Jedynie prawda jest ciekawa


Andrzej Duda: PO zyskuje kosztem SLD

21.04.2014

Platforma Obywatelska nie zabiera nam wyborców - mówi szef sztabu PiS w rozmowie ze Stefczyk.info.

Stefczyk.info: Kolejne sondaże wskazują na prowadzenie Prawa i Sprawiedliwości, jednak przewaga tej partii nad Platformą Obywatelską wyraźnie zmalała do najwyżej kilku punktów. Wygląda na to, że w wyborach do Parlamentu Europejskiego może paść remis.

Andrzej Duda, szef sztabu wyborczego PiS: Zrobimy wszystko, żeby wygrać te wybory, co do tego nie mam żadnych wątpliwości. I robimy wszystko. Natomiast oczywiście konkurencja też nie śpi i każdy walczy. Wierzę jednak, że będzie tak jak w tej znanej opowieści, w której weteran walki opowiada: byliśmy jednakowo mężni, my i oni, z tym, że my byliśmy mężni o minutę dłużej. Tak będzie w naszym przypadku.

 

Dlaczego jednak PiS traci, przynajmniej w sensie przewagi nad PO?

Są różne sondaże. Jedne pokazują, że tracimy, inne, że nie. Ogólnie mogę  powiedzieć tak: byli tacy, którzy twierdzili, że w związku z sytuacją na Ukrainie, w związku ze zmianą w przekazie propagandowym władzy, z tym przefarbowaniem się rządzących, nasze straty będą znacznie, znacznie większe. Tymczasem tak się nie stało.

 

Pańskim zdaniem Platforma zahamowała już trend wzrostowy w związku z kryzysem ukraińskim?

To bardzo dobre pytanie. My przede wszystkim robimy swoje. Robimy to, co zaplanowaliśmy. Działamy według założonej strategii, i tak będzie dalej. Oczywiście, zawsze pozostaje znak zapytania co do samej strategii, ale na razie wszystko jest jak należy. Media w miarę obiektywne, a więc te, które oceniają krytycznie jedną i drugą stronę sceny politycznej, też to dostrzegły.

 

Jaka jest istota założeń strategicznych PiS z ostatnich tygodni?

O szczegółach oczywiście nie mogę mówić. Chcemy jednak mówić, w szerokim sensie, jak powinno wyglądać prowadzenie polskich spraw. Czyli tak naprawdę o tym, czego oczekują Polacy. Wszyscy chcemy, żeby Polska się rozwijała. Trzeba jednak jeszcze mieć na to pomysł, trzeba wskazać kierunki. Wszyscy chcemy, żeby Polska była bezpieczna. Ale znów, trzeba umieć wskazać odpowiedni plan, przełożyć to hasło na konkrety. Pokazanie się na tle samolotu F-16 może jest dobrym zabiegiem propagandowym, ale nie zmienia to faktu, że Polska armia w ostatnich 6 latach raczej jest zwijana niż rozbudowywana.

 

Platforma zwiększyła poparcie odzyskując swoich starych wyborców, czy też zabierając wam?

Platforma Obywatelska nie zabiera nam wyborców. Jeżeli spojrzymy na sondaże w dłuższym okresie, to widać, że największe przepływy następują pomiędzy PO a SLD.

 

Silna Platforma to słabe SLD?

Dzisiaj największym przeciwnikiem Platformy jest właśnie SLD, jeśli chodzi o przepływ wyborców. To przecież PO ukradła większość starych wyborców Sojuszu.

 

Platforma nie nadgryzła PiS podczas kryzysu ukraińskiego?

W moim przeświadczeniu, nie.


Pytam o badania.

Z badań też wynika, że jeżeli coś straciliśmy, to bardzo niewiele. Zasadnicze przepływy następują pomiędzy PO a SLD. Nie mówię oczywiście o badaniach jawnie tendencyjnych, zawsze pompujących PO ponad rzeczywistość. W wielu sondażach zyskaliśmy, punkt lub dwa, ale jednak. Owszem, Platforma zyskiwała często więcej, ale nie naszym kosztem.

 

Ten nastrój wywołany kryzysem międzynarodowym utrzyma się długo?

Nie wiemy, co wydarzy się na Ukrainie. Jako państwowiec oczekuję tylko, że Donald Tusk zacznie dbać o polskie interesy. A w polskim interesie jest dzisiaj zrobienie wszystkiego, żeby wspólnota międzynarodowa powstrzymała Rosję. I to można zrobić. Gdyby Unia Europejska poważnie podeszła do sankcji, to Rosji to wszystko by się bardzo nie opłacało.

rozmawiał RWG

fot. FB

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook