Jedynie prawda jest ciekawa


Kuźmiuk: Archeolog odejdzie z resortu Skarbu Państwa?

10.04.2013

Minister Budzanowski powinien zostać odwołany choćby dlatego, że nie panuje nad bezpieczeństwem energetycznym naszego kraju, a także dlatego, że ośmieszył w tej sprawie swojego zwierzchnika, czyli samego premiera Tuska - pisze na swoim blogu Zbigniew Kuźmiuk.

1. Wczoraj klub Prawa i Sprawiedliwości złożył u marszałek Sejmu wniosek o wotum nieufności dla ministra Skarbu Mikołaja Budzanowskiego. Czarę goryczy przelała sytuacja związana z głośnym już memorandum podpisanym przez prezesów EuRoPol Gazu i Gazpromu, o którym minister skarbu, wydawał się parę dni temu, nie mieć pojęcia.

Od razu pojawiły się w niektórych mediach uwagi sugerujące, że niepotrzebnie się z tym wnioskiem pośpieszyliśmy, bo przecież jeżeli do głosowania nad tym wnioskiem dojdzie, to koalicja Platforma-PSL, będzie broniła go jak niepodległości, podobnie jak to było w przypadku innych ministrów, których opozycja chciała odwołać.

Te pretensje moim zdaniem są niczym nie uzasadnione, bo trudno, aby największy klub opozycyjny tolerował wpadki ministra i to w takiej skali, że ośmieszają one nasz kraj na arenie międzynarodowej. A właśnie tak się stało po akcji Putina i Gazpromu w sprawie tzw. Jamału II. 

2. A przecież minister Budzanowski ma inne „zasługi”, które jak najbardziej upoważniają do złożenia takiego wniosku.

W marcu podczas debaty sejmowej minister nie przedstawił nawet zarysu koncepcji ratowania spółki PLL LOT. Powiedział o uruchomieniu pomocy publicznej dla niej na razie wysokości 400 mln zł (docelowo ma ona wynieść około 1 mld zł) i konieczności poniesienia wyrzeczeń przez załogę firmy (czyli zwolnienia około 700 osób z ponad 2000 tysięcy zatrudnionych). Została ona jednak udzielona bez zgody Komisji Europejskiej, co czyni sytuację jeszcze trudniejszą.

Minister skarbu nie wyjaśnił także poważnych rozbieżności w informacjach przedstawianych w ciągu II półrocza 2012 roku przez organy spółki LOT (radę nadzorczą i zarząd) i nadzór właścicielski czyli ministerstwo.

Stwierdził, że o trudnej sytuacji spółki dowiedział się dopiero w grudniu 2012 roku, tuż po transmitowanej przez wszystkie stacje 24-godzinne uroczystości powitania w Warszawie pierwszego Dreamlinera, natomiast przewodniczący rady nadzorczej i prezes spółki przekazali opinii publicznej komunikat, że takie informacje były dostarczane do resortu systematycznie co miesiąc w II połowie 2012 roku.

3. W czasie tej debaty nie odpowiedział także na moje pytanie o zadziwiającej zbieżności pomiędzy pośpiesznym powstaniem i błyskawicznym rozwojem tanich linii lotniczych OLT Express (założonych przez Marcina Plichtę i jego spółkę - córkę Amber Gold) w I połowie 2012 roku i systematycznym pogarszaniem się sytuacji finansowej w PLL LOT.

Ba, w odpowiedzi zaatakował mnie za podniesienie tej kwestii sugerując, że wyznaję jakąś spiskową teorię, bo przecież nieprawdopodobne jest, aby ktoś świadomie pogarszał wyniki finansowe LOT-u tylko dlatego, że planowano jego przejęcie przez niedawno dopiero powstałą firmę lotniczą.

Przypomniałem ministrowi, że latem i jesienią 2012 roku już po ujawnieniu skandalu z piramidą finansową Amber Gold, w mediach aż huczało o tym, że OLT Express właśnie po to powstało (nawet te 3 litery przed nazwą firmy nawiązywały bezpośrednio do spółki LOT).

Ba, wymieniano nazwisko ukraińskiego oligarchy Igora Kolomoyskiego, który ponoć stał za tym projektem i był gotowy nabyć podupadający LOT, jak się to nazywa w środowisku szemranego biznesu „za darmo i na raty” (według medialnych informacji ABW przygotowywała i przekazywała premierowi Tuskowi notatki w tej sprawie wiosną i latem 2012 roku).

4. Teraz im więcej dni upływa od „zagrywki” Putnia w sprawie Jamału II, media podają coraz to nowe informacje, które pokazują jak bardzo minister Budzanowski, nie panuje nad tym co się dzieje w jego resorcie i spółkach, które nadzoruje.

Okazuje się,że rada nadzorcza EuRoPol Gazu także głosami zasiadających w niej prezesów PGNiG już w dniu 5 listopada 2012 roku (a więc blisko pół roku temu), zobowiązała zarząd tej spółki do przygotowania założeń gazociągu z Białorusi na Słowację z ominięciem Ukrainy, a więc dokładnie takiego jaki opisany jest podpisanym z Gazpromem memorandum.

Jeżeli przez tyle czasu nie udało się o tym dowiedzieć ministrowi Budzanowskiemu, który w ostatni piątek nerwowo wydzwaniał, aby uzyskać jakąkolwiek informację w tej sprawie, w sytuacji kiedy w tym samym czasie premier Tusk wił się na konferencji prasowej jak piskorz, pytany o tę sprawę.

Są także jeszcze kompromitujące zachowania resortu skarbu i samego ministra Budzanowskiego związane z prywatyzacją mniejszych lokalnych spółek skarbu państwa, które są sprzedawane tylko po to, aby ich nabywcy po upływie minimalnego okresu ochronnego (najczęściej tylko 12 miesięcy), doprowadzali je do upadłości i zarabiali na sprzedaży terenów przemysłowych.

Tak się niestety stało z fabryką Łączników w Radomiu. Interweniowałem w tej sprawie u ministra kilka razy, ostrzegając przed tą prywatyzacją z udziałem firmy „krzak”. Niestety fabryki już nie ma, Radom stracił 400 bezcennych miejsc pracy, a po pustych halach hula wiatr. Minister oczywiście nie czuje się winny i odpowiada, że wypełnił wszystkie swoje obowiązki, niestety z takim właśnie rezultatem.

5. Wczoraj na posiedzeniu rządu premier zlecił nowemu ministrowi spraw wewnętrznych Bartłomiejowi Sienkiewiczowi przygotowanie w ciągu tygodnia raportu w sprawie skandalu z budową Jamału II i na tej podstawie ma podjąć decyzje personalne.

Jeżeli ten raport zostanie przygotowany solidnie, to minister Budzanowski powinien zostać odwołany choćby dlatego, że nie panuje nad bezpieczeństwem energetycznym naszego kraju, a także dlatego, że ośmieszył w tej sprawie swojego zwierzchnika, czyli samego premiera Tuska.

Zbigniew Kuźmiuk

[fot. Jarosław Kruk/Wikimedia Commons]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook