Jedynie prawda jest ciekawa


Ardanowski: Polska niezabezpieczona przed GMO

11.01.2013

Rozmowa z posłem PiS, zasiadającym w komisji rolnictwa, Janem Krzysztofem Ardanowskim.

wPolityce.pl: W Monitorze Polskim pojawiły się rozporządzenia dotyczące GMO. W jednym z nich znajduje się zakaz stosowania "materiału siewnego ziemniaka odmiany Amflora". Drugie rozporządzenie wprowadza zakaz stosowania "materiału siewnego odmian kukurydzy MON 810, wymienionych w załączniku do rozporządzenia". W załączniku wymienionych jest 235 konkretnych odmian, które są zakazane. Czy te rozporządzenia zabezpieczają Polskę przez GMO w sposób odpowiedni?

Jan Krzysztof Ardanowski, poseł PiS: W czasie debaty sejmowej zastanawialiśmy się czy Polska ma być wolna od GMO czy nie. Wszyscy deklarowali, że są przeciwnikami GMO. Mówili tak nawet przyciśnięci przedstawiciele rządu, choć prywatne deklaracje polityków PO i PSL, czy przecieki np. portalu Wikileaks pokazywały, że członkowie koalicji są zwolennikami genetycznie modyfikowanej żywności. Wikileaks zaznaczał np., że Waldemar Pawlak jest za wprowadzaniem GMO w sposób powolny, by nie straszyć, szokować i spłoszyć opinii publicznej. Nie sądzę, żeby oni nagle zmienili zdanie. Prawdopodobnie w wyniku nacisku społecznego wystraszyli się jednak i zapowiadali, że nie chcą GMO. Myśmy postulowali wprowadzenie ustawowego zakazu GMO w Polsce. To być może mogłoby narazić nas na spór prawny z UE, ale trzeba było walczyć o nasze interesy. Szczególnie, że przedstawiciele MSZ twierdzili, że są sposoby, by nie płacić karę w związku z zakazem. Rządzący jednak nie chcieli ustawy o GMO, tłumacząc, że zakażą GMO na poziomie rozporządzenia. To rozporządzenie się ukazało i rzeczywiście dotyczy precyzyjnie wymienionych odmian, i tylko tych.

To źle?

Tak. W Europie w kolejce do rejestracji czekają kolejne odmiany. Jest ich kilkanaście. Do rejestracji czekają nowe odmiany kukurydzy, soi, rzepaku i innych roślin. Rozporządzenia, o których rozmawiamy, nie zabezpieczają nas przed nowymi odmianami, które zostaną zarejestrowane. To, że zostaną zarejestrowane, jest pewne. Obecnie należy żądać, by rząd za każdym razem, gdy pojawią się jakieś nowe odmiany roślin genetycznie modyfikowanych, wydawał kolejne rozporządzenie. To jest logiczne. Nie mam jednak pewności, czy rząd będzie chciał blokować w ten sposób następne rośliny. Po drugie trzeba sprawdzić, jak administracja jest przygotowana do realizacji tego rozporządzenia. Komisja rolnictwa w Sejmie wezwała rząd do przedstawienia informacji, czy służby państwa są przygotowane do przestrzegania zakazu, czy są laboratoria, czy są odpowiednio dobrani współpracownicy, czy są pieniądze, czy jest współpraca z organami ścigania, jak będą kontrolowane sygnały o złamaniu zakazu itd.

Zmiana ustawy przyciąga uwagę mediów i jest stosunkowo trudna. Rozporządzenie rząd może zmienić w każdym momencie, i na ogół po cichu. Zasadne są obawy, że rząd wycofa się nawet z tych przepisów, które są obecnie, na mocy kolejnego porozumienia?

Rzeczywiście rozporządzenie można w każdej chwili zmienić, procesy konsultacji są właściwie fikcją. Podzielam obawy, że rząd może nie mieć narzędzi do wymuszenia przestrzegania przepisów i zakazów, a z drugiej strony, że regulacje mogą się zmienić w każdej chwili. Zmieni się wola premiera, zmieni się układ i interesy i wtedy pojawią się nowe rozporządzenia. Opinia publiczna tego nie widzi i nie zauważy. A tymczasem działalność lobbingowa przez wielkie firmy żyjące z GMO jest nieustanna. Te firmy są zainteresowane wejściem do Polski. Faktem jest, że zakaz GMO wprowadzony na poziomie rozporządzenia, może być łatwo zmieniony.

Cały wywiad na wPolityce.pl

TK
[Fot. M.Czutko]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook