Jedynie prawda jest ciekawa

Afera z cichą obniżką cen paliw

26.09.2011

W tej chwili ceny paliw na stacjach benzynowych znowu zaczęły rosnąć i znacząco przekroczyły 5 zł. Okazuje się jednak, że w połowie sierpnia, kiedy po raz pierwszy przekroczyły tę kwotę, rządzący wystraszeni, że może to im popsuć kampanię wyborczą, zarządzili ich obniżkę.

W tej chwili ceny paliw na stacjach benzynowych znowu zaczęły rosnąć i znacząco przekroczyły 5 zł. Okazuje się jednak, że w połowie sierpnia, kiedy po raz pierwszy przekroczyły tę kwotę, rządzący wystraszeni, że może to im popsuć kampanię wyborczą, zarządzili ich obniżkę.

Wtedy właśnie Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński wezwał rząd do choćby przejściowej obniżki akcyzy, pokazując, że podatki i inne opłaty stanowią ponad 50% ceny detalicznej litra paliwa.

Premier Tusk wtedy publicznie twierdził, że obniżka akcyzy spowoduje tylko obniżkę dochodów budżetowych, więc rząd na to się nie zdecyduje. Ale okazuje się, że po cichu wymuszono taką obniżkę na PKN Orlen, który ma dominującą pozycję na rynku.

W wyniku tej potajemnej operacji ceny hurtowe paliw w Orlenie (a ta firma dominuje także na rynku hurtowym paliw) były równe, albo nawet niższe od cen detalicznych paliw na stacjach tego koncernu.

W tej sytuacji pozostałe koncerny paliwowe, które mają w Polsce sieci stacji benzynowych i jednocześnie nabywają do nich paliwo produkowane przez PKN Orlen, ale także mniejsze podmioty zajmujące się sprzedażą detaliczną paliw, zaczęły ponosić straty.

Przez kilka tygodni było w tej sprawie cicho. Ale powoli robi się głośno. Okazuje się, że już w sierpniu Polska Izba Paliw Płynnych zrzeszająca podmioty zajmujące się detalicznym obrotem paliwami złożyła wniosek do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o podjęcie stosownych działań, mających na celu ukrócenie praktyk monopolistycznych, realizowanych przez podmiot dominujący na rynku hurtowym paliw czyli PKN Orlen.

Teraz członkowie PIPP dostarczają jeszcze do UOKiK faktury zakupu paliw w Orlenie, które czarno na białym pokazują, że ceny hurtowe w tym koncernie były na takim poziomie jak ceny detaliczne paliw na jego stacjach.

Ale są i inne zdecydowane reakcje. Jeden z dużych zagranicznych koncernów paliwowych wystąpił kilka dni temu do PKN Orlen z tzw. przedsądowym wezwaniem do zapłaty za poniesione starty w wyniku polityki cenowej naszego monopolisty. Wezwanie opiewa na razie na 8 mln zł.

Prawdopodobnie, jeżeli okaże się, że UOKiK w prowadzonym postępowaniu wyjaśniającym dopatrzy się stosowania praktyk monopolistycznych, takie wystąpienia do Orlenu o wyrównanie strat posypią się od wszystkich podmiotów nabywających paliwa po cenach hurtowych w tej firmie w celu jej dalszej odsprzedaży.

Pojawia się jeszcze problem jak decyzje zarządu firmy Orlen, przymuszonego naciskiem politycznym, rzutowały na wyniki jej finansowe. PKN Orlen to przecież firma giełdowa i jej decyzje powinny być przejrzyste dla jej wszystkich akcjonariuszy.

Trudno wręcz sobie wyobrazić , że w takiej firmie część członków zarządu tych nominowanych przez Skarb Państwa jest zmuszana decyzjami politycznymi do podejmowania decyzji, o których nie mają pojęcia pozostali akcjonariusze i które szkodzą finansom tej firmy.

Najdziwniejsze jest jednak to, że premier Tusk który ma w rękach legalny instrument przy pomocy którego może wpłynąć na obniżki cen paliw czyli możliwość obniżki akcyzy poprzez zmianę rozporządzenia, decyduje się na polityczne naciski, które powodują zamęt na rynku paliwowym i ostatecznie spowodują ogromne straty w firmie w której Skarb Państwa ma większościowe udziały.

Te straty to obniżka wpływów na stacjach paliwowych samego PKN Orlen, ale także ewentualne kary nałożone przez UOKiK na ten koncern i wreszcie odszkodowania jakie będzie musiała on wypłacić innym firmom, które kupują jego paliwa po cenach hurtowych.

Na koniec należy tylko przypomnieć, że takie decyzje podejmuje póki co większościowy właściciel spółki Skarbu Państwa dla którego nie ważne są jej straty, a ważne jest tylko aby rządząca Platforma nie straciła zbyt dużo punktów poparcia w sondażach. 

Niezalezna.pl/Zbigniew Kuźmiuk

[fot.sxc.hu]

Warto poczytać

 1. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 2. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 3. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 4. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 5. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 6. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 7. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

 8. 1270szcheternuydziewczonka 29.11.2017

  Niesamowita scena w kościele. Ta dziewczynka wzruszyła wszystkich

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook