Jedynie prawda jest ciekawa


Andrzej Gwiazda: "Ten system musi upaść"

27.04.2013

Jednym z obserwatorów Kongresu "Polska Wielki Projekt" jest Andrzej Gwiazda, współtwórca Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża i NSZZ "Solidarność", kawaler Orderu Orła Białego. Poprosiliśmy go o ocenę samego Kongresu i tez przedstawianych przez kolejnych prelegentów.

Stefczyk.info: Podczas kongresu "Polska - Wielki Projekt" pada wiele diagnoz kryzysu w Polsce. Prof. Czaputowicz mówi o kryzysie wartości, Prof. Bugaj o kryzysie gospodarczym. Od czego, pana zdaniem, należy rozpocząć naprawę Rzeczpospolitej?

Andrzej Gwiazda: Zacytuję towarzysza Olszowskiego, jednego z głównych ideologów PZPR, który na zebraniu wierchuszki partyjnej wyraził opinię: "Towarzysze! Nie ma zagadnień bardziej politycznych, niż zagadnienia gospodarcze." Jak widać, to jest jasne dla każdego, polityka na poziomie ogólnym to są zabiegi o sterowanie przepływem pieniędzy.

Hasła, które dookoła tego się buduje, są tylko hasłami, a faktyczny cel polityki to jest sterowanie strumieniem pieniędzy. Z czyich kieszeni pieniądz pochodzi, do czyich kieszeni trafi, komu będzie służyć, to jest istota polityki. W związku z tym mówienie o patriotyzmie abstrahując od gospodarki jest, najdelikatniej mówiąc naiwnością.

Stefczyk.info: To niemalże marksistowskie podejście, że najpierw musi być baza, czyli gospodarka, a nadbudowa to jakoś sama się zrobi?

Andrzej Gwiazda: Trudno mówić o podejściu marksistowskim, bo marksizm w swoich założeniach uważał, że baza się będzie rozwijać, a nadbudowa nie ma na to wpływu. A historia ustroju komunistycznego pokazała, że nadbudowa ma przemożny wpływ na rozwój środków gospodarczych i technik.

No więc, powoływanie się na marksizm jest zawodne, bo marksizm powstał na zasadzie oszustwa, a sam Marks nie przewidział powstania związków zawodowych. A kapitalizm uratowały właśnie związki zawodowe i my mieliśmy tego świadomość od samego początku, bo powstanie komitetu założycielskiego WZZ ogłosiliśmy 1 maja. Nie dlatego, żeby się przypodobać komunie, tylko dlatego, żeby podkreślić, że wolne związki zawodowe nie ograniczają się do walki z komuną i, że będą niezwykle potrzebne, kiedy się komuna skończy.

Stefczyk.info: Czyli, po pierwsze gospodarka. Gospodarka, która nie może dobrze funkcjonować bez sprawnych sądów, a jak pokazują ostatnie wyroki, choćby ws. Grudnia '70 ta gałąź przeżywa kryzys.

Andrzej Gwiazda: W tych warunkach można się tylko zdumiewać, że to sądownictwo w ogóle działa, lub, że działa aż tak dobrze. Sąd Najwyższy po prawie 30 latach namysł orzekł, że stan wojenny był złamaniem prawa. A to z kolei oznacza, że wszyscy sędziowie i właściwie wszyscy obywatele są przestępcami. Bo nie zgłosili faktu popełnienia przestępstwa. Może obywatelom jeszcze znaleźlibyśmy jakieś okoliczności łagodzące, ale wszyscy prawnicy, którzy żyli w 1981-82 roku są przestępcami. Mieli obowiązek zgłoszenia przestępstwa i tego nie zrobili.

Natomiast ci prokuratorzy, którzy ferowali oskarżenia i sędziowie, którzy orzekali wyroki na podstawie stanu wojennego powinni siedzieć i to z bardzo ostrymi wyrokami. To nie nastąpiło i wszyscy sędziowie i prokuratora, którzy brali udział w procesach w stanie wojennym dalej nie tylko pełnią swoje funkcje, ale także wychowują młodzież.

Stefczyk.info: Czy mówi pan o sytuacji pokazanej w "Układzie zamkniętym" Ryszarda Bugajskiego?

Andrzej Gwiazda: Tam to zostało pokazane kapitalnie. Kiedy przez szantaż młody, uczciwy prawnik jest zmuszany, do oskarżania niewinnych. Jeśli by tego nie zrobił, nie zrobiłby także kariery. I to jest, wydaje mi się, najważniejszy przekaz z tego filmu. Że ci źli, skorumpowani prawnicy zmuszają młodych do pójścia ich drogą.

Stefczyk.info: Co jeszcze musi się stać, aby ten układ rozbić?

Andrzej Gwiazda: Najważniejsze jest zrozumienie kryzysu. Henry Ford był kiedyś wzywany do kongresu amerykańskiego, aby wytłumaczyć dlaczego psuje robotników płacąc im tak dużo. Odpowiedział, że jego robotnicy muszą zarobić tyle, by móc kupić jego samochód. Ta zasada nie została wprowadzona i mieliśmy w USA kryzys lat 30-tych.

Stefczyk.info: Czy można ten przykład przełożyć na polski grunt?

Andrzej Gwiazda: Po upadku Związku Radzieckiego odrzucono wszelkie zasady ekonomiczne, hulaj dusza, piekła nie ma. Kryzys stał się wędrujący, z kontynentu na kontynent, z państwa do państwa. Wszystkie kryzysy miały ten jeden wspólny mianownik. Wszędzie robotnicy zarabiali tak mało, że nie mogli kupić wyprodukowanego przez siebie towaru.

Wracamy do punktu wyjścia. Należy wrócić do praw ekonomii. Towar wyprodukowany musi zostać sprzedany. Ten, który nie potrafi wyprodukować towaru, który da się sprzedać - upada. Jeżeli cały system pracuje na to, żeby społeczeństwo nie mogło kupić towarów przez siebie wyprodukowanych t ten system musi upaść.


Rozmawiał Marcin Wikło

[fot. polskawielkiprojekt]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook