Jedynie prawda jest ciekawa


Adamski we "wSieci": Meksykanie zdobywają Hollywood

06.03.2015

"Duch Woody'ego Allena, ikony kina niezależnego coraz wyraźniej się unosi nad najbardziej komercyjną imprezą filmową świata. Ostatnie lata pokazują też, jak silny wpływ na Hollywood mają Meksykanie" – pisze Łukasz Adamski.

"Od czasu, gdy Oscara za najlepszy film zdobył „Władca pierścieni” (2003), akademicy kierują wzrok w stronę filmów tańszych, ale za to osobistych i z artystycznym pazurem" – wyjaśnia autor

"Oczywiście trzeba pamiętać, że większość wytwórni produkujących kino bardziej wymagające, artystyczne i nienastawione tylko na komercyjny sukces jest w rękach takich gigantów jak Disney czy Warner Bros" – zauważa autor. "Nie zmienia to jednak faktu, że korporacyjne machiny dają dużą dozę artystycznej wolności 'zwerbowanym' twórcom, wiedząc, że istnieje coraz większa widownia kina artystycznego" - dodaje Adamski.

W dalszej części artykułu Łukasz Adamski przygląda się meksykańskim filmowcom, którzy zdobywali ostatnio coraz więcej wyróżnień. 

"Ostatnie sukcesy Meksykanów w kinie stricte amerykańskim mają już nawet swoją nazwę: to 'inwazja meksykańskiej szajki w Hollywood" – pisze autor. "Cuarón, del Toro i Iñárritu jak prawdziwa latynoska rodzina trzymają się razem i razem zdobywają kolejne przyczółki w fabryce snów" - podkreśla Adamski.

"O sile meksykańskich filmowców świadczy to, że ich filmy zdobyły łącznie 16 nominacji do Oscara (sic!)" – podsumowuje Łukasz Adamski. "Oscary dla Iñárritu, Lubezkiego czy Cuaróna są jednak przede wszystkim zwieńczeniem ich długiej drogi na szczyt filmowego świata, który nie polega na byciu wyrobnikiem w przemyśle hollywoodzkim, ale wielkim wpływie na jądro fabryki snów. Chyba nikt nie zaprzeczy, że kino niezależne w USA nie byłoby takie samo bez ich ofensywy" - puentuje publicysta.

Więcej ten temat Nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej w najnowszym „wSieci”. Największy konserwatywny tygodnik opinii w Polsce w sprzedaży od 2 marca br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html

[Kadr z filmu "Birdman" (2014)]

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook