Jedynie prawda jest ciekawa


Arkady Saulski: Caracale odlatują - bon voyage

10.10.2016

Decyzja w sprawie Caracali nie jest dobra czy zła lecz konieczna, tak jak i sztuka wojenna - według dawnych mistrzów - jest triumfem konieczności. Zasadniczym problemem polskich sił zbrojnych nie jest jednak dobór takiego czy innego śmigłowca lecz stworzenie koherentnej doktryny wojennej, której nie mamy.

Zasiadając w fotelu szefa MON minister Antoni Macierewicz miał przed sobą niełatwe zadanie. Nie tylko prowadzić sprawnie obronę kraju, nie tylko czyścić wojsko i jego okolice z lobbystów i agentur ale też uporządkować bałagan pozostawiony po chaosie ostatnich gabinetów. A w tym przypadku problemem były też pozorne detale, na przykład rozstrzygnięcie o przyszłości krzesełkowych generałów z nadwagą czy "wojska od 8 do 16". W tym ostatnim przypadku widać było zresztą wyraźnie kto najmocniej obawia się zmian - żołnierze, którzy "powąchali ognia", choćby na misjach zagranicznych Macierewicza przyjęli z radością, natomiast wspomniani już "ośmiogodzinni" żołnierze, zajmujący się podczas służby nie szkoleniami czy treningiem lecz przesiadywaniem w hangarach/koszarach/portach na osobę pana Antoniego zareagowali furią, było bowiem dla nich wojsko mniej więcej taką samą synekurą jaką bywa urząd dla zblatowanych z lokalnym samorządowym kacykiem krewnych i znajomych.

Gdy Macierewicz objął MON wiadomo było, że "będzie się działo", nie było jednak pewności - jak? Teraz wiemy, iż wojsko ma faktycznie służyć do obrony kraju. Jednak poza rozwiązywaniem doraźnych problemów kluczowe jest budowanie też planów długofalowych. Należy domniemywać, iż ważną rolę w zaakceptowaniu akurat francuskich śmigłowców Caracal odgrywało zdobycie poparcia Francji dla kandydatury Donalda Tuska na szefa RE. Caracal, choć nie jest śmigłowcem złym, to jednak jest maszyną kompletnie nieprzystającą dla potrzeb naszej armii, chyba, że planujemy jej kompletną przebudowę pod model francuski. Tymczasem specyfika naszego wojska musi podlegać naszej, a nie francuskiej, doktrynie wojennej.

I właśnie tu jest sedno problemu, bowiem wykrystalizowanej doktryny wojennej na razie nie mamy - obowiązujące dokumenty to jakieś złogi po 11 września 2001. Od tamtej pory na arenie międzynarodowej zmieniło się wszystko, także sojusze. USA, mimo bliskości kulturowej, pod administracją Demokratów jako sojusznik realnie się oddaliło. Obecnie łatwiej budować nam byłoby sojusze obronne z Turcją (w długim okresie przecież także idącej na zderzenie z Rosją - mimo obecnego pozornego zacieśnienia więzi) niźli sojusznikiem zza Oceanu. Wojna z terroryzmem zakończyła się klapą, nie mamy obecnie z Amerykanami zbyt wielu zbieżnych interesów, szczególnie, że będą oni w najbliższych latach torpedować porozumienia gospodarcze zawierane między rządem RP a Chinami, jednocześnie nie oferując realnie niż w zamian poza poklepywaniem po plecach i rytualnymi zapewnieniami o "wieczystej przyjaźni i sojuszu". Trzeba też wyraźnie przyznać, iż największym i realnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa Polski jest irracjonalna polityka Rosji, i bynajmniej nie chodzi tu o jakąś "rusofobię" czy "historyczne uprzedzenia" tylko chłodną analizę rzeczywistości. Rojenia o zbliżeniu z Federacją Rosyjską są na chwilę obecną właśnie - rojeniami, Rosja nie ma dla nas bowiem innej oferty niż taka, że chętnie, mówiąc hasłowo, nas zje i jedyne co możemy wybrać to rodzaj popitki. Prezentując siłę, zdecydowanie, reformując siły zbrojne i pokazując, iż agresja na Polskę się politycznie, ekonomicznie i wojskowo nie opłaca możemy sobie zapewnić bezpieczeństwo - by jednak zaczynać Polska musi stworzyć koherentną doktrynę wojenną, w której pewne zagrożenia zostaną nazwane po imieniu.

Jeśli zaś chodzi o rzekomo czekające nas pogorszenie relacji z Francją to nie należy przesadzać z uniesieniem - prawda jest następująca: stosunki Polska-Francja od zawsze były fatalne, a gabinety w Paryżu traktowały nasz kraj jako upierdliwe państwo sezonowe, które najlepiej by było szybko odsprzedać tak uwielbianej nad Sekwaną Rosji, najlepiej za jakąś dobrą cenę. Caracale zmienić mogą więc jedynie narrację aniżeli fakty.

Jakakolwiek zapadnie decyzja w sprawie śmigłowców jedno jest pewne - będzie ona podyktowana racjonalnymi przesłankami. Bo wojna to triumf konieczności, podobnie jak budowa sprawnej, silnej i dysponującej dobrym sprzętem armii.

Arkady Saulski

[fot. youtube.com]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook