Jedynie prawda jest ciekawa


Applebaum: Putin jest jak Stalin

03.09.2014

Anne Applebaum, żona ministra spraw zagranicznych Polski Radosława Sikorskiego, w swoim felietonie na slate.com, wskazuje, że Polska i inne kraje naszego regionu może czuć zagrożenie w związku z działami Rosji na Ukrainie.

Swój tekst rozpoczyna od przywołania obrazów z 1939 roku. Wskazuje, że ówcześni mieszkańcy Warszawy żyli normalnie, nie przewidując strasznej wojny. Dodaje, że Polacy powinni wtedy rzucić wszystko i zająć się przygotowywaniem Polski do obrony. Autorka pyta czy i dziś nie jesteśmy w podobnej sytuacji. "Czy Ukraińcy latem 2014 roku powinni robić to samo? Czy Europejczycy z centralnej Europy powinni do nich dołączyć?" – pyta Applebaum.

Applebaum przyznała, że Ukraińcy nie oddadzą łatwo i bez walki swoich ziem, ale przywołuje słowa polityków z Kremla wskazujących, że Ukraińcy mogą czuć obawy. Wskazuje ona na wypowiedź jednego z liczących się współpracowników Putina, którym jest Alexander Dugin, który mówił, że Ukraina musi być wyczyszczona z idiotów, zapowiedział również ludobójstwo rasy bękartów.

Żona Radosława Sikorskiego ostrzega również Polskę oraz kraje bałtyckie. W jej ocenie mogą one się czuć zagrożone, a rosyjscy politycy podgrzewają wojenną atmosferę. Applebaum wskazuje, że Władimir Żyrinowski mówił, iż Rosja powinna użyć broni nuklearnej przeciwko Polsce i krajom nad Bałtykiem. Również Andrei Piontkovsky, rosyjski analityk, przychylał się do użycia broni jądrowej. W jego ocenie Rosja powinna uderzyć w jedną ze stolic, prawdopodobnie Warszawę, aby pokazać, rosyjską siłę oraz to, że NATO jest słabe i nie odważy się odpowiedzieć na taki atak w obawie przed większą katastrofą.

Applebaum przestrzega również przed lekceważeniem zagrożenia. Wskazuje, że obecnie taka wizja może wydać się bardzo nierealna, jednak przypomina, że "Mein Kampf" Hitlera, czy wizje Stalina dotyczące klasy robotniczej, która będzie rządzić światem, początkowo także były brane za szalone idee, które są niemożliwe do realizacji.

Dziennikarka wskazuje, że Stalin zrealizował swoje obietnice nie dlatego, że był szalony, tylko dlatego, że podążał za swoją własną logiką, a nikt z zewnątrz nie potrafił go zatrzymać. Dodaje, że podobnie jest z Putinem, którego nikt nie odważy się powstrzymać.

Anne Applebaum zdaje się być lepiej zorientowana w geopolitycznej sytuacji Polski niż jej mąż. Małżeńskie korepetycje być może wyszłyby i Sikorskiemu i Polsce na zdrowie...

TK,Onet.pl
[Fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook