Jedynie prawda jest ciekawa


Afera bez wyjaśniena. Sorry, takie państwo!

04.10.2014

Do końca rządów PO nie wyjaśnimy afery taśmowej. Sorry, takie mamy państwo. To wybije gdzieś w dalszej przyszłości. Gdzieś ktoś tym będzie dalej szantażowany – mówił Maciej Świrski w Salonie Dziennikarskim Floriańska 3.

O aferze taśmowej i jej wyjaśnianiu w studiu radiowym dyskutowali: Piotr Zaremba i Piotr Skwieciński z tygodnika „w Sieci”, Maciej Świrski (Reduta Dobrego Imienia) oraz ks. Henryk Zieliński z tygodnika „Idziemy”. Audycję prowadził Jacek Karnowski.

Jak przypomniał Jacek Karnowski premier Donald Tusk obiecywał, że raport z ustaleń prokuratorskich ws. afery zostanie przedstawiony do końca września. Tymczasem nowa szefowa MSW – Teresa Piotrowska zapowiedziała, że raportu nie będzie, gdyż sprawą zajmuje się wciąż prokuratura a efekty je prac muszą pozostać tajne.  - Mam wrażenie, że mainstreamowe media zupełnie się sprawą przestały zajmować. Nikt nie wysyła dziennikarzy śledczych do badania tej afery – powiedział Jacek Karnowski.

Piotr Skwieciński zaoponował: -To nie tak, że przemilczają. Są teksty na ten temat. Natomiast charakterystyczny jest w nich kierunek myślenia -że nigdy się nie dowiemy prawdy, że może to była grupa sfrustrowanych kelnerów.  Jest  takie podprogowe przesłanie, że to coś z czymś trzeba się pogodzić. To naturalne tylko w  Polsce.  Tak jak trzeba się pogodzić, że nie wiemy kto zabił Papałę - powiedział.

Jacek Karnowski zacytował fragment książki Michała Majewskiego i Sylwestra Latkowskiego, w której autorzy cytują dość swobodną sms-ową korespondencję z szefem CBA Pawłem Wojtunikiem z kluczowego dnia, w którym AWB weszła do redakcji tygodnika „Wprost”, by skonfiskować nośniki z taśmami.

Publicyści zgodzili się, że nie jest to sytuacja normalna.

>Sprawdza się to, co powiedział Sienkiewicz: państwo polskie istnieje tylko teoretycznie Sienkiewicz miał rację. Nie zauważył tylko, że to element przekleństwa ciążącego nad Polką od lat. Wzmagany za rządu PO. To pozbywanie się odpowiedzialności za segmenty państwa - mówił publicysta.

Piotr Zaremba zwrócił uwagę, że za pretekst do zrzucania odpowiedzialność przez państwo służy  szczególnie niezależność prokuratury.

Politycy mówią tak: Prokuratura jest niezależna, więc za nic nie odpowiadamy – parafrazował dziennikarz.

Piotr Skwieciński dodał: Ten proces nie dotyczy tylko agend rządowych. Ale też spółek skarbu państwa, które uniezależniają się od państwa.  
W tym kontekście przypomniał list intencyjny - na budowę drugiej nitki gazociągu podpisany przez  PGNiG  z Gazpromem- o którym premier nic nie wiedział. -Tusk się wtedy zbulwersował. A nie powinien się bulwersować, bo miał do czynienia z wykwitem własnej filozofiiMaciej Świrski  dodał, że autonomizacja dotyka nie tylko prokuratury i spółki skarbu państwa ale też obywateli. - Oni  też się autonomizują - stwierdził.Jak stwierdził - Polaków wycofanych w prywatność nie interesują diagnozy Sienkiewicza, za to bulwersuje ich  fakt, że bohaterowie afery raczyli się ośmiorniczkami za publiczne pieniądze.
-Czy ta afera będzie miała zakończenie? Do końca rządów PO jej nie wyjaśnimy. Sorry takie mamy państwo. To wybije gdzieś w dalszej przyszłości. Gdzieś ktoś tym będzie dalej szantażowany-  podkreślił  publicysta.

Ksiądz Zieliński zwrócił uwagę, że przedmiotem śledztwa prokuratury są ci którzy nagrywali, a nie ci którzy zostali nagrani.
-Czy to nie est odwrócenie kota ogonem? Niestety nawet w wystąpieniach posłów opozycji były śmichy-chichy - że szef służby dał się nagrać. To jest skandal ale bardziej dramatyczne jest dla mnie, że panowie ministrowie i prezesi, przy ośmiorniczkach i wódeczce mówili o stanie państwa To to się nadaje przed Trybunał Stanu a nie dla prokuratury.- Ale Sienkiewicz wyrażał zaniepokojenie, to nie tylko jego wina – zauważył Karnowski.

Publicyści zgodzili się natomiast, że cała afera uwidocznia słaba kondycję państwa i będzie jeszcze miało przełożenie na rozwój sceny politycznej w przyszłości.

ansa/Salon Dziennikarski Floriańska 3

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook