Jedynie prawda jest ciekawa

Andrzej Duda: PO zyskuje kosztem SLD

21.04.2014

Platforma Obywatelska nie zabiera nam wyborców - mówi szef sztabu PiS w rozmowie ze Stefczyk.info.

Stefczyk.info: Kolejne sondaże wskazują na prowadzenie Prawa i Sprawiedliwości, jednak przewaga tej partii nad Platformą Obywatelską wyraźnie zmalała do najwyżej kilku punktów. Wygląda na to, że w wyborach do Parlamentu Europejskiego może paść remis.

Andrzej Duda, szef sztabu wyborczego PiS: Zrobimy wszystko, żeby wygrać te wybory, co do tego nie mam żadnych wątpliwości. I robimy wszystko. Natomiast oczywiście konkurencja też nie śpi i każdy walczy. Wierzę jednak, że będzie tak jak w tej znanej opowieści, w której weteran walki opowiada: byliśmy jednakowo mężni, my i oni, z tym, że my byliśmy mężni o minutę dłużej. Tak będzie w naszym przypadku.

 

Dlaczego jednak PiS traci, przynajmniej w sensie przewagi nad PO?

Są różne sondaże. Jedne pokazują, że tracimy, inne, że nie. Ogólnie mogę  powiedzieć tak: byli tacy, którzy twierdzili, że w związku z sytuacją na Ukrainie, w związku ze zmianą w przekazie propagandowym władzy, z tym przefarbowaniem się rządzących, nasze straty będą znacznie, znacznie większe. Tymczasem tak się nie stało.

 

Pańskim zdaniem Platforma zahamowała już trend wzrostowy w związku z kryzysem ukraińskim?

To bardzo dobre pytanie. My przede wszystkim robimy swoje. Robimy to, co zaplanowaliśmy. Działamy według założonej strategii, i tak będzie dalej. Oczywiście, zawsze pozostaje znak zapytania co do samej strategii, ale na razie wszystko jest jak należy. Media w miarę obiektywne, a więc te, które oceniają krytycznie jedną i drugą stronę sceny politycznej, też to dostrzegły.

 

Jaka jest istota założeń strategicznych PiS z ostatnich tygodni?

O szczegółach oczywiście nie mogę mówić. Chcemy jednak mówić, w szerokim sensie, jak powinno wyglądać prowadzenie polskich spraw. Czyli tak naprawdę o tym, czego oczekują Polacy. Wszyscy chcemy, żeby Polska się rozwijała. Trzeba jednak jeszcze mieć na to pomysł, trzeba wskazać kierunki. Wszyscy chcemy, żeby Polska była bezpieczna. Ale znów, trzeba umieć wskazać odpowiedni plan, przełożyć to hasło na konkrety. Pokazanie się na tle samolotu F-16 może jest dobrym zabiegiem propagandowym, ale nie zmienia to faktu, że Polska armia w ostatnich 6 latach raczej jest zwijana niż rozbudowywana.

 

Platforma zwiększyła poparcie odzyskując swoich starych wyborców, czy też zabierając wam?

Platforma Obywatelska nie zabiera nam wyborców. Jeżeli spojrzymy na sondaże w dłuższym okresie, to widać, że największe przepływy następują pomiędzy PO a SLD.

 

Silna Platforma to słabe SLD?

Dzisiaj największym przeciwnikiem Platformy jest właśnie SLD, jeśli chodzi o przepływ wyborców. To przecież PO ukradła większość starych wyborców Sojuszu.

 

Platforma nie nadgryzła PiS podczas kryzysu ukraińskiego?

W moim przeświadczeniu, nie.


Pytam o badania.

Z badań też wynika, że jeżeli coś straciliśmy, to bardzo niewiele. Zasadnicze przepływy następują pomiędzy PO a SLD. Nie mówię oczywiście o badaniach jawnie tendencyjnych, zawsze pompujących PO ponad rzeczywistość. W wielu sondażach zyskaliśmy, punkt lub dwa, ale jednak. Owszem, Platforma zyskiwała często więcej, ale nie naszym kosztem.

 

Ten nastrój wywołany kryzysem międzynarodowym utrzyma się długo?

Nie wiemy, co wydarzy się na Ukrainie. Jako państwowiec oczekuję tylko, że Donald Tusk zacznie dbać o polskie interesy. A w polskim interesie jest dzisiaj zrobienie wszystkiego, żeby wspólnota międzynarodowa powstrzymała Rosję. I to można zrobić. Gdyby Unia Europejska poważnie podeszła do sankcji, to Rosji to wszystko by się bardzo nie opłacało.

rozmawiał RWG

fot. FB

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook