Jedynie prawda jest ciekawa


Arkady Saulski: Co z bronią?

09.11.2015

Znamy skład nowego rządu - Beata Szydło dziś ogłosiła skład. Zwolennicy są zadowoleni, przeciwnicy wieszczą koniec świata, Polski, Europy i zapewne także i części Azji. A strzelcy?

Na naszym portalu przez ostatnie lata wielokrotnie oddawaliśmy głos zwolennikom szerszego dostępu do broni palnej. Dlaczego portal ekonomiczny zajmuje się tym tematem? Już to kiedyś wyjaśniałem, ale powtórzę - tak jak w USA broń jest ważnym elementem życia społecznego, decydującym o dojrzałości - także politycznej i ekonomicznej - obywatela, tak samo może i powinno być w Polsce. Nie od razu rzecz jasna, jednak obecne zmiany na arenie międzynarodowej i spadek poziomu bezpieczeństwa w Europie sprawił, iż nie tylko zapełniły się strzelnice ale i nasi rodacy przestali traktować broń jako niebezpieczne kuriozum a zaczęli doceniać jej polityczną i społeczną wagę.

 

W tym kontekście kluczowe wydaje się nazwisko jednego człowieka - Antoniego Macierewicza. Gdy ogłoszono, iż obejmie on kierownictwo w MON przeciwnicy rządu zaniemówili z przerażenia. Z kolei strzelcy których znam - byli zachwyceni. Pan Antoni swego czasu był bowiem naczelnym adwokatem liberalizacji dostępu do broni w Polsce. I to nie tylko z pozycji opozycyjnych wobec post-prlowskiego establiszmentu - jest faktem, iż to właśnie postkomunistyczna lewica pragnęła by broń nigdy nie trafiła do rąk obywateli i by pozostała w rękach "arystokracji" PRLu - czerwonych dygnitarzy, byłych UBeków and so on. Nie - Macierewicz postulował liberalizację ze względów intelektualnych, obywatelskich. Rozumiał i zapewne wciąż rozumie, iż broń w rękach świadomego obywatela to nie tylko narzędzie do obrony koniecznej ale i wyznacznik jego pozycji jako autorytetu w lokalnym środowisku. Uczciwy człowiek z bronią powstrzyma nieuczciwego człowieka z bronią - tak można streścić tę skądinąd słuszną logikę.

Owszem - broń i jej wydzielanie obywatelom pozostaje wciąż w gestii MSW a nie MON, ale też bądźmy szczerzy - w ramach konsultacji międzyresortowych pan minister Macierewicz mógłby taką liberalizację proponować kolegom.

Szczególnie, że jest to idea, którą każdy powinien poprzeć. Nawet lewacy, wychodzący z dwóch założeń - pierwsze: sami są przeciw więc sobie broni na pewno nie kupią no i drugie - broń nabędą konserwatyści i zdaniem lewaków się od razu wystrzelają (taka logika panuje w tych środowiskach). Każdy wygrywa.

Na bok jednak odsuńmy ideologiczne fanaberie. Dla środowiska strzeleckiego otwiera się nowy rozdział. Być może doczekają się strzelcy wreszcie upragnionych zmian.

Arkady Saulski

[Fot. PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook