Jedynie prawda jest ciekawa


Ardanowski o "wiecznych" marszałkach sejmików: "uwiąd demokracji"

05.05.2013

Przy okazji afery ze źle wybudowanym pasem startowym w Modlinie, który trzeba położyć na nowo wielu pytało o odpowiedzialność polityczną marszałka województwa, Adama Struzika z PSL, gdyż województwo jest jednym z udziałowców portu lotniczego. Struzik jest już na stanowisku 12 lat i żaden spartaczony pas startowy nie jest w stanie zmieść go z posady. O mechanizmie tworzenia się nienaruszalnych władz lokalnych rozmawiamy z posłem Janem Krzysztofem Ardanowskim, posłem PiS, byłym doradcą ds. wsi przy prezydencie Lechu Kaczyńskim.

STEFCZYK.INFO: Adam Struzik, w tym roku minie 12 lat jak został marszałkiem województwa mazowieckiego. Jest tak dobry, czy z jakichś względów nieusuwalny? Problem takich lokalnych „królików” jest chyba szerszy i nie dotyczy jedynie Mazowsza, prawda?

Nie znam dokładnie relacji z województwa mazowieckiego, bo pochodzę z sąsiedniego – kujawsko-pomorskiego, ale oczywiście wiem, że taki mechanizm dotyczy całego kraju.

W wyniku normalnego mechanizmu wyborczego marszałek został wybrany na to stanowisko. Natomiast utrwalenie swojego władztwa odbyło się poprzez obsadzanie swoimi ludźmi z partii i ich rodzinami, znajomymi – a PSL jest w tym mistrzem – wszystkich instytucji, które mają wpływ na życie publiczne. Czyli zarówno tych w samorządach; wojewódzkich, powiatowych i gminnych. Organizacje społeczne funkcjonujące na wsi, typu ochotnicze straże pożarne, koła gospodyń wiejskich. To wszystko sprawia, że jest jakaś grupa osób żywotnie zainteresowanych utrzymaniem układu władzy, status quo. Wydaje się, że marszałek Struzik doprowadził to do perfekcji. To pozwala mu utrzymywać się tak długo.

A co z mechanizmami kontrolnymi takiej władzy?

Tu jest ciekawy problem. Lokalne media raczej nie patrzą władzy na ręce. Wprost przeciwnie – one też są zainteresowane utrzymaniem status quo i zajmują się wystawianiem laurek lokalnym władzom. Dlaczego tak się dzieje? Bo bardzo często żyją ze współpracy z tą władzą, z ogłoszeń i reklam zlecanych przez tę władzę. A to są naprawdę duże kwoty w ciągu roku, bo informację o każdym konkursie i przetargu trzeba ogłosić w prasie lokalnej. To są duże ogłoszenia, drogie, więc lokalne gazety przymykają oko na nieprawidłowości, aby dostać te lukratywne zlecenia.

Przychodzą do mnie często ludzie do biura poselskiego i nieraz im radzę, aby opisali jakiś problem miejscowej gazecie. A oni mi mówią, że już byli, ale gdy gazeta dowiedziała się, że za aferą stoi jakiś samorządowiec z wojewodztwa, czy ze starostwa itd., to oni nie będą o tym pisać. Tak więc marszałek Struzik jest owocem pewnego niedowładu demokracji. Jeżeli nie popełni jakiegoś przestępstwa, to będzie marszałkiem do emerytury.

...O ile zostaną te afery ujawnione, zważywszy na opisany przez pana mechanizm symbiozy władzy lokalnej z mediami lokalnymi...

Tak, bo tego może nikt nie chcieć ujawnić. To jest taki „układ zamknięty”, w nawiązaniu do tytułu tego głośnego filmu.

Czy o takich imperiach lokalnych, o mechanizmach współzależności, krycia afer, można mówić, że jest to jeszcze sitwa, czy już mafia?

Trudne pytanie. Na pewno jest to uwiąd lub niedowład demokracji. Ocena władzy jest nieadekwatna, bo media lokalne są często z władzą zblatowane, więc trudno jest ten układ ruszyć. My jako Prawo i Sprawiedliwość zgłosiliśmy projekt wprowadzenia kadencyjności w samorządach. Zostało to mocno skrytykowane, zresztą także przez samorządowców związanych z PiS. Padały argumenty, że to ludzie wybierają. Więc jeżeli ktoś jest kompetentny i dobrze jest oceniany przez społeczeństwo, to dlaczego zamykać przed nim możliwość powtarzania kadencji?

Jednak wydaje się rzeczą oczywistą, że jeśli nie wprowadzi się kadencyjności. Jeżeli nie będzie mediów obiektywnych i niezależnych od lokalnych układów władzy, jeżeli środki unijne będą traktowane jako łup, który władza lokalna dzieli na zasadzie – „będziesz grzeczny, to dostaniesz, a jak nie to obejdziesz się smakiem”, to uwiąd demokracji będzie postępował.

ROZMAWIAŁ Sławomir Sieradzki

[FOTO: mazovia.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook