Jedynie prawda jest ciekawa


Antoni Dudek: „Prof. Nowak na prezydenta!”

11.08.2014

"To człowiek intelektualnie przygotowany do sprawowania najwyższych urzędów państwowych, a dla obecnej prawicy - optymalny."

Kandydatem PiS na prezydenta RP powinien być prof. Andrzej Nowak - mówi Wyborczej prof. Antoni Dudek, politolog i historyk, kierownik Katedry Współczesnej Polityki Polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim.

„To człowiek intelektualnie przygotowany do sprawowania najwyższych urzędów państwowych, a dla obecnej prawicy - optymalny. Integralny konserwatysta. To nie jest ktoś, kto był działaczem rozmaitych partii, w tym liberalnych” - tłumaczy prof. Dudek, który jak niemała zaletę uaptruję efekt świeżości Nowaka na polskiej scenie politycznej.

„Ja kandydaturę prof. Nowaka traktuję w kategoriach prowokacji intelektualnej, bo nie wiem, co na to sam profesor. Zapewne nie jest zainteresowany. Ze zdumieniem dowiedziałem się, że nawet ktoś zbiera podpisy pod listem do niego w tej sprawie. I też nie sądzę, by PiS tę propozycję wziął sobie do serca. To była próba pokazania PiS-owi jednego z jego najsłabszych punktów: braku na niespełna rok przed wyborami kandydata na prezydenta, który byłby w stanie nie tyle pokonać Bronisława Komorowskiego, bo to mało prawdopodobne, i zadać mu poważne straty i wejść do II tury. Dlatego bardzo chętnie obejrzałbym debatę z udziałem prezydenta Komorowskiego i prof. Nowaka. To byłoby interesujące zderzenie dwóch odmiennych wizji Polski” - mówi Dudek.

Historyk przyznaje, że inspiracja do wysunięcia takiej kandydatury było spotkanie autorskie Nowaka, w którym Dudek uczestniczył. „Tłum przyjął go entuzjastycznie, a jeden z uczestników wprost do niego zaapelował, by zszedł z wieży z kości słoniowej nauki i zajął się życiem publicznym, bo Polska tego potrzebuje. Sala to przyjęła burzliwymi oklaskami. Pomyślałem sobie, że tak się rodzą kariery polityczne” - dodał prof. Dudek.

wyborcza.pl/run

fot. YT/Solidarni2010

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook