Jedynie prawda jest ciekawa


Andrzej Duda: „Polska jest otwarta”

19.05.2017

„Polska jest otwarta na tych którzy, chcą do Polski przyjechać i od niej potrzebują pomocy. Ale nie wyobrażam sobie sytuacji, by do Polski był ktoś przywożony i przetrzymywany siłą” - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas konferencji prasowej po spotkaniu z prezydentem Niemiec Frankem Walterem Steinmeirem w Warszawie.

„Bardzo się cieszę, to właśnie pan Steinmeier jest prezydentem RFN, ponieważ pan prezydent zawsze był wielkim rzecznikiem dobrych relacji polsko-niemieckich i jest też znawcą spraw polskich i naszych spraw sąsiedzkich” — powiedział prezydent Polski.  

„Zależy mi, by te relacje dobrze się układały, na tym szczeblu politycznym, ale i międzyludzkim. Niemcy są naszym wielkim partnerem gospodarczym, wielkim sąsiadem i chciałbym ogromnie, aby te relacje układały się jak najlepiej. O tych sprawach przede wszystkim rozmawialiśmy” — przekazał Andrzej Duda.  

Jak podkreślił polski prezydent, Steinmeier może go uznawać za rzecznika dobrych relacji z Niemcami, a także poprosił niemieckiego prezydenta o opiekę nad Polonią. 

Andrzej Duda zdradził również, że jednym z tematów rozmów, była możliwość współpracy historyków z okazji obchodów 100-niepodległości Polski.  

"Rozmawialiśmy tez o sprawach europejskich i kwestii problemu Ukrainy, o Rosji, o sytuacji które dzisiaj są w Europie, jak rozwiązywać europejskie kryzysy. (…) Nie mamy żadnych wątpliwości, że Europa potrzebuje dzisiaj dobrej współpracy. Żeby przebrnąć przez te kryzysy, musimy działać solidarnie. Drogą nie jest budowanie podziałów, ale usuwanie ich i tutaj duża rola w tym prezydentów. Śmialiśmy się, że jesteśmy od tego, by studzić nawet najbardziej gorące emocje” — mówił prezydent Polski, dodając także, że zrelacjonował niemieckiemu prezydentowi rozmowę z Emmanuelem Macronem o możliwości spotkania w ramach Trójkąta Weimerskiego. 

Dziennikarze pytali polskiego prezydenta o kwestię obowiązkowej relokacji uchodźców.  

„Polska jest otwarta na tych którzy, chcą do Polski przyjechać i od niej potrzebują pomocy. Ale nie wyobrażam sobie sytuacji, by do Polski był ktoś przywożony i przetrzymywany siłą” — podkreślił Andrzej Duda, oceniając że takie niewolenie jest łamaniem praw człowieka.  

„Polska jest otwarta. Wydaliśmy wzeszłym roku 1,3 mln wiz dla obywateli Ukrainy i Białorusi. (…) Zgodnie z obowiązującymi przepisami, jesteśmy państwem otwartym, do którego przyjeżdżają obywatele spoza UE” — dodał.  

Zdaniem prezydenta Polski, pomoc uchodźcom powinna opierać się na działaniach humanitarnych w ich krajach, a nie na systemie ich przyjmowania i relokacji.  

ak 

[fot. Andrzej Hrechorowicz/KPRP]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook