Jedynie prawda jest ciekawa


Andrzej Gwiazda: "jesteśmy przytłoczeni lawiną kłamstwa"

31.08.2013

Rocznica Sierpnia 80', kolejnego zrywu Polaków ku wolności, jest okazją do oceny tamtych wydarzeń z dzisiejszej perspektywy i zastanowienia się, czy jest tak, jak sobie niegdyś wymarzyliśmy. O Solidarności 80' dzisiaj rozmawiamy z Andrzejem Gwiazdą, weteranem pokojowej walki z komunistami, twórcą NSZZ Solidarność, uczestnikiem Strajku Gdańskiego.

STEFCZYK.INFO: Czy we współczesnych Polakach pozostało coś z tamtego Sierpnia?

Andrzej Gwiazda: Myślę, że coś jest, choć nie wszyscy się do tego przyznają. Wszyscy jesteśmy przytłoczeni lawiną kłamstwa i antypolskiej propagandy. Więc być może niektórzy ludzie wstydzą się być Polakami. Wstydzą się być też „solidarnościowcami”. Ale pamięć o Solidarności i nadzieja powrotu tamtej atmosfery istnieje w wielu z nas cały czas. W 1989 roku, w 90 roku wśród ludzi żyła bardzo intensywna tęsknota za tamtym systemem wartości stworzonym przez Sierpień. Przez prawie 30 lat wmawiali nam, że ci którzy którzy uczciwość uważają za główny zespół wartości, to są frajerzy i nieudacznicy. Bohaterem III RP jest donosiciel, który na donosach zrobił karierę.


Czy Polacy ponieśli większą klęskę, bo zbrodniarze komunistyczni nie zostali osądzeni, czy możemy świętować jednak sukces, bo jakieś tam państwo własne mamy.

Właśnie siostra żony myła samochód i zwróciłem uwagę, że na tablicy rejestracyjnej jest symbol Unii Europejskiej, a nie Polski. Jeżeli więc mówimy o porównaniu dzisiejszych czasów z czasami komuny. Wiemy, że PZPR nawet nie ukrywała tego, że naśladuje Komunistyczną Partię Związku Radzieckiego i traktuje ją jako wzór działania oraz postaw. Ale przy tym KPZR nie wydała żadnej dyrektywy, którą PZPR musiałaby realizować. Nikomu nie przyszło do głowy w Związku Sowieckim, żeby ukarać za niedostateczne naśladowanie Związku Sowieckiego. Przez cały czas komunizmu, zniewolenia, stalinizmu, mordów itd. od decyzji sądów w Polsce nikt nie odwoływał się do sądów moskiewskich.

Dziś mamy powszechną akceptację, że od wyroku polskiego sądu odwołuje się do strasburskiego. To już stało się normą, jest przyjęte. A więc niepodległości wciąż nie mamy.

Na spotkaniach organizacji niepodległościowych wynika często problem, kiedy tę niepodległość odzyskaliśmy i nikt nie był w stanie wskazać momentu, wydarzenia, daty, gdy tę niepodległość odzyskaliśmy. Projekt, że odzyskaniem niepodległości był wybór Jaruzelskiego na prezydenta upadł. Wybór „Bolka” na prezydenta też też tym nie było.


Czy potrafimy zagospodarowywać takie momenty triumfu jak Sierpień 80’?

Część z nas to potrafi, ale wygląda na to, że jest to mniejszość. Większość nie zabiera głosu i nie daje nic poznać, że coś przeżywa. Być może ta większość w swojej świadomości zdawała sobie sprawę z tego wydarzenia, ale nie potrafiła obronić swoich poglądów, swoich marzeń i swoich doświadczeń.

ROZM. Sławomir Sieradzki

[FOTO: PAP/Adam Warżawa]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook