Jedynie prawda jest ciekawa


Arciszewska-Mielewczyk: Polonia w Niemczech nie wyparowała

02.12.2013

W Sejmie powołany został parlamentarny zespół ds. mniejszości polskiej w Niemczech. Polacy mieszkający u naszych zachodnich sąsiadów są dyskryminowani, choć Niemcy wielokrotnie obiecywali, że mimo braku statusu mniejszości, Polaków będą traktowali tak, jakby nią byli. O trudnych relacjach polsko-niemieckich i braku należytego wsparcia Polonii niemieckiej rozmawiamy z posłanką PiS Dorotą Arciszewską-Mielewczyk, pomysłodawczynią powołania parlamentarnej grupy.

Czy to tekst umowy koalicyjnej sprawił, że postanowiła pani działać?

Tak, między innymi ta umowa. Platforma Obywatelska mówi o bardzo dobrych stosunkach z Niemcami. Strona niemiecka zapewnia nas za każdym razem, że zagwarantuje nam prawa  na równi z mniejszościami narodowymi, choć nie mamy takiego statusu. A to przecież nieprawda, bo gdyby faktycznie strona niemiecka była fair i chciała wcielić słowa w czyny, to by przestrzegała chociaż traktat z 1991 r., który gwarantował Polakom w Niemczech możliwość pielęgnowania kultury, języka, etc. Mało tego. „okrągły stół” miał być takim instrumentem politycznym, który miał umożliwić dochodzenie do takich możliwości działania jakie mają mniejszości narodowe, a w tym roku ani razu się nie zebrał ten „okrągły stół”. Mnie naprawdę nie interesuje poklepywanie się polityków po plechach, uśmieszki, jakieś zespoły, grupy robocze itd. Mnie interesuje konkret.

Stan prawny jest taki, że skutki dekretu Hermanna Göringa (z 1940 r., likwidującego podmiotowość mniejszości polskiej w Niemczech – przyp. red.) obowiązują. Nie mamy statusu mniejszości, nie zwrócono nam mienia. Trzeba zaznaczyć, że Polonia nie wyparowała. W Nadrenii Westfalii jest bardzo wielu Polaków. W drugim pokoleniu oni są i czują się Polakami. Wyjeżdżali z przyczyn ekonomicznych i żeby stało się zadość prawu niemieckiemu przyjmowali obywatelstwo niemieckie, ale fakty są takie, że czują się Polakami. Potrzebne są więc im przywileje właściwe dla mniejszości narodowej, które by wzmocniły naszą diasporę w Niemczech, bo jedynie wówczas mogłaby się zorganizować i działać tak sprawnie, jak w Polsce działa mniejszość niemiecka, której ze względu na umowy międzypaństwowe wypłacamy określone środki pieniężne. Gwarantujemy im funkcjonowanie.

Czas najwyższy, aby PO skorzystała z tych dobrych relacji ze swoim niemieckim partnerem, o których tyle mówi, a nie udowadniali mi w programach publicystycznych, jak np. pan Andrzej Halicki, że Polaków nie ma w Niemczech. To jest wszystko na głowie postawione.


No właśnie, czy znajdzie pani w polskim Parlamencie klimat do działania na rzecz Polaków za granicą?

Nie martwię się na pewno co do postawy parlamentarzystów z PiS. Bo my pytamy o te sprawy, drążymy je, bo leżą nam na sercu. Mam doświadczenie senackie i widzę, co teraz MSZ robi z pieniędzmi na Polonię i bardzo mi się to nie podoba. Jesteśmy bardzo uwstecznieni, zwłaszcza w pomocy na wschodzie, tracimy tam bardzo wiele przedsięwzięć, diaspora jest niezadowolona. Nie ma nacisku politycznego, a bez tego nie jest się szanowanym w rozmowach, choćby ze stroną niemiecką.


Zdaje sobie pani sprawę, że natychmiast po uruchomieniu takiego ciała parlamentarnego, rozpocznie się lobbing Berlina poprzez polityków Platformy Obywatelskiej, aby sabotować działania waszej grupy. Jak chcecie obejść tę przeszkodę?

No jeśli będą podatni na taki lobbing, to tylko o nich będzie on świadczył. Na pewno światlo dzienne ujrzą intencje jednej, jak i drugiej strony. Jeśli pan zakłada takie działania, to znaczy że jest to widoczne. To znaczy, że nie ma dobrej woli ze strony Niemiec, a strona polska nie reaguje na ten brak woli, a przecież powinna.

W latach 90. Sinti i Roma naciskali i otrzymali status mniejszości. Jest tam 2,5 miliona Polaków, a mimo to odczuwają rodzaj łaski ze strony państwa niemieckiego, mimo że ich mniejszość w Polsce jest zasilna pieniędzmi polskiego podatnika. W ogóle nie ma żadnej symetrii, nie odczuwa się żadnej współpracy, o której tyle się mówi. Więc co można robić w takiej sytuacji? Twardo stawiać warunki i respektować ich realizowanie.

Wytworzono w relacjach polsko-niemieckich specyficzny klimat. I on panuje nie tylko wśród polityków, ale też u publicystów. Jeśli wystąpi pan z jakimkolwiek postulatem do strony niemieckiej, to od razu pojawiają się głosy, że to „psucie stosunków”, „wywoływanie wojny”. No ja bardzo przepraszam, ale politycy mają obowiązek widzieć to wszystko i reagować. Na tym przecież polega polityka, a nie ciągle uległość, przymykanie oczu na problemy. Nie interesuje nas strusia polityka.


Platforma Obywatelska, jej poprzedniczka – Unia Wolności, wyuczyła Polaków uległości i zginania karku wobec silniejszych. Ciężko będzie przezwyciężyć takie podejście.

Ale ja nie jestem zwolennikiem uległości. I pewnie dlatego strona niemiecka ma szacunek do mnie i respekt. Wie, że jest taka jedna Arciszewska, która mówi otwarcie o trudnych sprawach. A jeśli ja – starając się walczyć o dobre imię Polski i Polaków – mam być uważana przez Platformę za jakąś nacjonalistkę, to niech sobie tak uważa. Będę robiła to, co uważam za ważne i koniec. Przyjmowanie przez PO argumentów drugiej strony, że nie ma Polonii w Niemczech, że jest podzielona, uważam za bujdy.

A wystarczy posłuchać polonusów, aby dowiedzieć się co robi MSZ dla nich, oczywiście nie cały, bo są jednostki naprawdę w porządku, to włosy dęba stają.


Jak wygląda kalendarz waszych działań?

Zbieram podpisy na specjalnym druku sejmowym. Gdy już będziemy je mieli, to ukonstytuujemy się i zaczniemy działać. Będziemy zapraszali gości, ekspertów. Będziemy tworzyć dokumenty prawne, zajmować stanowiska wobec polskiego i niemieckiego rządu oraz pisać postulaty do obu stron i oczekiwać od strony niemieckiej realizacji ich własnych obietnic. Puste słowa nie interesują nas. Jest naprawdę o czym rozmawiać, a do rozmów uzbroimy się w poważne argumenty.

Rozmawiał: Sławomir Sieradzki

[FOTO: 

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook