Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Applebaum: Putin jest jak Stalin

03.09.2014

Anne Applebaum, żona ministra spraw zagranicznych Polski Radosława Sikorskiego, w swoim felietonie na slate.com, wskazuje, że Polska i inne kraje naszego regionu może czuć zagrożenie w związku z działami Rosji na Ukrainie.

Swój tekst rozpoczyna od przywołania obrazów z 1939 roku. Wskazuje, że ówcześni mieszkańcy Warszawy żyli normalnie, nie przewidując strasznej wojny. Dodaje, że Polacy powinni wtedy rzucić wszystko i zająć się przygotowywaniem Polski do obrony. Autorka pyta czy i dziś nie jesteśmy w podobnej sytuacji. "Czy Ukraińcy latem 2014 roku powinni robić to samo? Czy Europejczycy z centralnej Europy powinni do nich dołączyć?" – pyta Applebaum.

Applebaum przyznała, że Ukraińcy nie oddadzą łatwo i bez walki swoich ziem, ale przywołuje słowa polityków z Kremla wskazujących, że Ukraińcy mogą czuć obawy. Wskazuje ona na wypowiedź jednego z liczących się współpracowników Putina, którym jest Alexander Dugin, który mówił, że Ukraina musi być wyczyszczona z idiotów, zapowiedział również ludobójstwo rasy bękartów.

Żona Radosława Sikorskiego ostrzega również Polskę oraz kraje bałtyckie. W jej ocenie mogą one się czuć zagrożone, a rosyjscy politycy podgrzewają wojenną atmosferę. Applebaum wskazuje, że Władimir Żyrinowski mówił, iż Rosja powinna użyć broni nuklearnej przeciwko Polsce i krajom nad Bałtykiem. Również Andrei Piontkovsky, rosyjski analityk, przychylał się do użycia broni jądrowej. W jego ocenie Rosja powinna uderzyć w jedną ze stolic, prawdopodobnie Warszawę, aby pokazać, rosyjską siłę oraz to, że NATO jest słabe i nie odważy się odpowiedzieć na taki atak w obawie przed większą katastrofą.

Applebaum przestrzega również przed lekceważeniem zagrożenia. Wskazuje, że obecnie taka wizja może wydać się bardzo nierealna, jednak przypomina, że "Mein Kampf" Hitlera, czy wizje Stalina dotyczące klasy robotniczej, która będzie rządzić światem, początkowo także były brane za szalone idee, które są niemożliwe do realizacji.

Dziennikarka wskazuje, że Stalin zrealizował swoje obietnice nie dlatego, że był szalony, tylko dlatego, że podążał za swoją własną logiką, a nikt z zewnątrz nie potrafił go zatrzymać. Dodaje, że podobnie jest z Putinem, którego nikt nie odważy się powstrzymać.

Anne Applebaum zdaje się być lepiej zorientowana w geopolitycznej sytuacji Polski niż jej mąż. Małżeńskie korepetycje być może wyszłyby i Sikorskiemu i Polsce na zdrowie...

TK,Onet.pl
[Fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. Google1477x83143-2016 28.10.2016

  "wSieci": Zacięta walka o Nowy Porządek Świata

  "Dla amerykańskiego mainstreamu jest ważne, by USA były globalną wioską, w której, jak u Orwella, po wypędzeniu ludzi światowym folwarkiem będą rządzić świnie".

 2. malejonek 28.10.2016

  Malejonek: Byliśmy w przedsionku piekła

  "To jest konflikt biblijny, który wchodzi już w rozumienie apokaliptyczne".

 3. januskorminwikke 28.10.2016

  Korwin-Mikke: Clinton to zimna suka

  "Hillary Clinton to zimna suka, ona doprowadzi do wojny".

 4. 1232sdasdasd222 28.10.2016

  Wildstein: Dziennikarze chcą walczyć z PiS!. WIDEO

  "Mamy do czynienia z ludźmi, którzy nie cofną się przed niczym, aby walczyć o odzyskanie szeroko pojętej władzy".

 5. kukiz-mucha 28.10.2016

  Kukiz: Mija 66. rocznica skoku władzy na prywatne pieniądze

  "28 października 1950 roku rozpoczął się proces zagrabiania naszych pieniędzy przez zmieniające się rządy i ich zaplecza w postaci aparatu urzędniczego".

 6. sadsadasd 28.10.2016

  Ziemkiewicz: Niech da pani w mordę wszystkim KOD-ziarzom!

  Na spotkaniu Michnika z KOD było sympatycznie, dopóki młody człowiek, wychodząc z sali, nie rzucił "do widzenia, panie Adamie, pan brata pozdrowi".

 7. dgfdfgfdg 27.10.2016

  Ks. Chrostowski: "Rzetelna polityka historyczna jest obowiązkiem". WIDEO

  "Mądra i rzetelna polityka historyczna jest obowiązkiem. Jej brak stanowi wielki grzech zaniechania skutkujący ignorancją, bezmyślnością i bezradnością".

 8. kowalczyk 27.10.2016

  "wSieci": Kowalczyk miała rację

  Cezary Kowalski we "wSieci" o aferze dopingowej w norweskiej kadrze narciarek.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook