Jedynie prawda jest ciekawa


Andrzej Duda w "Bild": Głos Polski musi być słyszalny

26.08.2015

Stosunki polsko-niemieckie zawsze były o wiele lepsze niż przedstawiały to mainstreamowe media. I zrobię co w mojej mocy, by tak pozostało. Mam duży szacunek do Niemiec - stwierdził prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Bild".

Zapewnił jednocześnie, że zależy mu na utrzymaniu dobrych stosunków z Niemcami, a Polska będzie aktywniej angażować się w politykę europejską.

Bild" przypomniał, że stosunki polsko-niemieckie doświadczyły "zlodowacenia", gdy „nad Wisłą rządzili Kaczyńscy”. Na pytanie, czy sytuacja taka może się powtórzyć, Duda odpowiedział, że "dobrze pamięta tamten okres, bo był współpracownikiem śp. Lecha Kaczyńskiego i wiele spraw wyostrzyły i wysunęły wtedy na pierwszy plan media".

„Relacje między Berlinem, a Warszawą były lepsza, niż ich reputacja. I zrobię co w mojej mocy, by tak pozostało. Mam duży szacunek do Niemiec. Moja żona jest nauczycielką języka niemieckiego i mamy w Niemczech wielu przyjaciół” - dodał.

W rozmowie z dziennikiem, Duda stwierdził, że Niemcy nie muszą spodziewać z jego strony rewolucji, raczej kilku korekt.

„Niemcy są naszym największym i najważniejszym sąsiadem, gospodarczo i politycznie. Nasz związek jest bardzo dobry, i chciałbym, by taki pozostał. Jednak Unia Europejska musi się ukierunkować na nowo, szczególnie w polityce bezpieczeństwa. W tym Polska chce i będzie miała swój udział. Będziemy dbali o to, by nasz głos był słyszany” - podkreślił prezydent RP.

Oraz dodał, że jeśli chodzi o relacje z Berlinem jest realistą. „Jesteśmy sąsiadami i doceniamy siebie. Tego respektu nie można jednak mierzyć na gruncie militarnym i gospodarczym. Chodzi o to, by dwie strony rozumiały i akceptowały uzasadnione interesy partnera” - zaznaczył.

Zapytany czy Angela Merkel postępuje wystarczająco energicznie z Władimirem Putinem odpowiedział, że szefowa niemieckiego rządu reprezentuje w Europie bardzo mocną postawę wobec Rosji. „Mam nadzieję, że cała Europa będzie wspierać tę determinację. Tylko wtedy możemy dojść do konkretnych rezultatów” - dodał.

Na pytanie, jakie to rezultaty, Duda stwierdził, że powinno być nimi "nie tylko zamrożenie, ale zakończenie konfliktu" w Donbasie. „Rosja złamała prawo międzynarodowe. Nie możemy tego po prostu zignorować. Musimy nalegać na przywrócenie status quo” - zaznaczył. Jego zdaniem, Krym powinien zostać oddany Ukrainie. Według Dudy, Merkel narzuca dobry kierunek w tym temacie, ale nacisk na Kreml musi być jeszcze silniejszy.

„Powinniśmy zintegrować Ukrainę we wspólnocie europejskiej. Tylko jeśli damy Ukraińcom perspektywę rozwoju politycznego i gospodarczego, by mogła spełnić kryteria członkostwa w UE, będziemy w stanie ustanowić tam pokój i bezpieczeństwo. Europa musi stanąć po stronie Ukraińców. Demokratyczna i stabilna Ukraina u naszego boku – to potężny potencjał, inwestycja na przyszłość, a nie obciążenie” - przekonuje Duda.

Prezydent podkreślił jednocześnie, że Polska życzy sobie silniejszej obecności NATO w regionie. Stwierdził, że potrzebne są trwałe rozwiązania poprawiające nasza sytuację bezpieczeństwa.

„Chciałbym podczas mojej wizyty w Berlinie poruszyć temat zwiększenia presji na Moskwę. By zakończyć wojnę i osiągnąć trwały pokój. Dlatego też potrzebujemy większej obecności NATO w regionie, w tym w Polsce. Pierwsze decyzje w tej sprawie zostały podjęte na szczycie NATO w Newport w Walii. Ale potrzebujemy kolejnych rozwiązań, większe gwarancje bezpieczeństwa”- wyjaśnił prezydent RP.

Według niego należy też „poszerzyć międzynarodowe zaangażowanie w proces pokojowy na Ukrainie”. „Prezydent Poroszenko powiedział, że Ukraina potrzebuje jak najszerszego międzynarodowego wsparcia” - mówił prezydent RP.

Pytany o politykę krajową, ocenił, że emigracja młodych Polaków jest jednym z największych dramatów polskiego społeczeństwa, dlatego trzeba stworzyć im warunki do powrotu.  Dodał, że wielu Polaków wcale nie odczuło rozwoju gospodarczego, o którym przez lata opowiadał rząd oraz prezydent Bronisław Komorowski. 

„Tysiące ludzi, z którymi rozmawiałem w czasie kampanii, czują się pominięci, nie widzą siebie po stronie zwycięzców. Bezrobocie jest zbyt duże, ludzie nie mają pracy, albo pracują za niskie wynagrodzenia, z których nie można wyżyć” –oznajmił.

"Bild" to niemiecka gazeta codzienna o charakterze sensacyjnym w formacie tabloidu. Pierwsze wydanie gazety ukazało się 24 czerwca 1952 roku. Jest najlepiej sprzedającą się gazetą w Europie i siedemnastą na świecie pod względem nakładu, który średnio wynosi ponad 3 mln 300 tys. egzemplarzy.

Kolejna, druga cześć, wywiadu w „Bild” będzie dotyczyła fali uchodźców i polityki imigracyjnej UE.

Ryb, Bild.de

Fot. [PAP/epa]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook