Jedynie prawda jest ciekawa


Andruszkiewicz o rządzie: Zmiana na lepsze

09.02.2016

„Swoje sprawy załatwiajmy na miejscu. To jak w rodzinie – kłócimy się, ale nie skarżymy się publicznie” - mówi portalowi Stefczyk.info Adam Andruszkiewicz, poseł ruchu Kukiz'15.

Stefczyk.info: Jak ocenia pan działania rządu PiS?

Adam Andruszkiewicz (Kukiz'15, Ruch Narodowy): Z pewnością jest to zmiana na lepsze, chociażby w kontekście języka, którego używamy. Nie jest to już język podległości, język podlizywania się elitom rządzącym w Unii Europejskiej. Natomiast cały czas czekamy na konkretne działania ze strony rządzących w sprawie umacniania polskości na Wschodzie. Ostatnio zwracał na to uwagę również minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski. Zobaczymy, jakie owoce przyniosą te deklaracje.

Rząd zwraca też uwagę na konieczność zachowania dobrych stosunków polsko-ukraińskich. Jak ocenia pan te postulaty jako przedstawiciel Ruchu Narodowego?

Utrzymywanie tego państwa jako bufora oddzielającego nas od Rosji może być trudne, bo Ukraina może okazać się niewypłacalna. Musimy pamiętać, że Polska nie jest krajem zamożnym. Cały czas mamy problemy z emigracją i bezrobociem, a młodych rodzin nie stać na zakup mieszkania czy utrzymanie potomstwa. W tym kontekście wrzucanie pieniędzy do – być może – studni bez dna za ryzykowne. 

A jak odbiera pan w tym kontekście realizację programu „Rodzina 500 plus”?

W naszym klubie są różne opinie na ten temat. Uważamy jednak, że na politykę prorodzinna trzeba patrzeć przede wszystkim długofalowo. Należy zwracać uwagę na to, jak doraźne rozwiązania w postaci wręczania kilkuset złotych na dziecko będą wpływały na budżet – nie tylko w kontekście tego roku czy następnego, ale całej dekady. Musimy mówić o tym, że należy obniżyć podatki, aby usprawnić działalność gospodarczą, tak aby Polacy zarabiali przede wszystkim na swojej przedsiębiorczości, którą mają wrodzoną, a nie na przyjmowaniu zasiłków socjalnych. 

Czy jednak  program „Rodzina 500 plus" należy uznać za rozwiązanie doraźne, skoro dzieci mają nim być objęte do 18 roku życia?

Obawiam się, że budżet może tego nie wytrzymać. Rząd twierdzi, że dzięki uszczelnianiu systemu wpływów z VAT-u i nowym podatkom realizacja tego programu będzie możliwa. Nowe podatki przy jednoczesnym dawaniu pieniędzy Polakom może zdusić polską gospodarkę. Takie rozwiązania mogą okazać się pętlą na szyi, która za 3-4 lata się zaciśnie i będziemy mieć duży problem. 

Wspomniał pan o różnicy zdań, jaka zachodzi w klubie Kukiz'15, w tej sprawie. Czy nie uważa pan jednak, że w tak ważnej dla finansów państwa kwestii warto prezentować spójne stanowisko?

Mamy spójne stanowisko – wystarczy wspomnieć choćby kwestię ograniczenia biurokracji. Najpierw obniżajmy podatki, zmniejszajmy biurokrację, uwalniajmy gospodarkę, dajmy Polakom zarabiać dzięki własnej przedsiębiorczości, a później zajmijmy się innymi działaniami jak choćby przyznawanie świadczeń socjalnych. 

Na czym polegają różnice w ruchu Kukiz'15?

W naszym klubie są różne osoby, zarówno nastawione prospołecznie jak i bardziej liberalnie. Zadaniem Pawła Kukiza było scalenie tych wszystkich środowisk patriotycznych, co  moim zdaniem się udało i obecnie te różnice są bardzo mało widoczne, choć jeszcze w czasie kampanii wyborczej nasi konkurenci mówili coś zupełnie innego. Widać, że jednak jesteśmy jedną drużyną. Dopiero podczas głosowania okaże się, jakie rozbieżności opinii zachodzą między posłami. 

Jak ocenia pan skargi kierowane do Komisji Weneckiej przez inne ugrupowania opozycyjne? Znów słyszymy o drugiej Targowicy...

Powoli to zmierza w tym kierunku. Z jednej strony jest to żenujące, z drugiej niebezpieczne. W XVIII wieku bardzo mocno przerobiliśmy skarżenie się na Polskę – wówczas jedno stronnictwo jeździło do Berlina, drugie – do Rosji. Wiemy doskonale, jak skończyło się to dla naszego państwa. Swoje sprawy załatwiajmy na miejscu. To jak w rodzinie – kłócimy się, ale nie opowiadamy o tym wszystkim dookoła, nie skarżymy się publicznie,  tylko wyjaśniamy kwestie sporne we własnym domu. To samo dotyczy naszej Ojczyzny.

Rozmawiał Aleksander Majewski

[fot. Adrian Grycuk/CC/Wikimedia Commons]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook