Jedynie prawda jest ciekawa


Andrzej Gwiazda: "Ten system musi upaść"

27.04.2013

Jednym z obserwatorów Kongresu "Polska Wielki Projekt" jest Andrzej Gwiazda, współtwórca Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża i NSZZ "Solidarność", kawaler Orderu Orła Białego. Poprosiliśmy go o ocenę samego Kongresu i tez przedstawianych przez kolejnych prelegentów.

Stefczyk.info: Podczas kongresu "Polska - Wielki Projekt" pada wiele diagnoz kryzysu w Polsce. Prof. Czaputowicz mówi o kryzysie wartości, Prof. Bugaj o kryzysie gospodarczym. Od czego, pana zdaniem, należy rozpocząć naprawę Rzeczpospolitej?

Andrzej Gwiazda: Zacytuję towarzysza Olszowskiego, jednego z głównych ideologów PZPR, który na zebraniu wierchuszki partyjnej wyraził opinię: "Towarzysze! Nie ma zagadnień bardziej politycznych, niż zagadnienia gospodarcze." Jak widać, to jest jasne dla każdego, polityka na poziomie ogólnym to są zabiegi o sterowanie przepływem pieniędzy.

Hasła, które dookoła tego się buduje, są tylko hasłami, a faktyczny cel polityki to jest sterowanie strumieniem pieniędzy. Z czyich kieszeni pieniądz pochodzi, do czyich kieszeni trafi, komu będzie służyć, to jest istota polityki. W związku z tym mówienie o patriotyzmie abstrahując od gospodarki jest, najdelikatniej mówiąc naiwnością.

Stefczyk.info: To niemalże marksistowskie podejście, że najpierw musi być baza, czyli gospodarka, a nadbudowa to jakoś sama się zrobi?

Andrzej Gwiazda: Trudno mówić o podejściu marksistowskim, bo marksizm w swoich założeniach uważał, że baza się będzie rozwijać, a nadbudowa nie ma na to wpływu. A historia ustroju komunistycznego pokazała, że nadbudowa ma przemożny wpływ na rozwój środków gospodarczych i technik.

No więc, powoływanie się na marksizm jest zawodne, bo marksizm powstał na zasadzie oszustwa, a sam Marks nie przewidział powstania związków zawodowych. A kapitalizm uratowały właśnie związki zawodowe i my mieliśmy tego świadomość od samego początku, bo powstanie komitetu założycielskiego WZZ ogłosiliśmy 1 maja. Nie dlatego, żeby się przypodobać komunie, tylko dlatego, żeby podkreślić, że wolne związki zawodowe nie ograniczają się do walki z komuną i, że będą niezwykle potrzebne, kiedy się komuna skończy.

Stefczyk.info: Czyli, po pierwsze gospodarka. Gospodarka, która nie może dobrze funkcjonować bez sprawnych sądów, a jak pokazują ostatnie wyroki, choćby ws. Grudnia '70 ta gałąź przeżywa kryzys.

Andrzej Gwiazda: W tych warunkach można się tylko zdumiewać, że to sądownictwo w ogóle działa, lub, że działa aż tak dobrze. Sąd Najwyższy po prawie 30 latach namysł orzekł, że stan wojenny był złamaniem prawa. A to z kolei oznacza, że wszyscy sędziowie i właściwie wszyscy obywatele są przestępcami. Bo nie zgłosili faktu popełnienia przestępstwa. Może obywatelom jeszcze znaleźlibyśmy jakieś okoliczności łagodzące, ale wszyscy prawnicy, którzy żyli w 1981-82 roku są przestępcami. Mieli obowiązek zgłoszenia przestępstwa i tego nie zrobili.

Natomiast ci prokuratorzy, którzy ferowali oskarżenia i sędziowie, którzy orzekali wyroki na podstawie stanu wojennego powinni siedzieć i to z bardzo ostrymi wyrokami. To nie nastąpiło i wszyscy sędziowie i prokuratora, którzy brali udział w procesach w stanie wojennym dalej nie tylko pełnią swoje funkcje, ale także wychowują młodzież.

Stefczyk.info: Czy mówi pan o sytuacji pokazanej w "Układzie zamkniętym" Ryszarda Bugajskiego?

Andrzej Gwiazda: Tam to zostało pokazane kapitalnie. Kiedy przez szantaż młody, uczciwy prawnik jest zmuszany, do oskarżania niewinnych. Jeśli by tego nie zrobił, nie zrobiłby także kariery. I to jest, wydaje mi się, najważniejszy przekaz z tego filmu. Że ci źli, skorumpowani prawnicy zmuszają młodych do pójścia ich drogą.

Stefczyk.info: Co jeszcze musi się stać, aby ten układ rozbić?

Andrzej Gwiazda: Najważniejsze jest zrozumienie kryzysu. Henry Ford był kiedyś wzywany do kongresu amerykańskiego, aby wytłumaczyć dlaczego psuje robotników płacąc im tak dużo. Odpowiedział, że jego robotnicy muszą zarobić tyle, by móc kupić jego samochód. Ta zasada nie została wprowadzona i mieliśmy w USA kryzys lat 30-tych.

Stefczyk.info: Czy można ten przykład przełożyć na polski grunt?

Andrzej Gwiazda: Po upadku Związku Radzieckiego odrzucono wszelkie zasady ekonomiczne, hulaj dusza, piekła nie ma. Kryzys stał się wędrujący, z kontynentu na kontynent, z państwa do państwa. Wszystkie kryzysy miały ten jeden wspólny mianownik. Wszędzie robotnicy zarabiali tak mało, że nie mogli kupić wyprodukowanego przez siebie towaru.

Wracamy do punktu wyjścia. Należy wrócić do praw ekonomii. Towar wyprodukowany musi zostać sprzedany. Ten, który nie potrafi wyprodukować towaru, który da się sprzedać - upada. Jeżeli cały system pracuje na to, żeby społeczeństwo nie mogło kupić towarów przez siebie wyprodukowanych t ten system musi upaść.


Rozmawiał Marcin Wikło

[fot. polskawielkiprojekt]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook