Jedynie prawda jest ciekawa


Andrzej Duda: „Polska jest otwarta”

19.05.2017

„Polska jest otwarta na tych którzy, chcą do Polski przyjechać i od niej potrzebują pomocy. Ale nie wyobrażam sobie sytuacji, by do Polski był ktoś przywożony i przetrzymywany siłą” - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas konferencji prasowej po spotkaniu z prezydentem Niemiec Frankem Walterem Steinmeirem w Warszawie.

„Bardzo się cieszę, to właśnie pan Steinmeier jest prezydentem RFN, ponieważ pan prezydent zawsze był wielkim rzecznikiem dobrych relacji polsko-niemieckich i jest też znawcą spraw polskich i naszych spraw sąsiedzkich” — powiedział prezydent Polski.  

„Zależy mi, by te relacje dobrze się układały, na tym szczeblu politycznym, ale i międzyludzkim. Niemcy są naszym wielkim partnerem gospodarczym, wielkim sąsiadem i chciałbym ogromnie, aby te relacje układały się jak najlepiej. O tych sprawach przede wszystkim rozmawialiśmy” — przekazał Andrzej Duda.  

Jak podkreślił polski prezydent, Steinmeier może go uznawać za rzecznika dobrych relacji z Niemcami, a także poprosił niemieckiego prezydenta o opiekę nad Polonią. 

Andrzej Duda zdradził również, że jednym z tematów rozmów, była możliwość współpracy historyków z okazji obchodów 100-niepodległości Polski.  

"Rozmawialiśmy tez o sprawach europejskich i kwestii problemu Ukrainy, o Rosji, o sytuacji które dzisiaj są w Europie, jak rozwiązywać europejskie kryzysy. (…) Nie mamy żadnych wątpliwości, że Europa potrzebuje dzisiaj dobrej współpracy. Żeby przebrnąć przez te kryzysy, musimy działać solidarnie. Drogą nie jest budowanie podziałów, ale usuwanie ich i tutaj duża rola w tym prezydentów. Śmialiśmy się, że jesteśmy od tego, by studzić nawet najbardziej gorące emocje” — mówił prezydent Polski, dodając także, że zrelacjonował niemieckiemu prezydentowi rozmowę z Emmanuelem Macronem o możliwości spotkania w ramach Trójkąta Weimerskiego. 

Dziennikarze pytali polskiego prezydenta o kwestię obowiązkowej relokacji uchodźców.  

„Polska jest otwarta na tych którzy, chcą do Polski przyjechać i od niej potrzebują pomocy. Ale nie wyobrażam sobie sytuacji, by do Polski był ktoś przywożony i przetrzymywany siłą” — podkreślił Andrzej Duda, oceniając że takie niewolenie jest łamaniem praw człowieka.  

„Polska jest otwarta. Wydaliśmy wzeszłym roku 1,3 mln wiz dla obywateli Ukrainy i Białorusi. (…) Zgodnie z obowiązującymi przepisami, jesteśmy państwem otwartym, do którego przyjeżdżają obywatele spoza UE” — dodał.  

Zdaniem prezydenta Polski, pomoc uchodźcom powinna opierać się na działaniach humanitarnych w ich krajach, a nie na systemie ich przyjmowania i relokacji.  

ak 

[fot. Andrzej Hrechorowicz/KPRP]

Warto poczytać

 1. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 2. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 3. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 4. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 5. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

 6. 1270komorkajajowaq 12.02.2018

  Oto nowy wspaniały świat – Będą hodować ludzi w próbówkach? Pierwsze próby miały już miejsce!

  Eugenika wkracza w nowy etap. Sztaby naukowców na całym świecie pracują nad stworzeniem „nowego człowieka”

 7. 1270michnik01 08.02.2018

  Takich słów Adama Michnika o Holokauście nikt się nie spodziewał! Czy je jeszcze pamięta? Trafna diagnoza redaktora „Wyborczej”

  Nie jest winą Polaków, że na polskiej ziemi był Holokaust - mówił Adam Michnik

 8. 1270niemcyikacapy 06.02.2018

  Wina ofiar

  Burza wokół ustawy o IPN po raz kolejny wywołała we mnie refleksję dotyczącą traktowania dziejów własnego kraju zarówno przez zwykłych Polaków, jak i tak zwanych luminarzy nauki czy też, pożal się Boże, elity polityczne.

CS152fotMIni

Czas Stefczyka 152/2018

PDF (5,75 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook