Jedynie prawda jest ciekawa


Andrzejewski: "Romaszewski to pożądany wzorzec osobowości"

14.02.2014

O Zbigniewie Romaszewskim rozmawiamy z Piotrem Andrzejewskim, prawnikiem, który go znał od lat, którego bronił jako obrońca.

Jak pan wspomina pana Romaszewskiego? Znaliście się panowie chyba od zawsze.

Tak, długo znałem Zbyszka. Od czasu jego działalności w KOR. Odchodzi fizycznie, lecz dla tych ludzi, z którymi się stykał na pewno pozostanie do końca ich życia jako punkt odniesienia i przykład nieugiętości. W okresie najtrudniejszym – w PRL, jak i już w III RP reprezentował chyba coś, co dziś jest rzadkie lub wcale nie istnieje, mianowicie nieugiętość – zarówno w sensie fizycznym co do zwalczania przeciwności losu, oraz w psychicznym. Bo trzeba być bardzo mocnym psychicznie, aby zawsze być sobą. Wreszcie

W sensie moralnym, bo nawet objęcie jakichś ważniejszych stanowisk nie wywołało u niego sytuacji giętkości.


Co ciekawe te jego przymioty doceniają także przeciwnicy polityczni Romaszewskiego. A tych mu w ostatnich latach nie brakowało przecież.

Myślę, że doceniają przede wszystkim jego uczciwość i bycie sobą. Zwłaszcza ludzie, którzy są bardzo elastyczni w rozumieniu pejoratywnym. Czyli, że dla poprawności politycznej danego etapu historii swojego życia gotowi są modyfikować swoje poglądy i swoje działania. To chyba dla takich osób senator Romaszewski stanowi dosyć odległy, ale pożądany wzorzec osobowości, do którego chcieliby się przymierzać.


Może więc założyć, że teraz ze strony lewicowo-liberalnej zacznie się swoiste „przeciąganie” Zbigniewa Romaszewskiego. Zresztą już się zaczęło.

No i bardzo dobrze! Bardzo dobrze, bo to jest człowiek, który reprezentuje ponad podziałami politycznymi taką jakby konradowską wizję realizowania wartości i życia według tychże wartości, które się wybrało. Każdy by tak chciał. A nie każdy tak potrafi przecież.

Postawa, którą prezentował senator jest bardzo pożądana. Bardzo bym chciał, aby jak najwięcej osób chciało, z różnych formacji politycznych, realizować tę postawę.

Warta zauważenia jest u senatora taka specyficzna „niepodległość wewnętrzna”. Miał ją Władysław Siła-Nowicki, ma Jan Olszewski, no i miał – Zbyszek Romaszewski. Jest wykładnikiem tego, że człowiek może być represjonowany, ale nigdy nie można go zwyciężyć. 

ROZMAWIAŁ: Sławomir Sieradzki

[FOTO: PAP/Bartłomiej Zborowski]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook