Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Afera bez wyjaśniena. Sorry, takie państwo!

04.10.2014

Do końca rządów PO nie wyjaśnimy afery taśmowej. Sorry, takie mamy państwo. To wybije gdzieś w dalszej przyszłości. Gdzieś ktoś tym będzie dalej szantażowany – mówił Maciej Świrski w Salonie Dziennikarskim Floriańska 3.

O aferze taśmowej i jej wyjaśnianiu w studiu radiowym dyskutowali: Piotr Zaremba i Piotr Skwieciński z tygodnika „w Sieci”, Maciej Świrski (Reduta Dobrego Imienia) oraz ks. Henryk Zieliński z tygodnika „Idziemy”. Audycję prowadził Jacek Karnowski.

Jak przypomniał Jacek Karnowski premier Donald Tusk obiecywał, że raport z ustaleń prokuratorskich ws. afery zostanie przedstawiony do końca września. Tymczasem nowa szefowa MSW – Teresa Piotrowska zapowiedziała, że raportu nie będzie, gdyż sprawą zajmuje się wciąż prokuratura a efekty je prac muszą pozostać tajne.  - Mam wrażenie, że mainstreamowe media zupełnie się sprawą przestały zajmować. Nikt nie wysyła dziennikarzy śledczych do badania tej afery – powiedział Jacek Karnowski.

Piotr Skwieciński zaoponował: -To nie tak, że przemilczają. Są teksty na ten temat. Natomiast charakterystyczny jest w nich kierunek myślenia -że nigdy się nie dowiemy prawdy, że może to była grupa sfrustrowanych kelnerów.  Jest  takie podprogowe przesłanie, że to coś z czymś trzeba się pogodzić. To naturalne tylko w  Polsce.  Tak jak trzeba się pogodzić, że nie wiemy kto zabił Papałę - powiedział.

Jacek Karnowski zacytował fragment książki Michała Majewskiego i Sylwestra Latkowskiego, w której autorzy cytują dość swobodną sms-ową korespondencję z szefem CBA Pawłem Wojtunikiem z kluczowego dnia, w którym AWB weszła do redakcji tygodnika „Wprost”, by skonfiskować nośniki z taśmami.

Publicyści zgodzili się, że nie jest to sytuacja normalna.

>Sprawdza się to, co powiedział Sienkiewicz: państwo polskie istnieje tylko teoretycznie Sienkiewicz miał rację. Nie zauważył tylko, że to element przekleństwa ciążącego nad Polką od lat. Wzmagany za rządu PO. To pozbywanie się odpowiedzialności za segmenty państwa - mówił publicysta.

Piotr Zaremba zwrócił uwagę, że za pretekst do zrzucania odpowiedzialność przez państwo służy  szczególnie niezależność prokuratury.

Politycy mówią tak: Prokuratura jest niezależna, więc za nic nie odpowiadamy – parafrazował dziennikarz.

Piotr Skwieciński dodał: Ten proces nie dotyczy tylko agend rządowych. Ale też spółek skarbu państwa, które uniezależniają się od państwa.  
W tym kontekście przypomniał list intencyjny - na budowę drugiej nitki gazociągu podpisany przez  PGNiG  z Gazpromem- o którym premier nic nie wiedział. -Tusk się wtedy zbulwersował. A nie powinien się bulwersować, bo miał do czynienia z wykwitem własnej filozofiiMaciej Świrski  dodał, że autonomizacja dotyka nie tylko prokuratury i spółki skarbu państwa ale też obywateli. - Oni  też się autonomizują - stwierdził.Jak stwierdził - Polaków wycofanych w prywatność nie interesują diagnozy Sienkiewicza, za to bulwersuje ich  fakt, że bohaterowie afery raczyli się ośmiorniczkami za publiczne pieniądze.
-Czy ta afera będzie miała zakończenie? Do końca rządów PO jej nie wyjaśnimy. Sorry takie mamy państwo. To wybije gdzieś w dalszej przyszłości. Gdzieś ktoś tym będzie dalej szantażowany-  podkreślił  publicysta.

Ksiądz Zieliński zwrócił uwagę, że przedmiotem śledztwa prokuratury są ci którzy nagrywali, a nie ci którzy zostali nagrani.
-Czy to nie est odwrócenie kota ogonem? Niestety nawet w wystąpieniach posłów opozycji były śmichy-chichy - że szef służby dał się nagrać. To jest skandal ale bardziej dramatyczne jest dla mnie, że panowie ministrowie i prezesi, przy ośmiorniczkach i wódeczce mówili o stanie państwa To to się nadaje przed Trybunał Stanu a nie dla prokuratury.- Ale Sienkiewicz wyrażał zaniepokojenie, to nie tylko jego wina – zauważył Karnowski.

Publicyści zgodzili się natomiast, że cała afera uwidocznia słaba kondycję państwa i będzie jeszcze miało przełożenie na rozwój sceny politycznej w przyszłości.

ansa/Salon Dziennikarski Floriańska 3
Słowa kluczowe:

salon

,

afera taśmowa

,

prokruatura

Warto poczytać

 1. aleppowsieci12 21.10.2016

  Zagłada Aleppo – Jan Rokita o wojnie w Syrii

  Opublikowany właśnie w internecie film, przedstawiający obraz Aleppo uchwycony z drona, do złudzenia przypomina lotnicze zdjęcia Warszawy z jesieni 1944 roku – pisze w najnowszym felietonie w tygodniku „wSieci” Jan Rokita.

 2. 6c618aabdb14477ea960f19536779233s 21.10.2016

  Pospieszalski: „Wielka pokuta była cudem”

  „Czy my, Polacy, mamy jakoś szczególnie przepraszać za grzechy aborcji i komunizmu?”

 3. skrzypczaktvrep2110 21.10.2016

  Skrzypczak: „Rosja na nas nie najedzie”

  „Troska o interes Polski to troska o przemysł i o polskiego żołnierza”.

 4. 75ad6489e98245dbb3997b4a2e579654stff 21.10.2016

  Ziemiec podsumowuje rządy PiS

  „Nie wolno padać przez rządzącymi na kolana, należy oceniać ich bez uprzedzeń”.

 5. gadowskikomorsteg 21.10.2016

  Gadowski: Gdzie jest Komorowski ws. Caracali?

  „Jak świat światem, banderowiec nie będzie Polakowi bratem”.

 6. Google1477x83142-2016 20.10.2016

  Antoni Macierewicz dla "wSieci": Zbudujemy polski śmigłowiec!

  "Mamy szanse zbudowania środkowoeuropejskiego systemu współpracy w dziedzinie zbrojeniowej, tak by móc konkurować z największymi koncernami zbrojeniowymi w Europie".

 7. Internet700x40040-2016-kopia 20.10.2016

  „Sienkiewicz wielki” na łamach miesięcznika „wSieci Historii”

  „My wszyscy z niego” – o tym, że Cat-Mackiewicz tak pisał o Henryku Sienkiewiczu przypomina w najnowszym numerze miesięcznika „wSieci Historii” Jan Żaryn.

 8. f6bdaf33dd3c4d0194a772945eedb3c9 20.10.2016

  Apel: "Zastanawiam się, jak można zakochać się w budżecie?". WYWIAD

  "To bardzo źle skrojony budżet, który świadczy o tym, że rząd nie przyłożył się do tego projektu. Dlatego pozostaje tylko tak irracjonalne uczucie jak zakochanie".

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook