Jedynie prawda jest ciekawa


Adamczyk: Na specustawie skorzystają oszuści

26.06.2012

Ustawa, która miała uratować podwykonawców oszukanych przy budowie autostrad, zaspokoi roszczenia tylko niektórych z nich - uważa Andrzej Adamczyk z PiS, członek Sejmowej Komisji Infrastuktury.

Stefczyk.info, wPolityce.pl: Czy specustawa ministra Sławomira Nowaka rozwiąże problemy podwykonawców zatrudnionych przy budowie autostrad?

Andrzej Adamczyk: Mieliśmy nadzieję, że minister transportu przedłoży propozycje, które sprawią że przedsiębiorcy oszukani przy budowie autostrad otrzymają pieniądze. Niestety z pierwotnego założenia rządowego, który pojawił się na stronie ministerstwa transportu nie zostało wiele. Zaproponowano projekt, zgodnie z którym beneficjentami specustawy zostają tylko niektórzy spośród realizujących inwestycje drogowe.

Którzy?

Tylko ci, którzy mieli podpisaną umowę z generalnym wykonawcą. A przecież rząd dopuścił w Polsce do zorganizowania takiego systemu wykonawstwa, że powstał cały łańcuch przedsiębiorstw, będących podwykonawcami. Czyli regułą jest, że przy budowie wykonawca generalny zlecał pracę pierwszemu, pierwszy drugiemu, a dopiero drugi lub trzeci podwykonawca szukał firm budujących autostrady.

Czyli kto może dziś liczyć na pieniądze?

Tylko pierwszy poziom podwykonawców. Często są to firmy, które tylko organizowały prace. Gdy jednak ten łańcuch podwykonawców zostanie przerwany, a częstym zjawiskiem jest występowanie firm słupów, które nie wypłaciły pieniędzy swoim kontrahentów. Oszukały ich.  A w przypadku, gdy tych firm nie ma - pieniądze nie mogą trafić do ich ofiar.

Czemu miała służyć poprawka PiS zgłoszona na posiedzeniu komisji infrastruktury?

Temu, aby objąć ustawą wszystkie firmy, które realizowały inwestycję bądź co bądź publiczną, finansowaną z budżetu państwa.
I przed godziną 12-tą -ta poprawka znalazła większość. Bo przecież zaniedbania Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad sprawiły, że potrzebna jest błyskawiczna ustawa, która zapobiegnie bankructwom firm zaangażowanych w budowę dróg.
Niestety po emocjonalnym wystąpieniu ministra Nowaka, który delikatnie mówiąc minął się z prawdą, na wznowionym posiedzeniu komisji strona rządowa zmobilizowała się, doprowadzono do reasumpcji głosowania i poprawka przepadła.

I to oznacza...

Że często to oszuści biorący udział w procesie inwestycyjnym staną się beneficjentami tej ustawy. Pieniądze na pewno nie dotrą do tych firm,  które tak na prawdę budowały drogi, ale były na końcu łańcucha zleceniodawców.

not. ansa

[fot_wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook