Jedynie prawda jest ciekawa


Adamski we "wSieci": Meksykanie zdobywają Hollywood

06.03.2015

"Duch Woody'ego Allena, ikony kina niezależnego coraz wyraźniej się unosi nad najbardziej komercyjną imprezą filmową świata. Ostatnie lata pokazują też, jak silny wpływ na Hollywood mają Meksykanie" – pisze Łukasz Adamski.

"Od czasu, gdy Oscara za najlepszy film zdobył „Władca pierścieni” (2003), akademicy kierują wzrok w stronę filmów tańszych, ale za to osobistych i z artystycznym pazurem" – wyjaśnia autor

"Oczywiście trzeba pamiętać, że większość wytwórni produkujących kino bardziej wymagające, artystyczne i nienastawione tylko na komercyjny sukces jest w rękach takich gigantów jak Disney czy Warner Bros" – zauważa autor. "Nie zmienia to jednak faktu, że korporacyjne machiny dają dużą dozę artystycznej wolności 'zwerbowanym' twórcom, wiedząc, że istnieje coraz większa widownia kina artystycznego" - dodaje Adamski.

W dalszej części artykułu Łukasz Adamski przygląda się meksykańskim filmowcom, którzy zdobywali ostatnio coraz więcej wyróżnień. 

"Ostatnie sukcesy Meksykanów w kinie stricte amerykańskim mają już nawet swoją nazwę: to 'inwazja meksykańskiej szajki w Hollywood" – pisze autor. "Cuarón, del Toro i Iñárritu jak prawdziwa latynoska rodzina trzymają się razem i razem zdobywają kolejne przyczółki w fabryce snów" - podkreśla Adamski.

"O sile meksykańskich filmowców świadczy to, że ich filmy zdobyły łącznie 16 nominacji do Oscara (sic!)" – podsumowuje Łukasz Adamski. "Oscary dla Iñárritu, Lubezkiego czy Cuaróna są jednak przede wszystkim zwieńczeniem ich długiej drogi na szczyt filmowego świata, który nie polega na byciu wyrobnikiem w przemyśle hollywoodzkim, ale wielkim wpływie na jądro fabryki snów. Chyba nikt nie zaprzeczy, że kino niezależne w USA nie byłoby takie samo bez ich ofensywy" - puentuje publicysta.

Więcej ten temat Nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej w najnowszym „wSieci”. Największy konserwatywny tygodnik opinii w Polsce w sprzedaży od 2 marca br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html

[Kadr z filmu "Birdman" (2014)]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook