Jedynie prawda jest ciekawa


Arciszewska-Mielewczyk: "Niemcy ciągle mówią o przyjaźni, ale to tylko puste słowa"

11.03.2014

Odebranie majątku i statusu mniejszości niemieckiej polonii przez III Rzeszę było całkowicie bezprawne. Obecnie to bezprawie wciąż trwa. Mamy do wyboru drogę, którą wybrały rządy Włoch i Grecji, czyli możemy się uporczywie o swoje upominać, albo możemy dalej siedzieć cicho i udawać, że tematu nie ma – mówi w rozmowie ze Stefzcyk.info posłanka PiS, szefowa sejmowej komisji ds. mniejszości polskiej w Niemczech Dorota Arciszewska - Mielewczyk.

Stefzcyk.info: Kanclerz Niemiec Angela Merkel będzie gościła jutro w Warszawie. Wystosowała pani do niej z tej okazji list, wzywając ją do tego, by podczas rozmów premierem Donaldem Tuskiem poruszyła temat zadośćuczynią za krzywdy wyrządzone mniejszości polskiej przez rząd Trzeciej Rzeszy. Chodzi m.in. o nielegalną konfiskatę majątku Polonii. Niemcy nie chcą o tym rozmawiać. I nie widzą podstaw do wypłaty odszkodowań. Jest szansa na to, by zmienili zdanie?

Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Mniejszość polska w Niemczech doszła do swojego majątku ciężką pracą. Majątek w chwili gdy został odebrany, był wart 7–8 milionów marek. Według wyliczeń Związku Polaków w Niemczech odszkodowania dla polskiej mniejszości musiałyby wynosić dziś więc kilkaset milionów euro, wliczając inflację. I to odszkodowanie się organizacjom polonijnym należy, wbrew temu co mówią Niemcy. Z ekspertyzy sporządzonej w 2009 roku na zlecenie polskiego MSZ wynika, że tzw. dekret Göringa był nielegalny w świetle prawa międzynarodowego. Odebranie majątku Polonii było więc całkowicie bezprawne. A to, czy uzyskamy cokolwiek od Niemców w tym zakresie, w dużej mierze zależy od nas. Mamy do wyboru drogę, którą wybrały rządy Włoch i Grecji, czyli możemy się uporczywie o swoje upominać, albo może dalej siedzieć cicho i udawać, że tematu nie ma. Mam świadomość, że tego nie da się załatwić jedną rozmową, to jest walka, która zajmie nam całe lata. Tymczasem nasz rząd nic nie robi i tracimy przez to cenny czas.

Problem z „rozporządzeniem Göringa" nie kończy się jednak na roszczeniach odszkodowawczych. Chodzi też o przywrócenie Polakom statusu mniejszości narodowej. Niemcy uznają jedynie zasiedziałe od wieków mniejszości narodowe, duńską, serbołużycką, fryzyjską oraz Romów i Sinti, a nie młode społeczności imigrantów. Według nich większość z ok. 2 mln. Polaków w Niemczech podpada pod tą drugą kategorię..

To zupełnie chora argumentacja. W przypadku mniejszości niemieckiej w Polsce też nikt się nie zastanawia nad tym, czy są tu od zawsze czy przyjechali w ubiegłym tygodniu. Cieszą się statusem mniejszości i otrzymują znaczne wsparcie finansowe. Jeśli Polonia odzyska status mniejszości będzie w stanie działać w godnych warunkach i będzie w stanie zapewnić opiekę wszystkim Polakom w Niemczech, tym, którzy mieszkają tam od wielu generacji jak i tym, którzy dopiero co przyjechali za chlebem. Polonia pielęgnuje w ramach polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie polską kulturę w Niemczech. Nie posiadając statusu mniejszości nie ma dostępu do środków finansowych, by tą działalność odpowiednio prowadzić. I korzystać z przywilejów, które się mniejszości narodowym należą, choćby w dziedzinie oświaty. To jest niesprawiedliwe, a argumenty wysuwane przez stronę niemiecką są nie do przyjęcia.

Berlin mówi także, że przyznając Polakom status mniejszości, będą musieli przyznać go również Turkom oraz innym społecznościom imigrantów. Przemawia do pani ten argument?

Bynajmniej. Ten argument jest poroniony, ponieważ my, w przeciwieństwie do Turków, przed II wojną światową ten status posiadaliśmy, potomkowie tej Polonii wciąż żyją w Niemczech. To są następne pokolenia. Zabrano nam ten status bezprawnie i obecnie mamy do czynienia z kontynuacją sytuacji bezprawia. To są dobre i uzasadnione argumenty, którymi moglibyśmy się posługiwać wobec Niemców, ale nasz obecny rząd nie ma niestety takiego zamiaru. Miałam w rękach dokument, z którego wynikało, że strona polska nie zamierza nawet używać określenia polska mniejszość w Niemczech. Jeśli przyjmujemy taką postawę, to trudno się dziwić, że rząd w Berlinie nas lekceważy.

Dlaczego Niemcy się tak przed tym bronią? Nawet gdyby musieli zwrócić Polonii mienie bądź zapłacić kilkaset mln. euro odszkodowań, to nie są aż tak duże sumy. O co w tym wszystkim chodzi?

Moim zdaniem chodzi jednak w dużej mierze o pieniądze. Poza tym czegoś się boją, nie wiem dokładnie czego, ale wolą zachować asymetrię między polską mniejszością w Niemczech a niemiecką w Polsce. To dla nich niesłychanie wygodne. Niemcy ciągle mówią o przyjaźni i współpracy, ale są to tylko puste słowa. Czekamy na ten gest, który udowodniłby, że jesteśmy rzeczywiście przyjaciółmi.

-rozmawiała Aleksandra Rybińska

fot. [premier.gov.pl]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook