Jedynie prawda jest ciekawa


Andrzejewski: Przywołać sędziów do porządku

25.02.2017

W programie „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja sędzia Piotr Andrzejewski podkreślił, że sędziowie dziś nadużywają pojęcia autonomii administracji sądowej.

W programie „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja sędzia Piotr Andrzejewski podkreślił, że sędziowie dziś nadużywają pojęcia autonomii administracji sądowej, organizacji samej pracy sędziów, jak i reprezentacji sędziowskiej. Członek Trybunału Stanu powiedział również, że sędziowie często opowiadają się przeciwko Konstytucji, a raczej dopisują do niej własną interpretację.

Wydaje mi się, że władza sądownicza przekroczyła zakres tego, co jest istotą jej sprawowani – wskazał Piotr Andrzejewski.

– Władza sądownicza dokonała pewnego nadużycia w pojęciu autonomii administracji sądowej, organizacji samej pracy sędziów, jak i reprezentacji sędziowskiej przez nadrzędnych prezesów i prominentów administracji sądowej, kreowanych na władzę. Władza sądownicza to sędzia orzekający w ramach orzecznictwa w konkretnych indywidualnych postępowaniach – powiedział sędzia.

Władza sądownicza należy do sędziów, a nie do sądu – zaznaczył członek Trybunału Stanu.

– Sąd jest pojęciem zbiorczym. Jest to budynek, gdzie znajdują się sale sądowe, są woźni sądowi itd. To nie jest państwo w państwie. Od organizacji sądów, prezesów i administracji jest resort sprawiedliwości i odpowiedzialnym za to jest minister sprawiedliwości. My natomiast w tej sytuacji możemy mówić o ochronie niezależności i niezawisłości sprawowania władzy sądowniczej, w jakim sędzia ją wykonuje na sali sądowej lub poza nią, w zakresie swoich uprawnień orzeczniczych – wskazał Piotr Andrzejewski.

Uzależnienie niezawisłości i niezależności władzy sądowniczej od tego, żeby sędziowie sami decydowali o tym, kto może być sędzią i jaki jest zakres ich władzy, jest nadużyciem – podkreślił członek Trybunału Stanu.

Potrzebna jest edukacja samych sędziów i przywołanie ich do porządku, co nie będzie łatwe – podkreślił.

– Dziś środowiska prawnicze i sędziowskie w ramach swojej korporacyjności opowiadają się przeciwko Konstytucji, a raczej dopisując do niej własną interpretację. Tymczasem, trzeba powiedzieć, że jest pewna konieczność pogodzenia interesu funkcjonowania sądów, wykonywania władzy sądowniczej przez samą działalność na sali sądowej sędziego, z tym co jest generalną służebną rolą wykonywania wymiaru sprawiedliwości, bo Konstytucja wyraźnie mówi, że przede wszystkim każdy ma prawo do sprawiedliwego i jawnego rozpatrzenia sprawy. Ta sprawa powinna być rozpatrzona bez nieuzasadnionej zwłoki, co jest dziś powszechnie nadużywane przez sędziów. Sprawiedliwe i jawne rozpatrzenie sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki powinno być rozpatrzone przez właściwy, niezależny, bezstronny i niezawisły sąd. Trzeba to pogodzić jednocześnie z interesem samych sędziów i ich kuriozalną dbałością tylko o własne interesy i własny statut – podkreślił Piotr Andrzejewski.

[fot. youtube.com]

Radio Maryja/ems

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook