Jedynie prawda jest ciekawa


Applebaum: Putin jest jak Stalin

03.09.2014

Anne Applebaum, żona ministra spraw zagranicznych Polski Radosława Sikorskiego, w swoim felietonie na slate.com, wskazuje, że Polska i inne kraje naszego regionu może czuć zagrożenie w związku z działami Rosji na Ukrainie.

Swój tekst rozpoczyna od przywołania obrazów z 1939 roku. Wskazuje, że ówcześni mieszkańcy Warszawy żyli normalnie, nie przewidując strasznej wojny. Dodaje, że Polacy powinni wtedy rzucić wszystko i zająć się przygotowywaniem Polski do obrony. Autorka pyta czy i dziś nie jesteśmy w podobnej sytuacji. "Czy Ukraińcy latem 2014 roku powinni robić to samo? Czy Europejczycy z centralnej Europy powinni do nich dołączyć?" – pyta Applebaum.

Applebaum przyznała, że Ukraińcy nie oddadzą łatwo i bez walki swoich ziem, ale przywołuje słowa polityków z Kremla wskazujących, że Ukraińcy mogą czuć obawy. Wskazuje ona na wypowiedź jednego z liczących się współpracowników Putina, którym jest Alexander Dugin, który mówił, że Ukraina musi być wyczyszczona z idiotów, zapowiedział również ludobójstwo rasy bękartów.

Żona Radosława Sikorskiego ostrzega również Polskę oraz kraje bałtyckie. W jej ocenie mogą one się czuć zagrożone, a rosyjscy politycy podgrzewają wojenną atmosferę. Applebaum wskazuje, że Władimir Żyrinowski mówił, iż Rosja powinna użyć broni nuklearnej przeciwko Polsce i krajom nad Bałtykiem. Również Andrei Piontkovsky, rosyjski analityk, przychylał się do użycia broni jądrowej. W jego ocenie Rosja powinna uderzyć w jedną ze stolic, prawdopodobnie Warszawę, aby pokazać, rosyjską siłę oraz to, że NATO jest słabe i nie odważy się odpowiedzieć na taki atak w obawie przed większą katastrofą.

Applebaum przestrzega również przed lekceważeniem zagrożenia. Wskazuje, że obecnie taka wizja może wydać się bardzo nierealna, jednak przypomina, że "Mein Kampf" Hitlera, czy wizje Stalina dotyczące klasy robotniczej, która będzie rządzić światem, początkowo także były brane za szalone idee, które są niemożliwe do realizacji.

Dziennikarka wskazuje, że Stalin zrealizował swoje obietnice nie dlatego, że był szalony, tylko dlatego, że podążał za swoją własną logiką, a nikt z zewnątrz nie potrafił go zatrzymać. Dodaje, że podobnie jest z Putinem, którego nikt nie odważy się powstrzymać.

Anne Applebaum zdaje się być lepiej zorientowana w geopolitycznej sytuacji Polski niż jej mąż. Małżeńskie korepetycje być może wyszłyby i Sikorskiemu i Polsce na zdrowie...

TK,Onet.pl
[Fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 2. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 3. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 4. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 5. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

 6. 1270luckyluck 18.04.2018

  Korwin-Mikke znów odleciał: PiS to komuniści z krzyżem na wierzchu!

  Znany miłośnik Putina, Janusz Korwin Mikke, postanowił znowu zabłysnąć

 7. 1270conchitawurst 16.04.2018

  Najsłynniejszy transwestyta Europy ma HIV

  Smutna prawda o kondycji współczesnego świata. Wurst cierpi na HIV

 8. 1270kuxniarbezwtyd 10.04.2018

  „Ależ to jest obrzydliwe. Orgia cynizmu”

  Niezwykle trafny komentarz redaktora naczelnego tygodnika „Sieci”. Obnażył hipokryzję salonowych dziennikarzy.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook