Jedynie prawda jest ciekawa


(Anty)autorytety

27.11.2013

Bertrand de Jouvenel stwierdził, że „autorytet to zdolność pozyskiwania przyzwolenia innych”. Na próbnej maturze z języka polskiego jednym z dwóch tematów była analiza eseju stalinowskiego zbrodniarza mjr. Zygmunta Baumana, pt. "Wielozadaniowi".

Słuszne są głosy protestu, które wyrażają swój sprzeciw dla zakamuflowanej próby zasiania w głowach młodego pokolenia Polaków ukrytej tezy o moralnej dopuszczalności promowania totalitarnych zbrodniarzy na podstawie ich rzekomych osiągnięć naukowych. W sprawie Zygmunta Baumana powiedziano już w zasadzie wszystko.

Niedawno warszawski sąd garnizonowy zapewnił bezkarność ostatniemu naczelnemu prokuratorowi wojskowemu PRL Henrykowi Kostrzewie. Zgromadzeni na sali weterani opozycji antykomunistycznej obrzucili sąd „srebrnikami” w „nagrodę” za kpiny z art. 2 i 19 Konstytucji RP.

Okazuje się, że komunistyczni siepacze są nawet wykładowcami wyższych uczelni. Czasem słychać głosy, że w pewnych warunkach - przy założeniu, że Goebbels przeżyłby wojnę - to według obecnych standardów moralnych promowanych przez media „mętnego nurtu” wobec totalitarnych dygnitarzy ... mógłby on uchodzić za autorytet w kwestii medioznawstwa swoich czasów.

W sieci Internet można znaleźć informację, że jeden z poprzedników Henryka Kostrzewy - gen. LWP Lucjan Czubiński - z powodzeniem bryluje na salonach niektórych wyższych uczelni. Zatrudnianie i promowanie Czubińskiego w murach akademickich jest zaskakujące i wymaga publicznego potępienia. Generałem Czubińskim powinien zająć się prokurator za osobisty wkład w  ukrywanie zbrodni dokonanych przez komunistów co najmniej w latach 1970-81.

W roku 1971 wyżej wspomniany był członkiem tzw. „Komisji Kruczka” powołanej przez Biuro Polityczne KC PZPR w celu wyjaśnienia odpowiedzialności za użycie broni wobec manifestantów podczas tzw. wydarzeń grudniowych z 1970. W wyniku prac komisji nikt nie poniósł jakiejkolwiek odpowiedzialności karnej.

W 1976 roku, po wydarzeniach w Radomiu i Ursusie zapewniał na forum Sejmu PRL, że nigdzie nie doszło do bicia protestujących a funkcjonariusze MO zachowywali się zgodnie z prawem - co było ewidentnym kłamstwem.

Powszechny rozgłos przyniosło Czubińskiemu wyniesienie w 1981 przez pracownika Prokuratury Generalnej PRL tzw. „tajnej instrukcji prokuratora Czubińskiego”, czyli „Uwag o dotychczasowych zasadach ścigania uczestników nielegalnej działalności antysocjalistycznej”, w których Czubiński pouczał prokuratorów, jakie przepisy kodeksu karnego należy wykorzystywać (a wręcz naginać) do walki z opozycją. Konsekwencją ujawnienia instrukcji (wobec fali krytyki) było przesunięcie Czubińskiego z Prokuratury do MSW, gdzie jako dyrektor generalny nadzorował wojska resortu (Nadwiślańskie Jednostki Wojskowe MSW, Wojska Ochrony Pogranicza i Biuro Ochrony Rządu).

W swoich pamiętnikach Mieczysław Rakowski – partyjny towarzysz capo di tutti capi prokuratury wojskowej i prokurator generalny PRL (1968 – 1981) - następująco wypowiada się o Czubińskim: „Kilka dni temu prokurator generalny PRL, Czubiński, pokorny sługa kierownictwa KC, po raz drugi wystąpił na posiedzeniu Komisji Wymiaru Sprawiedliwości i ponownie powrócił do zajść w Radomiu i Ursusie. Również i tym razem zaprzeczył faktom. Oświadczył, ze MO zachowywała się bardzo powściągliwie i ze w śledztwie nie doszło do naruszeń praworządności. Jest to oczywista nieprawda”. (M.F. Rakowski, Dzienniki Polityczne 1976–1978, Wydawnictwo ISKRY, Warszawa 2002, s. 160). „Generał Czubiński, o którego intelekcie zmilczę, użył na BP słów następujących: Komisja ds. przestrzegania praworządności wiernie wykonywała polecenia partii. A mnie się w tym momencie przypomniał Kadar, który mówił, że zadaniem SB jest stanie (o ile dobrze pamiętam) na straży praworządności określanej przez Konstytucję, a nie poleceń partii. Odzywka Czubińskiego nie jest błahą sprawą. To priwyczka, to dowód, że aparaty myślą po swojemu, po staremu”. (M.F. Rakowski, Dzienniki Polityczne 1984–1986, Wydawnictwo ISKRY, Warszawa 2005, s. 305–306).

Zamiast autentycznych autorytetów dla młodego pokolenia Polaków tworzy się jakieś ich namiastki z osób, które są, były i będą skompromitowane swoim osobistym i czynnym wsparciem dla systemu totalitarnego. Trzeba się temu jasno przeciwstawić!

Adam Słomka, Przewodniczący KPN-NIEZŁOMNI, poseł na Sejm RP (1991-2001)

[FOTO: youtube.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook