Jedynie prawda jest ciekawa


Arkady Saulski: Co z bronią?

09.11.2015

Znamy skład nowego rządu - Beata Szydło dziś ogłosiła skład. Zwolennicy są zadowoleni, przeciwnicy wieszczą koniec świata, Polski, Europy i zapewne także i części Azji. A strzelcy?

Na naszym portalu przez ostatnie lata wielokrotnie oddawaliśmy głos zwolennikom szerszego dostępu do broni palnej. Dlaczego portal ekonomiczny zajmuje się tym tematem? Już to kiedyś wyjaśniałem, ale powtórzę - tak jak w USA broń jest ważnym elementem życia społecznego, decydującym o dojrzałości - także politycznej i ekonomicznej - obywatela, tak samo może i powinno być w Polsce. Nie od razu rzecz jasna, jednak obecne zmiany na arenie międzynarodowej i spadek poziomu bezpieczeństwa w Europie sprawił, iż nie tylko zapełniły się strzelnice ale i nasi rodacy przestali traktować broń jako niebezpieczne kuriozum a zaczęli doceniać jej polityczną i społeczną wagę.

 

W tym kontekście kluczowe wydaje się nazwisko jednego człowieka - Antoniego Macierewicza. Gdy ogłoszono, iż obejmie on kierownictwo w MON przeciwnicy rządu zaniemówili z przerażenia. Z kolei strzelcy których znam - byli zachwyceni. Pan Antoni swego czasu był bowiem naczelnym adwokatem liberalizacji dostępu do broni w Polsce. I to nie tylko z pozycji opozycyjnych wobec post-prlowskiego establiszmentu - jest faktem, iż to właśnie postkomunistyczna lewica pragnęła by broń nigdy nie trafiła do rąk obywateli i by pozostała w rękach "arystokracji" PRLu - czerwonych dygnitarzy, byłych UBeków and so on. Nie - Macierewicz postulował liberalizację ze względów intelektualnych, obywatelskich. Rozumiał i zapewne wciąż rozumie, iż broń w rękach świadomego obywatela to nie tylko narzędzie do obrony koniecznej ale i wyznacznik jego pozycji jako autorytetu w lokalnym środowisku. Uczciwy człowiek z bronią powstrzyma nieuczciwego człowieka z bronią - tak można streścić tę skądinąd słuszną logikę.

Owszem - broń i jej wydzielanie obywatelom pozostaje wciąż w gestii MSW a nie MON, ale też bądźmy szczerzy - w ramach konsultacji międzyresortowych pan minister Macierewicz mógłby taką liberalizację proponować kolegom.

Szczególnie, że jest to idea, którą każdy powinien poprzeć. Nawet lewacy, wychodzący z dwóch założeń - pierwsze: sami są przeciw więc sobie broni na pewno nie kupią no i drugie - broń nabędą konserwatyści i zdaniem lewaków się od razu wystrzelają (taka logika panuje w tych środowiskach). Każdy wygrywa.

Na bok jednak odsuńmy ideologiczne fanaberie. Dla środowiska strzeleckiego otwiera się nowy rozdział. Być może doczekają się strzelcy wreszcie upragnionych zmian.

Arkady Saulski

[Fot. PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 2. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 3. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 4. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 5. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

 6. 1270luckyluck 18.04.2018

  Korwin-Mikke znów odleciał: PiS to komuniści z krzyżem na wierzchu!

  Znany miłośnik Putina, Janusz Korwin Mikke, postanowił znowu zabłysnąć

 7. 1270conchitawurst 16.04.2018

  Najsłynniejszy transwestyta Europy ma HIV

  Smutna prawda o kondycji współczesnego świata. Wurst cierpi na HIV

 8. 1270kuxniarbezwtyd 10.04.2018

  „Ależ to jest obrzydliwe. Orgia cynizmu”

  Niezwykle trafny komentarz redaktora naczelnego tygodnika „Sieci”. Obnażył hipokryzję salonowych dziennikarzy.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook