiętają? „Pewniaka” Cimoszewicza, który nagle odpada w tajemniczych okolicznościach, pewnego swego zwycięstwa Donalda Tuska, zapowiadającego skończenie z „republiką kolesiów”, choć na pierwszy rzut wprawnego oka – człowieka dość śliskiego i otoczonego przez równie śliskich i nie budzących zaufania biznesmenów. Świętej Pamięci Andrzeja Leppera, którego cała osobowość przypominała jakiś jeden wielki protest song w rytmach disco-polo. Wreszcie Lecha Kaczyńskiego, profesora Lecha Kaczyńskiego – faceta o delikatnie uśmiechniętej, okrągłej buzi, trochę niepewnie czującego się w politycznym gorsecie, ale właśnie przez to – bardzo szczerego.

Lech Kaczyński dla mnie symbolizował ten opór wobec rzeczywistości – intelektualista, polityczny self made man, bohater podziemia. Człowiek, który rozumiał trudną dolę ludzi ubogich, pokrzywdzonych przez los, ale też tych, którym się w życiu powiodło i chcieliby teraz poświęcić się sprawom wyższym, sprawom państwa.
Ale jest jeszcze jedna rzecz. Z tego okresu w moją pamięć wryła się okładka Przekroju z Lechem Kaczyńskim. Okładka ta zapowiadała wywiad, który z kandydatem przeprowadzał Piotr Najsztub. Zamykam oczy i pamiętam, jakbym trzymał numer w dłoniach. „Najsztub pyta Lecha Kaczyńskiego: Jakim byłby prezydentem?”. Na okładce stoi spokojny, lekko uśmiechnięty Lech Kaczyński, z rękami w kieszeniach. Stoi na ciemnym tle. Jego zdjęcie jest czarno-białe.

W roku 2005 oddałem na Lecha Kaczyńskiego swój głos.
Pamiętam potem ten wybuch radości i ogromnego optymizmu, na drugi dzień po wieczorze wyborczym. Pamiętam konfetti, panią Jadwigę Kaczyńską i jej łzy szczęścia, lśniące na policzkach, uśmiech wnuczki prezydenta, wreszcie delikatny uśmiech Marii Kaczyńskiej – nowej pierwszej damy, zupełnie spokojnej, jakby wcale nie zaskoczonej. I pamiętam uczucie ogromnej dumy, jakbym to ja sam odniósł zwycięstwo, wrzucając (cóż za banał) kartkę do drewnianego pudełka. A jednak to było moje zwycięstwo. Zwycięstwo wartości, którym zaufałem i zwycięstwo człowieka, który je podzielał.

A potem pięć lat. Pięć lat sporów, walki, bezpardonowych ataków, przemysłu pogardy. Niemal codzienne docinki jakoś nigdy nie wpłynęły na moją ocenę prezydenta i jego polityki – wręcz traktowałem je jako dowód na słuszność jego posunięć – Lech Kaczyński był dla mnie polskim Reaganem – kto zna historię, ten wie, że największy prezydent USA w historii tego kraju musiał zmierzyć się z podobną histerią salonów.
Wreszcie Gruzja. Gdy prezydent Lech Kaczyński przemawiał w Tbilisi ujrzałem inną twarz tego człowieka – twarz mężczyzny zdeterminowanego nie tylko w obronie narodu skrzywdzonego, ale i polityka patrzącego daleko w przyszłość. Czy rozumiemy co wtedy mówił Lech Kaczyński? Mówił bardzo wyraźnie – dziś Gruzja, jutro Ukraina, a pojutrze… może Polska? Przecież zło zwycięży zawsze, jeśli dobrzy ludzie nie uczynią nic.
Tego co czułem rano, 10 kwietnia 2010 roku nie opiszę.

Jeżeli kazano by mi odrzucić wszelkie polityczne oceny prezydenta Lecha Kaczyńskiego i miałbym opisać jego prezydenturę jednym słowem, wiem jakiego słowa bym użył. Zaufanie. Zaufałem prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu i on po prostu mojego zaufania nie zawiódł. Wręcz można powiedzieć – do samego końca.
Lech Kaczyński dla mnie wciąż żyje. Nie jako polityk, nie jako symbol, nie jako prezydent. Żyje jako człowiek. Człowiek, któremu ufam.
I sądzę, że jego misja dopiero się zaczyna.

Arkady Saulski

[fot.wikipedia]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook