Jedynie prawda jest ciekawa


Andruszkiewicz: Winnicki chciał być wodzem

19.05.2017

Winnicki to mnie trochę dziwi. Inteligentny facet, ale wierzy, że sam zrealizuje wielką misję. To mnie trochę niepokoi – powiedział w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" poseł Kukiz'15 Adam Andruszkiewicz.

Wywiad zaczął się od luźnych pytań. Poseł Andruszkiewicz podkreślił, że jego rodzinny Białystok, to "miejsce pięknych kobiet i dobrej muzyki", ponieważ w końcu stamtąd wywodzi się gatunek disco polo.

Warszawę poseł uznaje za miasto z wielką historią, ale nie podobają mu się "elitki", które się w nim znajdują. W ten sposób odniósł się do swojej słynnej wypowiedzi, kiedy to stwierdził, że w "Warszawce nie ma zdrowej tkanki narodu".

W dalszej części rozmowy Andruszkiewicz opowiedział o tym, jakie represje spotkały go po jednym z Marszów Niepodległości, jeszcze za czasów władzy Platformy Obywatelskiej. "Spisali mnie i zastraszali" – skomentował ówczesne działania policji.

Poseł podkreślił, że narodowcy są niekiedy źle postrzegani z własnej winy, ponieważ dali się "sprowokować do rozmów o gejach i marszu 11 listopada". Na zarzut, że przecież sam też mówił o gejach, odpowiedział, że wtedy był jeszcze młody i dojrzał od tego czasu. Andruszkiewicz zaznaczył, że sprzeciwia się promocji homoseksualizmu, ale "nie poluje na gejów".

Andruszkiewicz powiedział, że to endecja wykreowała myśl wolnorynkową, twórcą polskiego złotego też był endek, natomiast polską myśl geopolityczną wykreował Dmowski. Do tego właśnie chce nawiązywać.

Od 20 maja ma ruszyć Akademia Młodej Endecji. Ma ona kształcić rocznie 200 osób na tematy między innymi ekonomiczne, geopolityczne. Poseł Kukiz'15 zaznaczył, że będzie ona kształcić za darmo, a wśród wykładowców znajdą się takie osoby, jak Paweł Kukiz i Rafał Ziemkiewicz.

Andruszkiewicz skrytykował działania elit polskich po 1989 roku. "Byłem świadkiem, jak kombatantka Armii Krajowej popłakała się w aptece, bo nie było jej stać na leki. W tym czasie Jaruzelski jadł kawior i śmiał się z takich ludzi". Według posła, ta sytuacja dobrze obrazuje porozumienie zawarte przy Okrągłym Stole.

Andruszkiewicz odpowiedział też na zarzut "Super Expressu", że wydał 35 tys. zł z sejmowego ryczałtu na paliwo, a przecież nie ma prawa jazdy. "Mam umowę na użyczenie auta, a prawo jazdy posiadają moi pracownicy" – powiedział.

Na koniec Andruszkiewicz skrytykował Roberta Winnickiego i Krzysztofa Bosaka, którzy odcięli się od Kukiz'15. Winnickiemu zarzucił, że "chciał być wodzem wszystkich", zaś o Bosaku powiedział "ciągle nas krytykuje oraz mówi o sobie, że jest działaczem politycznym, a nie jest posłem od 10 lat".

fot. [YouTube]

as/Rzeczpospolita

Warto poczytać

 1. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 2. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 3. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 4. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 5. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

 6. 1270komorkajajowaq 12.02.2018

  Oto nowy wspaniały świat – Będą hodować ludzi w próbówkach? Pierwsze próby miały już miejsce!

  Eugenika wkracza w nowy etap. Sztaby naukowców na całym świecie pracują nad stworzeniem „nowego człowieka”

 7. 1270michnik01 08.02.2018

  Takich słów Adama Michnika o Holokauście nikt się nie spodziewał! Czy je jeszcze pamięta? Trafna diagnoza redaktora „Wyborczej”

  Nie jest winą Polaków, że na polskiej ziemi był Holokaust - mówił Adam Michnik

 8. 1270niemcyikacapy 06.02.2018

  Wina ofiar

  Burza wokół ustawy o IPN po raz kolejny wywołała we mnie refleksję dotyczącą traktowania dziejów własnego kraju zarówno przez zwykłych Polaków, jak i tak zwanych luminarzy nauki czy też, pożal się Boże, elity polityczne.

CS152fotMIni

Czas Stefczyka 152/2018

PDF (5,75 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook