Jedynie prawda jest ciekawa


Arciszewska: Państwo musi zacząć działać w sprawie sprzedaży ziemi

12.04.2013

"Rolnicy czy osoby niedoświadczone mogą nie zdawać sobie sprawy, że lada moment kapitał zostanie podwyższony, sama rola po prostu staje się znikoma, a na koniec takiego rolnika mogą się po prostu pozbyć" - mówi w rozmowie ze Stefczyk.info poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk.

Stefczyk.info: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych opublikowało dziś dane dotyczące sprzedaży polskiej ziemi obcokrajowcom. Od 1990 roku sprzedano jej ponad 50 tys. hektarów. To dużo?

Dorota Arciszewska-Mielewczyk: A Pan jak uważa?

To prawie powierzchnia Warszawy.

No właśnie, to ma pan odpowiedź. Poza tym wspomniane przez Pana dane mogą być o wiele większe, bo wszystko zależy od tego, jak sformułuje się pytanie w tej kwestii. Tu są kruczki związane z udziałem zagranicznym, niekoniecznie tylko przez osoby obcych państw. Jeżeli sięgniemy do odpowiednich informacji i dodamy do tego liczby związane z niebezpośrednim wpływem zagranicznego kapitału, to okaże się, że liczby są o wiele bardziej poważne. Zadawałam w tej sprawie pytania i, jeśli chodzi o ziemię – a były u nas w zachodniopomorskiem liczne protesty w tej sprawie, zarówno wojewodzie, jak i prezesowi agencji. Wspomniane przez Pana dane są istotne, ale większy problem jest gdzie indziej. Samym obcokrajowcom sprzedaje się bowiem ziemię w procesie warunkowanym specjalnymi obostrzeniami, natomiast ważnym elementem jest fakt, że z udziałem osoby z innego państwa. Pytanie czy agencja sprawdza skąd są pieniądze za które kupowane są te tysiące hektarów, bo jak zdążyłam się zorientować, to nikt tego nie sprawdza, a później okazuje się, że to są osoby albo bezrobotne, albo bezdomne i nagle dysponują olbrzymią gotówką na kupno ziemi. Jest tutaj wiele elementów, które należałoby skontrolować. Oczywiście jesteśmy w Unii Europejskiej, ale chciałabym, żeby to nam pozostawiono decyzję dotyczącą tego, czy, a jeśli tak – to komu, sprzedajemy naszą ziemię.

Poważniejszym problemem są zatem tzw. słupy? Jak wyglądałyby dane, które wliczałyby ziemie sprzedane także w ten sposób?

Moim zdaniem to znacznie, znacznie więcej niż to co podało MSW. Od tego są służby, by kontrolować od kogo są pieniądze na wykup, a agencja od tego, by zająć się całym procesem przejmowania ziemi. Nagle się okazuje, że właścicielem staje się firma, przy której my jako Polacy nie mamy nic do powiedzenia. Rolnicy czy osoby niedoświadczone mogą nie zdawać sobie sprawy, że lada moment kapitał zostanie podwyższony, sama rola po prostu staje się znikoma, a na koniec takiego rolnika mogą się po prostu pozbyć.

Na co skarżą się rolnicy?

Słucham, co się dzieje od rolników. Powiem Panu, że to naprawdę poważna sprawa. Jest wiele kwestii do sprawdzenia. Instytucje państwowe powinny stać na straży polskiego interesu. Nie może być tak, że wysyłamy w tej sprawie liczne zapytania i interpelacje do rządzących, a odpowiedź jest taka, że wszystko jest ładnie i pięknie. Problem w tym, że rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej, a rolnicy protestują. Nie mają gwarancji na przedłużenie dzierżawy ziemi, a za chwilę przejmuje ją albo obcokrajowiec, albo podmiot, który jest jego przedłużeniem. To musi być sprawdzane. Rolnicy zgłaszają te problemy, rządzący muszą zareagować.

Wcielając się w rolę adwokata diabła, można by przytoczyć ideę "Kapitał nie ma narodowości". Może i zatem nie ma się co przejmować, że ziemia staje się niemiecka?

To nieprawda, kapitał ma narodowość. Jeśli opieramy naszą gospodarkę na kapitale zachodnim, to każda postawiona fabryka wróci do swojego państwa. Widzieliśmy to na przykładzie decyzji włoskich władz (ale także innych krajów), które w kryzysie decydowały się na obronę swoich przedsiębiorstw, a nie troszczyły się o rynek. Państwa wspierają swoje firmy, dają gwarancję, zabezpieczenia… Warto to pytanie odwrócić – proszę mi powiedzieć, ile ziemi za granicą kupują polskie firmy, polscy przedstawiciele i jak to łatwo się kupuje, jak często polskie firmy prowadzą interesy za granicą. Mamy dziwną manierę, że nie wnikając w interesy innych krajów, sami pozwalamy, by czyniono to z nami. Musimy analizować to, co jest dobre dla naszego państwa i gdzie są potencjalne niebezpieczeństwa. Powinniśmy korzystać ze swoich uprawnień.

Jak więc radzić sobie z tym problemem?

Wystarczy przestrzegać tych zapisów, które są w ustawie. Jeżeli chodzi o organy państwa, to powinny one dbać o interes naszego kraju. Chodzi o kontrolę precedensów, sprawdzania domniemanych przestępstw. To kuleje niemal na każdym kroku. Niech Pan spojrzy, to nie dotyczy tylko ziemi, ale takich spraw jak Jamał II, Amber Gold… Skończmy wreszcie z zasadą „państwo nie zdało egzaminu”, „służby znów zawiodły”. 

not. svit

[Fot. Facebook/Protest Rolników]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook