Jedynie prawda jest ciekawa


Kuźmiuk: Archeolog odejdzie z resortu Skarbu Państwa?

10.04.2013

Minister Budzanowski powinien zostać odwołany choćby dlatego, że nie panuje nad bezpieczeństwem energetycznym naszego kraju, a także dlatego, że ośmieszył w tej sprawie swojego zwierzchnika, czyli samego premiera Tuska - pisze na swoim blogu Zbigniew Kuźmiuk.

1. Wczoraj klub Prawa i Sprawiedliwości złożył u marszałek Sejmu wniosek o wotum nieufności dla ministra Skarbu Mikołaja Budzanowskiego. Czarę goryczy przelała sytuacja związana z głośnym już memorandum podpisanym przez prezesów EuRoPol Gazu i Gazpromu, o którym minister skarbu, wydawał się parę dni temu, nie mieć pojęcia.

Od razu pojawiły się w niektórych mediach uwagi sugerujące, że niepotrzebnie się z tym wnioskiem pośpieszyliśmy, bo przecież jeżeli do głosowania nad tym wnioskiem dojdzie, to koalicja Platforma-PSL, będzie broniła go jak niepodległości, podobnie jak to było w przypadku innych ministrów, których opozycja chciała odwołać.

Te pretensje moim zdaniem są niczym nie uzasadnione, bo trudno, aby największy klub opozycyjny tolerował wpadki ministra i to w takiej skali, że ośmieszają one nasz kraj na arenie międzynarodowej. A właśnie tak się stało po akcji Putina i Gazpromu w sprawie tzw. Jamału II. 

2. A przecież minister Budzanowski ma inne „zasługi”, które jak najbardziej upoważniają do złożenia takiego wniosku.

W marcu podczas debaty sejmowej minister nie przedstawił nawet zarysu koncepcji ratowania spółki PLL LOT. Powiedział o uruchomieniu pomocy publicznej dla niej na razie wysokości 400 mln zł (docelowo ma ona wynieść około 1 mld zł) i konieczności poniesienia wyrzeczeń przez załogę firmy (czyli zwolnienia około 700 osób z ponad 2000 tysięcy zatrudnionych). Została ona jednak udzielona bez zgody Komisji Europejskiej, co czyni sytuację jeszcze trudniejszą.

Minister skarbu nie wyjaśnił także poważnych rozbieżności w informacjach przedstawianych w ciągu II półrocza 2012 roku przez organy spółki LOT (radę nadzorczą i zarząd) i nadzór właścicielski czyli ministerstwo.

Stwierdził, że o trudnej sytuacji spółki dowiedział się dopiero w grudniu 2012 roku, tuż po transmitowanej przez wszystkie stacje 24-godzinne uroczystości powitania w Warszawie pierwszego Dreamlinera, natomiast przewodniczący rady nadzorczej i prezes spółki przekazali opinii publicznej komunikat, że takie informacje były dostarczane do resortu systematycznie co miesiąc w II połowie 2012 roku.

3. W czasie tej debaty nie odpowiedział także na moje pytanie o zadziwiającej zbieżności pomiędzy pośpiesznym powstaniem i błyskawicznym rozwojem tanich linii lotniczych OLT Express (założonych przez Marcina Plichtę i jego spółkę - córkę Amber Gold) w I połowie 2012 roku i systematycznym pogarszaniem się sytuacji finansowej w PLL LOT.

Ba, w odpowiedzi zaatakował mnie za podniesienie tej kwestii sugerując, że wyznaję jakąś spiskową teorię, bo przecież nieprawdopodobne jest, aby ktoś świadomie pogarszał wyniki finansowe LOT-u tylko dlatego, że planowano jego przejęcie przez niedawno dopiero powstałą firmę lotniczą.

Przypomniałem ministrowi, że latem i jesienią 2012 roku już po ujawnieniu skandalu z piramidą finansową Amber Gold, w mediach aż huczało o tym, że OLT Express właśnie po to powstało (nawet te 3 litery przed nazwą firmy nawiązywały bezpośrednio do spółki LOT).

Ba, wymieniano nazwisko ukraińskiego oligarchy Igora Kolomoyskiego, który ponoć stał za tym projektem i był gotowy nabyć podupadający LOT, jak się to nazywa w środowisku szemranego biznesu „za darmo i na raty” (według medialnych informacji ABW przygotowywała i przekazywała premierowi Tuskowi notatki w tej sprawie wiosną i latem 2012 roku).

4. Teraz im więcej dni upływa od „zagrywki” Putnia w sprawie Jamału II, media podają coraz to nowe informacje, które pokazują jak bardzo minister Budzanowski, nie panuje nad tym co się dzieje w jego resorcie i spółkach, które nadzoruje.

Okazuje się,że rada nadzorcza EuRoPol Gazu także głosami zasiadających w niej prezesów PGNiG już w dniu 5 listopada 2012 roku (a więc blisko pół roku temu), zobowiązała zarząd tej spółki do przygotowania założeń gazociągu z Białorusi na Słowację z ominięciem Ukrainy, a więc dokładnie takiego jaki opisany jest podpisanym z Gazpromem memorandum.

Jeżeli przez tyle czasu nie udało się o tym dowiedzieć ministrowi Budzanowskiemu, który w ostatni piątek nerwowo wydzwaniał, aby uzyskać jakąkolwiek informację w tej sprawie, w sytuacji kiedy w tym samym czasie premier Tusk wił się na konferencji prasowej jak piskorz, pytany o tę sprawę.

Są także jeszcze kompromitujące zachowania resortu skarbu i samego ministra Budzanowskiego związane z prywatyzacją mniejszych lokalnych spółek skarbu państwa, które są sprzedawane tylko po to, aby ich nabywcy po upływie minimalnego okresu ochronnego (najczęściej tylko 12 miesięcy), doprowadzali je do upadłości i zarabiali na sprzedaży terenów przemysłowych.

Tak się niestety stało z fabryką Łączników w Radomiu. Interweniowałem w tej sprawie u ministra kilka razy, ostrzegając przed tą prywatyzacją z udziałem firmy „krzak”. Niestety fabryki już nie ma, Radom stracił 400 bezcennych miejsc pracy, a po pustych halach hula wiatr. Minister oczywiście nie czuje się winny i odpowiada, że wypełnił wszystkie swoje obowiązki, niestety z takim właśnie rezultatem.

5. Wczoraj na posiedzeniu rządu premier zlecił nowemu ministrowi spraw wewnętrznych Bartłomiejowi Sienkiewiczowi przygotowanie w ciągu tygodnia raportu w sprawie skandalu z budową Jamału II i na tej podstawie ma podjąć decyzje personalne.

Jeżeli ten raport zostanie przygotowany solidnie, to minister Budzanowski powinien zostać odwołany choćby dlatego, że nie panuje nad bezpieczeństwem energetycznym naszego kraju, a także dlatego, że ośmieszył w tej sprawie swojego zwierzchnika, czyli samego premiera Tuska.

Zbigniew Kuźmiuk

[fot. Jarosław Kruk/Wikimedia Commons]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook