Jedynie prawda jest ciekawa


Andrzejewski: "Romaszewski to pożądany wzorzec osobowości"

14.02.2014

O Zbigniewie Romaszewskim rozmawiamy z Piotrem Andrzejewskim, prawnikiem, który go znał od lat, którego bronił jako obrońca.

Jak pan wspomina pana Romaszewskiego? Znaliście się panowie chyba od zawsze.

Tak, długo znałem Zbyszka. Od czasu jego działalności w KOR. Odchodzi fizycznie, lecz dla tych ludzi, z którymi się stykał na pewno pozostanie do końca ich życia jako punkt odniesienia i przykład nieugiętości. W okresie najtrudniejszym – w PRL, jak i już w III RP reprezentował chyba coś, co dziś jest rzadkie lub wcale nie istnieje, mianowicie nieugiętość – zarówno w sensie fizycznym co do zwalczania przeciwności losu, oraz w psychicznym. Bo trzeba być bardzo mocnym psychicznie, aby zawsze być sobą. Wreszcie

W sensie moralnym, bo nawet objęcie jakichś ważniejszych stanowisk nie wywołało u niego sytuacji giętkości.


Co ciekawe te jego przymioty doceniają także przeciwnicy polityczni Romaszewskiego. A tych mu w ostatnich latach nie brakowało przecież.

Myślę, że doceniają przede wszystkim jego uczciwość i bycie sobą. Zwłaszcza ludzie, którzy są bardzo elastyczni w rozumieniu pejoratywnym. Czyli, że dla poprawności politycznej danego etapu historii swojego życia gotowi są modyfikować swoje poglądy i swoje działania. To chyba dla takich osób senator Romaszewski stanowi dosyć odległy, ale pożądany wzorzec osobowości, do którego chcieliby się przymierzać.


Może więc założyć, że teraz ze strony lewicowo-liberalnej zacznie się swoiste „przeciąganie” Zbigniewa Romaszewskiego. Zresztą już się zaczęło.

No i bardzo dobrze! Bardzo dobrze, bo to jest człowiek, który reprezentuje ponad podziałami politycznymi taką jakby konradowską wizję realizowania wartości i życia według tychże wartości, które się wybrało. Każdy by tak chciał. A nie każdy tak potrafi przecież.

Postawa, którą prezentował senator jest bardzo pożądana. Bardzo bym chciał, aby jak najwięcej osób chciało, z różnych formacji politycznych, realizować tę postawę.

Warta zauważenia jest u senatora taka specyficzna „niepodległość wewnętrzna”. Miał ją Władysław Siła-Nowicki, ma Jan Olszewski, no i miał – Zbyszek Romaszewski. Jest wykładnikiem tego, że człowiek może być represjonowany, ale nigdy nie można go zwyciężyć. 

ROZMAWIAŁ: Sławomir Sieradzki

[FOTO: PAP/Bartłomiej Zborowski]

Warto poczytać

 1. 1270kijowniaij 25.04.2018

  Oto i są. To oni żerują na dramacie niepełnosprawnych...

  Jeszcze kilka godzin temu pisaliśmy, że w tym sporze dawno przestało chodzić o dobro niepełnosprawnych, a ktoś próbuje zbić na nim kapitał polityczny i pieniądze. Okazuje się, że nie trzeba było długo czekać na potwierdzenie naszych przypuszczeń.

 2. 1270facebookstefczyk 25.04.2018

  Tych słów już nie napiszesz na Facebooku

  Nowy regulamin największego portalu społecznościowego wchodzi w życie 25 maja

 3. 1270twitterPOl 25.04.2018

  „Im zależy tylko na pieniądzach. Wykorzystują swoje niepełnosprawne dzieci”

  Za nami kolejne godziny protestu opiekunów dzieci niepełnosprawnych. Mimo szerokich propozycji ze strony rządu, protestujący nie zamierzają ustąpić. Jeszcze kilka dni temu zastanawialiśmy się kto im płaci

 4. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 5. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 6. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 7. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 8. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook