Jedynie prawda jest ciekawa


Applebaum: Putin jest jak Stalin

03.09.2014

Anne Applebaum, żona ministra spraw zagranicznych Polski Radosława Sikorskiego, w swoim felietonie na slate.com, wskazuje, że Polska i inne kraje naszego regionu może czuć zagrożenie w związku z działami Rosji na Ukrainie.

Swój tekst rozpoczyna od przywołania obrazów z 1939 roku. Wskazuje, że ówcześni mieszkańcy Warszawy żyli normalnie, nie przewidując strasznej wojny. Dodaje, że Polacy powinni wtedy rzucić wszystko i zająć się przygotowywaniem Polski do obrony. Autorka pyta czy i dziś nie jesteśmy w podobnej sytuacji. "Czy Ukraińcy latem 2014 roku powinni robić to samo? Czy Europejczycy z centralnej Europy powinni do nich dołączyć?" – pyta Applebaum.

Applebaum przyznała, że Ukraińcy nie oddadzą łatwo i bez walki swoich ziem, ale przywołuje słowa polityków z Kremla wskazujących, że Ukraińcy mogą czuć obawy. Wskazuje ona na wypowiedź jednego z liczących się współpracowników Putina, którym jest Alexander Dugin, który mówił, że Ukraina musi być wyczyszczona z idiotów, zapowiedział również ludobójstwo rasy bękartów.

Żona Radosława Sikorskiego ostrzega również Polskę oraz kraje bałtyckie. W jej ocenie mogą one się czuć zagrożone, a rosyjscy politycy podgrzewają wojenną atmosferę. Applebaum wskazuje, że Władimir Żyrinowski mówił, iż Rosja powinna użyć broni nuklearnej przeciwko Polsce i krajom nad Bałtykiem. Również Andrei Piontkovsky, rosyjski analityk, przychylał się do użycia broni jądrowej. W jego ocenie Rosja powinna uderzyć w jedną ze stolic, prawdopodobnie Warszawę, aby pokazać, rosyjską siłę oraz to, że NATO jest słabe i nie odważy się odpowiedzieć na taki atak w obawie przed większą katastrofą.

Applebaum przestrzega również przed lekceważeniem zagrożenia. Wskazuje, że obecnie taka wizja może wydać się bardzo nierealna, jednak przypomina, że "Mein Kampf" Hitlera, czy wizje Stalina dotyczące klasy robotniczej, która będzie rządzić światem, początkowo także były brane za szalone idee, które są niemożliwe do realizacji.

Dziennikarka wskazuje, że Stalin zrealizował swoje obietnice nie dlatego, że był szalony, tylko dlatego, że podążał za swoją własną logiką, a nikt z zewnątrz nie potrafił go zatrzymać. Dodaje, że podobnie jest z Putinem, którego nikt nie odważy się powstrzymać.

Anne Applebaum zdaje się być lepiej zorientowana w geopolitycznej sytuacji Polski niż jej mąż. Małżeńskie korepetycje być może wyszłyby i Sikorskiemu i Polsce na zdrowie...

TK,Onet.pl
[Fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook