Jedynie prawda jest ciekawa


Apel: "Zastanawiam się, jak można zakochać się w budżecie?". WYWIAD

20.10.2016

"To bardzo źle skrojony budżet, który świadczy o tym, że rząd nie przyłożył się do tego projektu. Dlatego pozostaje tylko tak irracjonalne uczucie jak zakochanie" - powiedział portalowi Stefczyk.info Piotr Apel, poseł ruchu Kukiz'15.

Stefczyk.info: Jak ocenia Pan propozycję budżetu PiS? Wicepremier Morawiecki powiedział, że jest w nim zakochany.

Piotr Apel (Kukiz‘15): Zastanawiam się, jak można zakochać się w budżecie, który jest rekordowy, jeśli chodzi o deficyt. To dosyć niepokojące. Budżet oparty przede wszystkim na kredytowaniu naszego społeczeństwa wobec następnych pokoleń nie może być akceptowany. Jeżeli chcemy zmienić strukturę wydatkowania, to musimy poszukać oszczędności, a tych oszczędności niestety nie dostrzegam. To bardzo źle skrojony budżet, który świadczy o tym, że rząd nie przyłożył się do tego projektu. Dlatego pozostaje tylko tak irracjonalne uczucie jak zakochanie.

Rządzący zapewniają jednak, że budżet prezentuje się lepiej od projektów poprzednich władz.

Założono współczynnik wzrostu gospodarczego powyżej 3 proc., który jest dość nierealny. Już mijający rok pokazał, że współczynnik został źle wyliczony. Teraz będzie tak samo. Pod koniec roku okaże się, że trzeba będzie szukać w sposób kreatywny pieniędzy, bo ich po prostu zabraknie pod koniec 2017 roku. Nawet gdyby to się udało, to deficyt na obecnym poziomie jest za duży. Klub Kukiz‘15 odpowiada się za dążeniem do zrównoważonego budżetu – wydajemy tyle, ile mamy, ale nie więcej. Będziemy dążyć to ustawowego zapisania tej ustawy. Trzeba skończyć z zadłużaniem naszego państwa.

Gorącym tematem jest również sprawa CETA. Czego oczekuje pan od rządzących?


Mam nadzieję, że zachowają twarz i polską rację stanu, czyli zgłoszą weto. Niestety nie doszło do tego w Bratysławie. Rząd chce przyjąć tymczasowo umowę, która zagraża nam w sposób niewyobrażalny. Apeluję, żeby zawetować tymczasowe wprowadzenie CETA i przeprowadzić w tej sprawie ratyfikację, czyli normalny tryb demokratyczny. Tym, bardziej, że są poważne błędy w tłumaczeniach tej umowy.

Konkurencja polityczna zarzuca wam, że stajecie w tej sprawie ramię w ramię ze skrajną lewicą.


Dla nas nie ma żadnego znaczenie, kto stoi obok nas, ponieważ liczy się nad przede wszystkim dobro Polski i obywateli naszego państwa. Nie interesuje nas, kto akurat w tej konkretnej sprawie będzie z nami po tej samej stronie barykady.

Wydaje się, że dla rządzących ważniejszym problemem jest obecnie pojawienie się nowych taśm. ws. Smoleńska. Jak odbiera pan ujawnienie takich materiałów?


Dla mnie jest jasne, że cały proces wyjaśniania przyczyn katastrofy smoleńskiej był źle prowadzony, doszło do wielu skandalicznych błędów. Dlatego oczekiwałbym od PiS-u dużego spokoju i wielkiej delikatności, tak by nie rozdrapywać ran rodzin, a jednocześnie by rozwiązanie tej sprawy było jednoznaczne i nie budziło żadnych wątpliwości. Chciałbym, żebyśmy wreszcie dowiedzieli się, co się stało w Smoleńsku w 2010 roku.

W ostatnich dniach głośno jest również o komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji. Opozycja zgłasza wiele uwag.

Ze strony polityków PiS-u słyszeliśmy, że komisja śledcza w tej sprawie jest niepotrzebna, a teraz tworzy się twór, który nie ma nic wspólnego z trójpodziałem władzy, bo będzie się w nim skupiać władza sądownicza, ustawodawcza i wykonawcza. To nigdy nie będzie służyć demokracji. Mam też wątpliwości co do skuteczności badania powiązań polityków różnych ugrupowań, którzy przez 27 lat doprowadzili do tego, że nie ma żadnej legislacji, które uregulowałaby ten problem. Jako Kukiz‘15 uważamy, że tym złodziejstwem powinna zająć się sejmowa komisja śledcza, która sprawdziłaby powiązania przedstawicieli wszystkich ugrupowań. Wiele osób straciło pieniądze, oszczędności czy wreszcie dach nad głową, a nie ma odpowiedzialnych. To trzeba zmienić.

Rozmawiał Aleksander Majewski

[fot. youtube.com]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook