Jedynie prawda jest ciekawa


Andruszkiewicz: Winnicki chciał być wodzem

19.05.2017

Winnicki to mnie trochę dziwi. Inteligentny facet, ale wierzy, że sam zrealizuje wielką misję. To mnie trochę niepokoi – powiedział w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" poseł Kukiz'15 Adam Andruszkiewicz.

Wywiad zaczął się od luźnych pytań. Poseł Andruszkiewicz podkreślił, że jego rodzinny Białystok, to "miejsce pięknych kobiet i dobrej muzyki", ponieważ w końcu stamtąd wywodzi się gatunek disco polo.

Warszawę poseł uznaje za miasto z wielką historią, ale nie podobają mu się "elitki", które się w nim znajdują. W ten sposób odniósł się do swojej słynnej wypowiedzi, kiedy to stwierdził, że w "Warszawce nie ma zdrowej tkanki narodu".

W dalszej części rozmowy Andruszkiewicz opowiedział o tym, jakie represje spotkały go po jednym z Marszów Niepodległości, jeszcze za czasów władzy Platformy Obywatelskiej. "Spisali mnie i zastraszali" – skomentował ówczesne działania policji.

Poseł podkreślił, że narodowcy są niekiedy źle postrzegani z własnej winy, ponieważ dali się "sprowokować do rozmów o gejach i marszu 11 listopada". Na zarzut, że przecież sam też mówił o gejach, odpowiedział, że wtedy był jeszcze młody i dojrzał od tego czasu. Andruszkiewicz zaznaczył, że sprzeciwia się promocji homoseksualizmu, ale "nie poluje na gejów".

Andruszkiewicz powiedział, że to endecja wykreowała myśl wolnorynkową, twórcą polskiego złotego też był endek, natomiast polską myśl geopolityczną wykreował Dmowski. Do tego właśnie chce nawiązywać.

Od 20 maja ma ruszyć Akademia Młodej Endecji. Ma ona kształcić rocznie 200 osób na tematy między innymi ekonomiczne, geopolityczne. Poseł Kukiz'15 zaznaczył, że będzie ona kształcić za darmo, a wśród wykładowców znajdą się takie osoby, jak Paweł Kukiz i Rafał Ziemkiewicz.

Andruszkiewicz skrytykował działania elit polskich po 1989 roku. "Byłem świadkiem, jak kombatantka Armii Krajowej popłakała się w aptece, bo nie było jej stać na leki. W tym czasie Jaruzelski jadł kawior i śmiał się z takich ludzi". Według posła, ta sytuacja dobrze obrazuje porozumienie zawarte przy Okrągłym Stole.

Andruszkiewicz odpowiedział też na zarzut "Super Expressu", że wydał 35 tys. zł z sejmowego ryczałtu na paliwo, a przecież nie ma prawa jazdy. "Mam umowę na użyczenie auta, a prawo jazdy posiadają moi pracownicy" – powiedział.

Na koniec Andruszkiewicz skrytykował Roberta Winnickiego i Krzysztofa Bosaka, którzy odcięli się od Kukiz'15. Winnickiemu zarzucił, że "chciał być wodzem wszystkich", zaś o Bosaku powiedział "ciągle nas krytykuje oraz mówi o sobie, że jest działaczem politycznym, a nie jest posłem od 10 lat".

fot. [YouTube]

as/Rzeczpospolita

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook