Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Paczkowski: 11 listopada był świętem Piłsudczyków

10.11.2012

Jutro po raz kolejny obchodzimy rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Niestety, od paru lat, dzień ten zamiast łączyć - dzieli Polaków. O tym czym było to święto w II Rzeczpospolitej mówi portalowi Stefczyk.info prof. Andrzej Paczkowski.

Stefczyk.info: - Czy ten dzień również przed wojną dzielił Polaków?

- W II Rzeczpospolitej takim głównym momentem rocznicowym, który wzbudzał kontrowersje i którego obchody były organizowane odrębnie to był 15 sierpnia, a nie 11 listopada. 11 listopada był raczej uważany za takie święto sanacyjne, rządowe i nie było w tym dniu jakichś prób organizowania innego rodzaju uroczystości. Głównym elementem, nie tylko w Warszawie, ale w całej Polsce to były defilady i oficjalne uroczystości.

Natomiast 15 sierpnia to była właśnie ta konkurencja - czy to był "Cud nad Wisłą", czy czyn żołnierza, czy też czyn chłopski. I czasami dochodziło nawet do tego, że w jednym mieście były trzy różne manifestacje, zresztą na ogół to wszystko było na znacznie mniejszą skalę niż teraz.

11 listopada nie budził więc kontrowersji, ale też nie był jakimś dniem narodowej mobilizacji.

Stefczyk.info: - To było więc bardziej święto Piłsudczyków? Bo świętem państwowym został dopiero w 37 roku...

- Wtedy ten dzień został uznany za oficjalne święto państwowe w tym sensie, że stał się dniem wolnym od pracy, tak, jak 3 maja. Ale wcześniej 11 listopada także były organizowane różne uroczystości. Może zostało to zainicjowane, żeby w 1938 r., jak będzie okrągłą rocznica odzyskania niepodległości, żeby to jakoś specjalnie podkreślić. Ale faktycznie, to było traktowane jako takie święto piłsudczykowskie.

Stefczyk.info: - Czyli w tym dniu nie dochodziło do żadnych kontrowersji, nawet ze strony komunistów?

- Prawdę mówiąc, nie przypominam sobie z lektur ówczesnej prasy, żeby takie rzeczy miały miejsce. Komuniści obchodzili 7 listopada, czyli dzień rewolucji bolszewickiej, ale też dla nich z kolei najważniejszym świętem był 1 maja, kiedy się mobilizowali.

Stefczyk.info: - I wówczas dochodziło z kolei do starć z PPS-em, która do obrony przed komunistami wystawiała specjalną straż...

- Tak, dochodziło nawet do strzelaniny, ale to jeszcze w końcu lat 20-tych.

Stefczyk.info: - A jak Polacy traktowali dzień 11 Listopada? Czy np. powszechnie wywieszano flagi na domach?

- Nie, raczej nie, w Polsce chyba nigdy nie było takiego rozpowszechnionego zwyczaju wieszania flag narodowych na domach prywatnych, w swoich mieszkaniach. Wydaje mi się, że w ogóle w Europie to było dosyć rzadkie, z wyjątkiem oczywiście gdzie państwo do tego przywiązywało wagę, jak np. w III Rzeszy. W Polsce nie było takiej presji społecznej, a tym bardziej presji państwowej na to.

Stefczyk.info: - A dlaczego to 11 listopada przyjęto jako Dzień Niepodległości - nie 10 listopada - powrót Piłsudskiego do Warszawy, nie 7 listopada - powołanie pierwszego polskiego rządu po latach niewoli, a właśnie 11 listopada?

- 7 listopada to było jednak bardzo partykularne wydarzenie, bo ten rząd Ignacego Daszyńskiego w Lublinie trwał mniej niż tydzień i  nie był traktowany jako rząd ogólnonarodowy. 11 listopada został przyjęty przede wszystkim z powodu zakończenia wojny w Europie - tego dnia został podpisany rozejm i to zostało uznane za Dzień Zwycięstwa - przez Francuzów, Brytyjczyków - gdzie do dzisiaj tego 11 listopada obchodzi się jako Dzień Kombatanta i w tym dniu, w Wielkiej Brytanii, w Londynie odbywają się pochody i nosi się czerwone maki - ale nie od Monte Cassino - ale od Flandrii, gdzie rosły te maki, na polach śmierci.

Stefczyk.info: - Czy to było najważniejsze święto II RP?

- 3 maja było jednak Świętem Narodowym, a 11 listopada - świętem państwowym.

not. zrk
[fot. You Tube]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook