Jedynie prawda jest ciekawa


Akcja Katolicka o rządowym projekcie in vitro

24.06.2015

"Pod pozorem spełniania pragnień niepłodnych małżeństw do posiadania dziecka obecny rząd stwarza pole niekontrolowanej ekspansji biznesu związanego z technologią in vitro"- napisała Akcja Katolicka.

"Pod pozorem spełniania pragnień niepłodnych małżeństw do posiadania dziecka obecny rząd stwarza pole niekontrolowanej ekspansji biznesu związanego z technologią in vitro" - napisała w przesłanym KAI oświadczeniu Akcja Katolicka w Polsce przed jutrzejszym głosowaniem w Sejmie nad rządowym projektem ustawy "o leczeniu niepłodności".

Poniżej tekst oświadczenia Akcji Katolickiej w Polsce:

CO NAGLE, TO PO...

Jak dowiedzieliśmy się, 25 lub 26 czerwca br. odbędzie się głosowanie nad rządowym projektem ustawy o leczeniu niepłodności. Komisja sejmowa odrzuciła wszystkie poprawki, a jej sprawozdanie przyjął Sejm. Projekt legalizuje kontrowersyjną metodę in vitro w prawie polskim. Pod pozorem spełniania pragnień niepłodnych małżeństw do posiadania dziecka obecny rząd stwarza pole niekontrolowanej ekspansji biznesu związanego z technologią in vitro.

To jeden aspekt dokumentu, już z samego tytułu wprowadzającego w błąd, gdyż trzeba ciągle przypominać, że metoda in vitro nie jest w stanie uleczyć kogokolwiek z niepłodności. Ustawa zawiera ponadto niebezpieczne zapisy (art. 91 pkt. 3), w sposób zawoalowany wprowadzające do naszego prawa możliwość adoptowania dzieci przez pary homoseksualne. Mam na myśli również planowane zmiany w art. 751 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego. Pozwolą one kobiecie noszącej ciążę z in vitro wskazać dowolnego mężczyznę jako ojca dziecka. To jest właśnie podstępna ścieżka prowadząca do homo-adopcji. Takie zamiary ma aktualny rząd, obecny sejm, którego kadencja kończy się już za parę miesięcy.

W dyskusji, jaka jest prowadzona od dłuższego czasu padały już różne argumenty: naukowe, merytoryczne, jakimi posługiwały się na ogół organizacje katolickie i Pro Life, a także te, dyktowane doraźnym politycznym celem, balansujące na krawędzi prawdy i fałszu, wyrażane bardzo często przez parlamentarzystów za wszelką cenę dążących do nowych regulacji.

Dotychczasowa dyskusja, naszym zdaniem, nie spełniała wymogów merytorycznych konsulatacji społecznych, które winny poprzedzić tak istotne zmiany prawa. Chciałoby się zawołać, sięgając po stare polskie przysłowie: „co nagle, to po diable” i dodać jeszcze - nie tędy droga Panie i Panowie posłowie. Tym głosowaniem okażecie lekceważenie zdecydowanej większości polskiego społeczeństwa, pokażecie także jednoznacznie komu służycie – czy normalnym rodzinom, czy środowiskom LGBT ośmieszającym i deformującym życie rodzinne.

Pragnę wyrazić głęboką nadzieję, że spokojna refleksja, jaka winna poprzedzić ostateczne głosowanie w tak ważnym przedmiocie, pozwoli Państwu zagłosować w sposób potwierdzający stałość i uniwersalność wartości chrześcijańskich i etycznych oraz prawa naturalnego, które nie podlegają koniunkturalnym zmianom dyktowanym przez doraźne interesy grup nieprzyjaznych Polskiej Rodzinie.


Halina Szydełko

Prezes Zarządu

Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej

KAI/es

fot.freeimages.com

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook