Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Afera bez wyjaśniena. Sorry, takie państwo!

04.10.2014

Do końca rządów PO nie wyjaśnimy afery taśmowej. Sorry, takie mamy państwo. To wybije gdzieś w dalszej przyszłości. Gdzieś ktoś tym będzie dalej szantażowany – mówił Maciej Świrski w Salonie Dziennikarskim Floriańska 3.

O aferze taśmowej i jej wyjaśnianiu w studiu radiowym dyskutowali: Piotr Zaremba i Piotr Skwieciński z tygodnika „w Sieci”, Maciej Świrski (Reduta Dobrego Imienia) oraz ks. Henryk Zieliński z tygodnika „Idziemy”. Audycję prowadził Jacek Karnowski.

Jak przypomniał Jacek Karnowski premier Donald Tusk obiecywał, że raport z ustaleń prokuratorskich ws. afery zostanie przedstawiony do końca września. Tymczasem nowa szefowa MSW – Teresa Piotrowska zapowiedziała, że raportu nie będzie, gdyż sprawą zajmuje się wciąż prokuratura a efekty je prac muszą pozostać tajne.  - Mam wrażenie, że mainstreamowe media zupełnie się sprawą przestały zajmować. Nikt nie wysyła dziennikarzy śledczych do badania tej afery – powiedział Jacek Karnowski.

Piotr Skwieciński zaoponował: -To nie tak, że przemilczają. Są teksty na ten temat. Natomiast charakterystyczny jest w nich kierunek myślenia -że nigdy się nie dowiemy prawdy, że może to była grupa sfrustrowanych kelnerów.  Jest  takie podprogowe przesłanie, że to coś z czymś trzeba się pogodzić. To naturalne tylko w  Polsce.  Tak jak trzeba się pogodzić, że nie wiemy kto zabił Papałę - powiedział.

Jacek Karnowski zacytował fragment książki Michała Majewskiego i Sylwestra Latkowskiego, w której autorzy cytują dość swobodną sms-ową korespondencję z szefem CBA Pawłem Wojtunikiem z kluczowego dnia, w którym AWB weszła do redakcji tygodnika „Wprost”, by skonfiskować nośniki z taśmami.

Publicyści zgodzili się, że nie jest to sytuacja normalna.

>Sprawdza się to, co powiedział Sienkiewicz: państwo polskie istnieje tylko teoretycznie Sienkiewicz miał rację. Nie zauważył tylko, że to element przekleństwa ciążącego nad Polką od lat. Wzmagany za rządu PO. To pozbywanie się odpowiedzialności za segmenty państwa - mówił publicysta.

Piotr Zaremba zwrócił uwagę, że za pretekst do zrzucania odpowiedzialność przez państwo służy  szczególnie niezależność prokuratury.

Politycy mówią tak: Prokuratura jest niezależna, więc za nic nie odpowiadamy – parafrazował dziennikarz.

Piotr Skwieciński dodał: Ten proces nie dotyczy tylko agend rządowych. Ale też spółek skarbu państwa, które uniezależniają się od państwa.  
W tym kontekście przypomniał list intencyjny - na budowę drugiej nitki gazociągu podpisany przez  PGNiG  z Gazpromem- o którym premier nic nie wiedział. -Tusk się wtedy zbulwersował. A nie powinien się bulwersować, bo miał do czynienia z wykwitem własnej filozofiiMaciej Świrski  dodał, że autonomizacja dotyka nie tylko prokuratury i spółki skarbu państwa ale też obywateli. - Oni  też się autonomizują - stwierdził.Jak stwierdził - Polaków wycofanych w prywatność nie interesują diagnozy Sienkiewicza, za to bulwersuje ich  fakt, że bohaterowie afery raczyli się ośmiorniczkami za publiczne pieniądze.
-Czy ta afera będzie miała zakończenie? Do końca rządów PO jej nie wyjaśnimy. Sorry takie mamy państwo. To wybije gdzieś w dalszej przyszłości. Gdzieś ktoś tym będzie dalej szantażowany-  podkreślił  publicysta.

Ksiądz Zieliński zwrócił uwagę, że przedmiotem śledztwa prokuratury są ci którzy nagrywali, a nie ci którzy zostali nagrani.
-Czy to nie est odwrócenie kota ogonem? Niestety nawet w wystąpieniach posłów opozycji były śmichy-chichy - że szef służby dał się nagrać. To jest skandal ale bardziej dramatyczne jest dla mnie, że panowie ministrowie i prezesi, przy ośmiorniczkach i wódeczce mówili o stanie państwa To to się nadaje przed Trybunał Stanu a nie dla prokuratury.- Ale Sienkiewicz wyrażał zaniepokojenie, to nie tylko jego wina – zauważył Karnowski.

Publicyści zgodzili się natomiast, że cała afera uwidocznia słaba kondycję państwa i będzie jeszcze miało przełożenie na rozwój sceny politycznej w przyszłości.

ansa/Salon Dziennikarski Floriańska 3
Słowa kluczowe:

salon

,

afera taśmowa

,

prokruatura

Warto poczytać

 1. 70cdb516e4b14756914fa91facf4656b 18.01.2017

  Jakubiak: Partie bez idei zawsze tak kończą

  „Przedstawiciele części opozycji niedługo sami się zaorają. W kłamstwach, niedopowiedzeniach, matactwach”.

 2. kostrzewa-zorbaswSieci 18.01.2017

  Kostrzewa-Zorbas we „wSieci”: Po pierwsze – odstraszanie

  „Skuteczne odstraszanie zapobiega wybuchowi zbrojnego konfliktu” – zauważa ekspert.

 3. ziewmkiwsdjwsdf 18.01.2017

  Ziemkiewicz: "Kłamać też trzeba umieć, jełopy!"

  "Nie wiem czy ktoś jeszcze potrzebuje kolejnych dowodów, że „totalna opozycja” to totalne gamonie".

 4. mid-17117234 18.01.2017

  Weiss: Warto coś zrobić, by stworzyć lepszy świat

  "Miałem szczęście przeżyć z pomocą Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Warto coś zrobić, by wspólnie z innymi goić te rany i stworzyć lepszy świat".

 5. tajanipapSIEPA 18.01.2017

  Kuźmiuk: No i wybraliśmy chadeka na przewodniczącego PE

  Wygląda na to, że Donald Tusk padnie ofiarą swoich kolegów z PO i PSL w Parlamencie Europejskim, którzy poparli na stanowisko przewodniczącego przedstawiciela swojej frakcji z nadzieją, że uda się jednak ocalić stanowisko Donalda Tuska.

 6. Zrzut-ekranu-2017-01-18-o-095110 18.01.2017

  Szef MON: Komorowski realizował cele obcych służb

  "Było to widać po stosunku do sowieckich służb specjalnych, którymi na terenie Polski miał kierować, czy też objął pieczę nad realizacją tamtych planów".

 7. f37195619187450391dc526f522e8febwsiecizajawka 17.01.2017

  Pyza i Wikło we „wSieci”: Jak Kijowski doił KOD

  „Sprawę już badają dwie prokuratury. Pachnie spektakularnym upadkiem Mateusza Kijowskiego”.

 8. AIW1808201605t57b5801dm800x997c0e72 17.01.2017

  Pietrzak: Opozycja nie ma nic do zaproponowania Polakom

  „W demokracji nie tylko jakość rządu jest istotna, jakość opozycji również”.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook