Jedynie prawda jest ciekawa


Andrzej Duda: PO zyskuje kosztem SLD

21.04.2014

Platforma Obywatelska nie zabiera nam wyborców - mówi szef sztabu PiS w rozmowie ze Stefczyk.info.

Stefczyk.info: Kolejne sondaże wskazują na prowadzenie Prawa i Sprawiedliwości, jednak przewaga tej partii nad Platformą Obywatelską wyraźnie zmalała do najwyżej kilku punktów. Wygląda na to, że w wyborach do Parlamentu Europejskiego może paść remis.

Andrzej Duda, szef sztabu wyborczego PiS: Zrobimy wszystko, żeby wygrać te wybory, co do tego nie mam żadnych wątpliwości. I robimy wszystko. Natomiast oczywiście konkurencja też nie śpi i każdy walczy. Wierzę jednak, że będzie tak jak w tej znanej opowieści, w której weteran walki opowiada: byliśmy jednakowo mężni, my i oni, z tym, że my byliśmy mężni o minutę dłużej. Tak będzie w naszym przypadku.

 

Dlaczego jednak PiS traci, przynajmniej w sensie przewagi nad PO?

Są różne sondaże. Jedne pokazują, że tracimy, inne, że nie. Ogólnie mogę  powiedzieć tak: byli tacy, którzy twierdzili, że w związku z sytuacją na Ukrainie, w związku ze zmianą w przekazie propagandowym władzy, z tym przefarbowaniem się rządzących, nasze straty będą znacznie, znacznie większe. Tymczasem tak się nie stało.

 

Pańskim zdaniem Platforma zahamowała już trend wzrostowy w związku z kryzysem ukraińskim?

To bardzo dobre pytanie. My przede wszystkim robimy swoje. Robimy to, co zaplanowaliśmy. Działamy według założonej strategii, i tak będzie dalej. Oczywiście, zawsze pozostaje znak zapytania co do samej strategii, ale na razie wszystko jest jak należy. Media w miarę obiektywne, a więc te, które oceniają krytycznie jedną i drugą stronę sceny politycznej, też to dostrzegły.

 

Jaka jest istota założeń strategicznych PiS z ostatnich tygodni?

O szczegółach oczywiście nie mogę mówić. Chcemy jednak mówić, w szerokim sensie, jak powinno wyglądać prowadzenie polskich spraw. Czyli tak naprawdę o tym, czego oczekują Polacy. Wszyscy chcemy, żeby Polska się rozwijała. Trzeba jednak jeszcze mieć na to pomysł, trzeba wskazać kierunki. Wszyscy chcemy, żeby Polska była bezpieczna. Ale znów, trzeba umieć wskazać odpowiedni plan, przełożyć to hasło na konkrety. Pokazanie się na tle samolotu F-16 może jest dobrym zabiegiem propagandowym, ale nie zmienia to faktu, że Polska armia w ostatnich 6 latach raczej jest zwijana niż rozbudowywana.

 

Platforma zwiększyła poparcie odzyskując swoich starych wyborców, czy też zabierając wam?

Platforma Obywatelska nie zabiera nam wyborców. Jeżeli spojrzymy na sondaże w dłuższym okresie, to widać, że największe przepływy następują pomiędzy PO a SLD.

 

Silna Platforma to słabe SLD?

Dzisiaj największym przeciwnikiem Platformy jest właśnie SLD, jeśli chodzi o przepływ wyborców. To przecież PO ukradła większość starych wyborców Sojuszu.

 

Platforma nie nadgryzła PiS podczas kryzysu ukraińskiego?

W moim przeświadczeniu, nie.


Pytam o badania.

Z badań też wynika, że jeżeli coś straciliśmy, to bardzo niewiele. Zasadnicze przepływy następują pomiędzy PO a SLD. Nie mówię oczywiście o badaniach jawnie tendencyjnych, zawsze pompujących PO ponad rzeczywistość. W wielu sondażach zyskaliśmy, punkt lub dwa, ale jednak. Owszem, Platforma zyskiwała często więcej, ale nie naszym kosztem.

 

Ten nastrój wywołany kryzysem międzynarodowym utrzyma się długo?

Nie wiemy, co wydarzy się na Ukrainie. Jako państwowiec oczekuję tylko, że Donald Tusk zacznie dbać o polskie interesy. A w polskim interesie jest dzisiaj zrobienie wszystkiego, żeby wspólnota międzynarodowa powstrzymała Rosję. I to można zrobić. Gdyby Unia Europejska poważnie podeszła do sankcji, to Rosji to wszystko by się bardzo nie opłacało.

rozmawiał RWG

fot. FB

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook