Jedynie prawda jest ciekawa


Amerykanistka o Trumpie: " Zapowiedzi o zbliżeniu z Rosją nie będą realizowane"

25.02.2017

Widać już bardzo wyraźnie, że wszystkie zapowiedzi Donalda Trumpa o zbliżeniu z Rosją nie będą realizowane - mówi PAP amerykanistka prof. Paulina Matera. Jak dodaje, także "plotki o końcu NATO okazały się przesadzone", a Europa dostała zapewnienie o zaangażowaniu się USA w jej obronę.

Widać już bardzo wyraźnie, że wszystkie zapowiedzi Donalda Trumpa o zbliżeniu z Rosją nie będą realizowane - mówi PAP amerykanistka prof. Paulina Matera. Jak dodaje, także "plotki o końcu NATO okazały się przesadzone", a Europa dostała zapewnienie o zaangażowaniu się USA w jej obronę.

Jak oceniła ekspertka, prezydent USA nie realizuje wszystkich, często niepokojących zapowiedzi z kampanii wyborczej. "Wynika to ze stabilności systemu amerykańskiego i kontroli innych władz (kongresu, sądów), a także z opinii członków administracji, którzy skutecznie odwodzą go od pewnych działań" - mówiła PAP prof. Matera.

Jak dotąd - zwróciła uwagę - prezydent Trump zrealizował swoją zapowiedź dotyczącą odwołania udziału Stanów Zjednoczonych w Partnerstwie Transpacyficznym i planowanym układzie o wolnym handlu obejmującym zarówno kraje Ameryki Łacińskiej, Północnej jak i regionu Azji i Pacyfiku.

Natomiast bardzo wyraźnie widać, że zapowiedzi o zbliżeniu z Rosją, które wzbudzały niepokój szczególnie w Polsce, nie będą w pełni realizowane - oceniła prof. Matera z Katedry Amerykanistyki i Mass Mediów Uniwersytetu Łódzkiego.

"Kongres nie chce zgodzić się na zniesienie sankcji (nałożonych na Rosję), także jego najbliżsi współpracownicy starają się przekonać prezydenta Trumpa, że nie jest to dobry pomysł. Czołowi przedstawiciele amerykańskiej administracji mówią o tym, że Rosja powinna oddać Krym Ukrainie i zaprzestać destabilizacji tego państwa" - podkreśliła ekspertka.

Według niej równe niepokojące były wypowiedzi Trumpa na temat kluczowych organizacji międzynarodowych - NATO czy UE. "Ale po konferencji monachijskiej, na której wypowiadali się zarówno wiceprezydent Stanów Zjednoczonych, jak i sekretarz obrony (Mike Pence i James Mattis - PAP) widzimy, że Sojusz jest raczej stabilny. Europa dostała zapewnienie o zaangażowaniu się Stanów Zjednoczonych w jej obronę, chociaż zapowiadano, że sojusznicy będą musieli zwiększyć wydatki na ten cel. Jednakże wszelkie plotki o końcu NATO okazały się przesadzone" - oceniła prof. Matera.

Przypomniała, że Polska jest jednym z niewielu państw NATO, które wypełniły zobowiązanie wydatków na obronności rzędu 2 proc. swojego PKB. Jednak - jej zdaniem - należy pamiętać, że Donald Trump na pewno w tym momencie nie patrzy na Polskę jako na oddzielnego sojusznika USA. Polska jest częścią
UE i NATO i należy obserwować co Trump mówi na temat relacji z Unią i z Sojuszem. "Polska jest członkiem tych organizacji i tak będzie postrzegana przez administrację amerykańską" - oceniła.

Zdaniem prof. Matery Trump jest politykiem, który nie jest przywiązany do ideologii i nie ma stałej agendy w polityce zagranicznej, która dopiero się kształtuje.

"On nie został prezydentem z jakimś konkretnym planem na politykę zagraniczną. Będzie ona kształtowana nie tylko przez niego, ale także przez jego najbliższych współpracowników i przez Kongres. I myślę, że on będzie w wielu przypadkach gotowy się do tego dostosować" - uważa ekspertka. Jak podkreśliła, głównym celem nowego prezydenta USA jest przywrócenie Amerykanom miejsc pracy i będzie on robił wszystko, także w aspekcie polityki zagranicznej, żeby ten cel zrealizować.

[fot.PAP/EPA/OLIVIER DOULIERY / POOL]

MW/PAP

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook