Jedynie prawda jest ciekawa


Apel: "Zastanawiam się, jak można zakochać się w budżecie?". WYWIAD

20.10.2016

"To bardzo źle skrojony budżet, który świadczy o tym, że rząd nie przyłożył się do tego projektu. Dlatego pozostaje tylko tak irracjonalne uczucie jak zakochanie" - powiedział portalowi Stefczyk.info Piotr Apel, poseł ruchu Kukiz'15.

Stefczyk.info: Jak ocenia Pan propozycję budżetu PiS? Wicepremier Morawiecki powiedział, że jest w nim zakochany.

Piotr Apel (Kukiz‘15): Zastanawiam się, jak można zakochać się w budżecie, który jest rekordowy, jeśli chodzi o deficyt. To dosyć niepokojące. Budżet oparty przede wszystkim na kredytowaniu naszego społeczeństwa wobec następnych pokoleń nie może być akceptowany. Jeżeli chcemy zmienić strukturę wydatkowania, to musimy poszukać oszczędności, a tych oszczędności niestety nie dostrzegam. To bardzo źle skrojony budżet, który świadczy o tym, że rząd nie przyłożył się do tego projektu. Dlatego pozostaje tylko tak irracjonalne uczucie jak zakochanie.

Rządzący zapewniają jednak, że budżet prezentuje się lepiej od projektów poprzednich władz.

Założono współczynnik wzrostu gospodarczego powyżej 3 proc., który jest dość nierealny. Już mijający rok pokazał, że współczynnik został źle wyliczony. Teraz będzie tak samo. Pod koniec roku okaże się, że trzeba będzie szukać w sposób kreatywny pieniędzy, bo ich po prostu zabraknie pod koniec 2017 roku. Nawet gdyby to się udało, to deficyt na obecnym poziomie jest za duży. Klub Kukiz‘15 odpowiada się za dążeniem do zrównoważonego budżetu – wydajemy tyle, ile mamy, ale nie więcej. Będziemy dążyć to ustawowego zapisania tej ustawy. Trzeba skończyć z zadłużaniem naszego państwa.

Gorącym tematem jest również sprawa CETA. Czego oczekuje pan od rządzących?


Mam nadzieję, że zachowają twarz i polską rację stanu, czyli zgłoszą weto. Niestety nie doszło do tego w Bratysławie. Rząd chce przyjąć tymczasowo umowę, która zagraża nam w sposób niewyobrażalny. Apeluję, żeby zawetować tymczasowe wprowadzenie CETA i przeprowadzić w tej sprawie ratyfikację, czyli normalny tryb demokratyczny. Tym, bardziej, że są poważne błędy w tłumaczeniach tej umowy.

Konkurencja polityczna zarzuca wam, że stajecie w tej sprawie ramię w ramię ze skrajną lewicą.


Dla nas nie ma żadnego znaczenie, kto stoi obok nas, ponieważ liczy się nad przede wszystkim dobro Polski i obywateli naszego państwa. Nie interesuje nas, kto akurat w tej konkretnej sprawie będzie z nami po tej samej stronie barykady.

Wydaje się, że dla rządzących ważniejszym problemem jest obecnie pojawienie się nowych taśm. ws. Smoleńska. Jak odbiera pan ujawnienie takich materiałów?


Dla mnie jest jasne, że cały proces wyjaśniania przyczyn katastrofy smoleńskiej był źle prowadzony, doszło do wielu skandalicznych błędów. Dlatego oczekiwałbym od PiS-u dużego spokoju i wielkiej delikatności, tak by nie rozdrapywać ran rodzin, a jednocześnie by rozwiązanie tej sprawy było jednoznaczne i nie budziło żadnych wątpliwości. Chciałbym, żebyśmy wreszcie dowiedzieli się, co się stało w Smoleńsku w 2010 roku.

W ostatnich dniach głośno jest również o komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji. Opozycja zgłasza wiele uwag.

Ze strony polityków PiS-u słyszeliśmy, że komisja śledcza w tej sprawie jest niepotrzebna, a teraz tworzy się twór, który nie ma nic wspólnego z trójpodziałem władzy, bo będzie się w nim skupiać władza sądownicza, ustawodawcza i wykonawcza. To nigdy nie będzie służyć demokracji. Mam też wątpliwości co do skuteczności badania powiązań polityków różnych ugrupowań, którzy przez 27 lat doprowadzili do tego, że nie ma żadnej legislacji, które uregulowałaby ten problem. Jako Kukiz‘15 uważamy, że tym złodziejstwem powinna zająć się sejmowa komisja śledcza, która sprawdziłaby powiązania przedstawicieli wszystkich ugrupowań. Wiele osób straciło pieniądze, oszczędności czy wreszcie dach nad głową, a nie ma odpowiedzialnych. To trzeba zmienić.

Rozmawiał Aleksander Majewski

[fot. youtube.com]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook