Jedynie prawda jest ciekawa


Antoni Dudek: „Prof. Nowak na prezydenta!”

11.08.2014

"To człowiek intelektualnie przygotowany do sprawowania najwyższych urzędów państwowych, a dla obecnej prawicy - optymalny."

Kandydatem PiS na prezydenta RP powinien być prof. Andrzej Nowak - mówi Wyborczej prof. Antoni Dudek, politolog i historyk, kierownik Katedry Współczesnej Polityki Polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim.

„To człowiek intelektualnie przygotowany do sprawowania najwyższych urzędów państwowych, a dla obecnej prawicy - optymalny. Integralny konserwatysta. To nie jest ktoś, kto był działaczem rozmaitych partii, w tym liberalnych” - tłumaczy prof. Dudek, który jak niemała zaletę uaptruję efekt świeżości Nowaka na polskiej scenie politycznej.

„Ja kandydaturę prof. Nowaka traktuję w kategoriach prowokacji intelektualnej, bo nie wiem, co na to sam profesor. Zapewne nie jest zainteresowany. Ze zdumieniem dowiedziałem się, że nawet ktoś zbiera podpisy pod listem do niego w tej sprawie. I też nie sądzę, by PiS tę propozycję wziął sobie do serca. To była próba pokazania PiS-owi jednego z jego najsłabszych punktów: braku na niespełna rok przed wyborami kandydata na prezydenta, który byłby w stanie nie tyle pokonać Bronisława Komorowskiego, bo to mało prawdopodobne, i zadać mu poważne straty i wejść do II tury. Dlatego bardzo chętnie obejrzałbym debatę z udziałem prezydenta Komorowskiego i prof. Nowaka. To byłoby interesujące zderzenie dwóch odmiennych wizji Polski” - mówi Dudek.

Historyk przyznaje, że inspiracja do wysunięcia takiej kandydatury było spotkanie autorskie Nowaka, w którym Dudek uczestniczył. „Tłum przyjął go entuzjastycznie, a jeden z uczestników wprost do niego zaapelował, by zszedł z wieży z kości słoniowej nauki i zajął się życiem publicznym, bo Polska tego potrzebuje. Sala to przyjęła burzliwymi oklaskami. Pomyślałem sobie, że tak się rodzą kariery polityczne” - dodał prof. Dudek.

wyborcza.pl/run

fot. YT/Solidarni2010

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook