Jedynie prawda jest ciekawa


Arciszewska-Mielewczyk: "Niemcy ciągle mówią o przyjaźni, ale to tylko puste słowa"

11.03.2014

Odebranie majątku i statusu mniejszości niemieckiej polonii przez III Rzeszę było całkowicie bezprawne. Obecnie to bezprawie wciąż trwa. Mamy do wyboru drogę, którą wybrały rządy Włoch i Grecji, czyli możemy się uporczywie o swoje upominać, albo możemy dalej siedzieć cicho i udawać, że tematu nie ma – mówi w rozmowie ze Stefzcyk.info posłanka PiS, szefowa sejmowej komisji ds. mniejszości polskiej w Niemczech Dorota Arciszewska - Mielewczyk.

Stefzcyk.info: Kanclerz Niemiec Angela Merkel będzie gościła jutro w Warszawie. Wystosowała pani do niej z tej okazji list, wzywając ją do tego, by podczas rozmów premierem Donaldem Tuskiem poruszyła temat zadośćuczynią za krzywdy wyrządzone mniejszości polskiej przez rząd Trzeciej Rzeszy. Chodzi m.in. o nielegalną konfiskatę majątku Polonii. Niemcy nie chcą o tym rozmawiać. I nie widzą podstaw do wypłaty odszkodowań. Jest szansa na to, by zmienili zdanie?

Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Mniejszość polska w Niemczech doszła do swojego majątku ciężką pracą. Majątek w chwili gdy został odebrany, był wart 7–8 milionów marek. Według wyliczeń Związku Polaków w Niemczech odszkodowania dla polskiej mniejszości musiałyby wynosić dziś więc kilkaset milionów euro, wliczając inflację. I to odszkodowanie się organizacjom polonijnym należy, wbrew temu co mówią Niemcy. Z ekspertyzy sporządzonej w 2009 roku na zlecenie polskiego MSZ wynika, że tzw. dekret Göringa był nielegalny w świetle prawa międzynarodowego. Odebranie majątku Polonii było więc całkowicie bezprawne. A to, czy uzyskamy cokolwiek od Niemców w tym zakresie, w dużej mierze zależy od nas. Mamy do wyboru drogę, którą wybrały rządy Włoch i Grecji, czyli możemy się uporczywie o swoje upominać, albo może dalej siedzieć cicho i udawać, że tematu nie ma. Mam świadomość, że tego nie da się załatwić jedną rozmową, to jest walka, która zajmie nam całe lata. Tymczasem nasz rząd nic nie robi i tracimy przez to cenny czas.

Problem z „rozporządzeniem Göringa" nie kończy się jednak na roszczeniach odszkodowawczych. Chodzi też o przywrócenie Polakom statusu mniejszości narodowej. Niemcy uznają jedynie zasiedziałe od wieków mniejszości narodowe, duńską, serbołużycką, fryzyjską oraz Romów i Sinti, a nie młode społeczności imigrantów. Według nich większość z ok. 2 mln. Polaków w Niemczech podpada pod tą drugą kategorię..

To zupełnie chora argumentacja. W przypadku mniejszości niemieckiej w Polsce też nikt się nie zastanawia nad tym, czy są tu od zawsze czy przyjechali w ubiegłym tygodniu. Cieszą się statusem mniejszości i otrzymują znaczne wsparcie finansowe. Jeśli Polonia odzyska status mniejszości będzie w stanie działać w godnych warunkach i będzie w stanie zapewnić opiekę wszystkim Polakom w Niemczech, tym, którzy mieszkają tam od wielu generacji jak i tym, którzy dopiero co przyjechali za chlebem. Polonia pielęgnuje w ramach polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie polską kulturę w Niemczech. Nie posiadając statusu mniejszości nie ma dostępu do środków finansowych, by tą działalność odpowiednio prowadzić. I korzystać z przywilejów, które się mniejszości narodowym należą, choćby w dziedzinie oświaty. To jest niesprawiedliwe, a argumenty wysuwane przez stronę niemiecką są nie do przyjęcia.

Berlin mówi także, że przyznając Polakom status mniejszości, będą musieli przyznać go również Turkom oraz innym społecznościom imigrantów. Przemawia do pani ten argument?

Bynajmniej. Ten argument jest poroniony, ponieważ my, w przeciwieństwie do Turków, przed II wojną światową ten status posiadaliśmy, potomkowie tej Polonii wciąż żyją w Niemczech. To są następne pokolenia. Zabrano nam ten status bezprawnie i obecnie mamy do czynienia z kontynuacją sytuacji bezprawia. To są dobre i uzasadnione argumenty, którymi moglibyśmy się posługiwać wobec Niemców, ale nasz obecny rząd nie ma niestety takiego zamiaru. Miałam w rękach dokument, z którego wynikało, że strona polska nie zamierza nawet używać określenia polska mniejszość w Niemczech. Jeśli przyjmujemy taką postawę, to trudno się dziwić, że rząd w Berlinie nas lekceważy.

Dlaczego Niemcy się tak przed tym bronią? Nawet gdyby musieli zwrócić Polonii mienie bądź zapłacić kilkaset mln. euro odszkodowań, to nie są aż tak duże sumy. O co w tym wszystkim chodzi?

Moim zdaniem chodzi jednak w dużej mierze o pieniądze. Poza tym czegoś się boją, nie wiem dokładnie czego, ale wolą zachować asymetrię między polską mniejszością w Niemczech a niemiecką w Polsce. To dla nich niesłychanie wygodne. Niemcy ciągle mówią o przyjaźni i współpracy, ale są to tylko puste słowa. Czekamy na ten gest, który udowodniłby, że jesteśmy rzeczywiście przyjaciółmi.

-rozmawiała Aleksandra Rybińska

fot. [premier.gov.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook