Jedynie prawda jest ciekawa


Afera bez wyjaśniena. Sorry, takie państwo!

04.10.2014

Do końca rządów PO nie wyjaśnimy afery taśmowej. Sorry, takie mamy państwo. To wybije gdzieś w dalszej przyszłości. Gdzieś ktoś tym będzie dalej szantażowany – mówił Maciej Świrski w Salonie Dziennikarskim Floriańska 3.

O aferze taśmowej i jej wyjaśnianiu w studiu radiowym dyskutowali: Piotr Zaremba i Piotr Skwieciński z tygodnika „w Sieci”, Maciej Świrski (Reduta Dobrego Imienia) oraz ks. Henryk Zieliński z tygodnika „Idziemy”. Audycję prowadził Jacek Karnowski.

Jak przypomniał Jacek Karnowski premier Donald Tusk obiecywał, że raport z ustaleń prokuratorskich ws. afery zostanie przedstawiony do końca września. Tymczasem nowa szefowa MSW – Teresa Piotrowska zapowiedziała, że raportu nie będzie, gdyż sprawą zajmuje się wciąż prokuratura a efekty je prac muszą pozostać tajne.  - Mam wrażenie, że mainstreamowe media zupełnie się sprawą przestały zajmować. Nikt nie wysyła dziennikarzy śledczych do badania tej afery – powiedział Jacek Karnowski.

Piotr Skwieciński zaoponował: -To nie tak, że przemilczają. Są teksty na ten temat. Natomiast charakterystyczny jest w nich kierunek myślenia -że nigdy się nie dowiemy prawdy, że może to była grupa sfrustrowanych kelnerów.  Jest  takie podprogowe przesłanie, że to coś z czymś trzeba się pogodzić. To naturalne tylko w  Polsce.  Tak jak trzeba się pogodzić, że nie wiemy kto zabił Papałę - powiedział.

Jacek Karnowski zacytował fragment książki Michała Majewskiego i Sylwestra Latkowskiego, w której autorzy cytują dość swobodną sms-ową korespondencję z szefem CBA Pawłem Wojtunikiem z kluczowego dnia, w którym AWB weszła do redakcji tygodnika „Wprost”, by skonfiskować nośniki z taśmami.

Publicyści zgodzili się, że nie jest to sytuacja normalna.

>Sprawdza się to, co powiedział Sienkiewicz: państwo polskie istnieje tylko teoretycznie Sienkiewicz miał rację. Nie zauważył tylko, że to element przekleństwa ciążącego nad Polką od lat. Wzmagany za rządu PO. To pozbywanie się odpowiedzialności za segmenty państwa - mówił publicysta.

Piotr Zaremba zwrócił uwagę, że za pretekst do zrzucania odpowiedzialność przez państwo służy  szczególnie niezależność prokuratury.

Politycy mówią tak: Prokuratura jest niezależna, więc za nic nie odpowiadamy – parafrazował dziennikarz.

Piotr Skwieciński dodał: Ten proces nie dotyczy tylko agend rządowych. Ale też spółek skarbu państwa, które uniezależniają się od państwa.  
W tym kontekście przypomniał list intencyjny - na budowę drugiej nitki gazociągu podpisany przez  PGNiG  z Gazpromem- o którym premier nic nie wiedział. -Tusk się wtedy zbulwersował. A nie powinien się bulwersować, bo miał do czynienia z wykwitem własnej filozofiiMaciej Świrski  dodał, że autonomizacja dotyka nie tylko prokuratury i spółki skarbu państwa ale też obywateli. - Oni  też się autonomizują - stwierdził.Jak stwierdził - Polaków wycofanych w prywatność nie interesują diagnozy Sienkiewicza, za to bulwersuje ich  fakt, że bohaterowie afery raczyli się ośmiorniczkami za publiczne pieniądze.
-Czy ta afera będzie miała zakończenie? Do końca rządów PO jej nie wyjaśnimy. Sorry takie mamy państwo. To wybije gdzieś w dalszej przyszłości. Gdzieś ktoś tym będzie dalej szantażowany-  podkreślił  publicysta.

Ksiądz Zieliński zwrócił uwagę, że przedmiotem śledztwa prokuratury są ci którzy nagrywali, a nie ci którzy zostali nagrani.
-Czy to nie est odwrócenie kota ogonem? Niestety nawet w wystąpieniach posłów opozycji były śmichy-chichy - że szef służby dał się nagrać. To jest skandal ale bardziej dramatyczne jest dla mnie, że panowie ministrowie i prezesi, przy ośmiorniczkach i wódeczce mówili o stanie państwa To to się nadaje przed Trybunał Stanu a nie dla prokuratury.- Ale Sienkiewicz wyrażał zaniepokojenie, to nie tylko jego wina – zauważył Karnowski.

Publicyści zgodzili się natomiast, że cała afera uwidocznia słaba kondycję państwa i będzie jeszcze miało przełożenie na rozwój sceny politycznej w przyszłości.

ansa/Salon Dziennikarski Floriańska 3

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook