Jedynie prawda jest ciekawa


Adamczyk: CPL może powstać w centralnej Polsce

15.03.2017

Centralny Port Lotniczy powinien powstać między Łodzią a Warszawą, blisko głównych szklaków- powiedział minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

Centralny Port Lotniczy powinien powstać między Łodzią a Warszawą, blisko głównych szklaków- powiedział w środę minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

We wtorek Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów podjął decyzję o przygotowaniu kierunkowej uchwały w sprawie budowy Centralnego Portu Lotniczego (CPL), w celu przedłożenia jej Radzie Ministrów.

Szef MIB był pytany w TVP1 o to, gdzie powstanie Centralny Port Lotniczy. Jego zdaniem, lotnisko powinno być zlokalizowane między Łodzią a Warszawą. - Jeżeli mówimy o dobrym dostępie do szlaków kolejowych, z ewentualną ich częściową przebudową, do autostrady A2 i autostrady A1, to geograficznie między Łodzią a Warszawą; dzisiaj tyle można powiedzieć — odparł minister.

Zaznaczył, że CPL powinien być dobrze skomunikowany z „głównymi trasami drogowymi” i być łatwo dostępny, „dzięki sprawnej komunikacji kolejowej dla wszystkich warszawiaków”. Adamczyk ocenił, że realizacja tej inwestycji potrwa około dekady.

- Proces realizacji takiego dużego przedsięwzięcia (…), to proces około dziesięciu lat. My mówimy o rozpoczęciu przygotowań i realizacji, do momentu dopóty wystartuje pierwszy samolot, nie dopóty kiedy powstaną pasy startowe, dworce lotnicze, infrastruktura komunikacyjna — mówił.

Dodał, że nie wyobraża sobie sytuacji, w której po zmianie ekipy rządzącej, inwestycja jest blokowana. - Tego typu inwestycje to swoista sztafeta (..) gdyby na końcówce rządził ktoś inny, nie wyobrażam sobie, by zablokował taką inwestycję — powiedział minister. Podkreślił, że w przypadku CPL „nie powtórzy się sytuacja, która wydarzyła się w Modlinie przed kilkoma laty”.

W rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju w działaniach do 2020 r. przewidziano „prowadzenie analiz dotyczących Centralnego Portu Lotniczego i ewentualne podjęcie decyzji o jego budowie lub zaadresowanie jego funkcji na podstawie rozbudowy już istniejącej infrastruktury portów lotniczych”.

Z kolei w ramach działań do 2030 r. zapisano „podejmowanie działań wspierających rozwój sektora transportu lotniczego w zakresie: polepszenia przepustowości nawigacyjnej, ochrony i bezpieczeństwa ruchu lotniczego, wskazanie sposobu powiązania z transportem publicznym (drogowym i kolejowym) portów lotniczych z miastami oraz ich obszarami funkcjonalnymi”. W 2015 r. polskie porty lotnicze obsłużyły ponad 30 mln pasażerów. Według szacunków Urzędu Lotnictwa Cywilnego w 2030 r. będzie to już 60 mln osób.

Minister Adamczyk był również pytany o współpracę PKP SA ze spółką Sensus Group. - Zapewniam pana i zapewniam państwa, że w obszarze inwestycji kolejowych dbamy o to, aby utrzymać jak najwyższy poziom przejrzystości, transparentności i zgodności z obowiązującymi procedurami jeżeli chodzi o zalecenia na inwestycje kolejowe — powiedział szef resortu infrastruktury i budownictwa. - Natomiast zlecenia, o których pan mówi pani redaktorze, dotyczą zlecenia szkolenia pirotechnicznego wówczas zarząd zdecydował przeprowadzić wśród pracowników PKP, którzy pracują na dworcach kolejowych — dodał minister Adamczyk.

- Dzisiaj o tym rozmawiamy dlatego, że rząd PiS także w resorcie infrastruktury nie zamiata sprawy pod dywan, jeżeli widzimy taką oto sytuację, nabieramy pewności, że mogło dojść do złamania prawa, mogło dojść do działań niezgodnych z prawem, natychmiast podejmujemy działania, nie zamiatamy sprawę pod dywan – skomentował sprawę umów zawieranych przez zarząd PKP SA przed Światowymi Dniami Młodzieży minister Adamczyk. Na początku marca zarząd PKP SA został zdymisjonowany — skomentował minister Adamczyk.

Szef resortu infrastruktury i budownictwa powiedział, że od razu zlecił złożenie zawiadomienia do prokuratury i CBA. - Na podstawie dokumentów które do nas dotarły, ja i moi współpracownicy upewniliśmy się, że jest wielce prawdopodobne, że mogło dojść do złamania prawa. Informacja w tej sprawie została przekazana do CBA, agencja rozpoczęła działania — stwierdził minister Adamczyk.

Prokuratorskie zarzuty dla zarządu PKP. Sprawa dotyczy zabezpieczenia dworców podczas ŚDM. Spółka miała stracić blisko 2 mln zł

Minister poinformował, że spółka Sensus Group otrzymała tylko jeden przelew z ministerstwa, ponieważ zakazał przelewów do tej firmy. Jednak, jak mówił w studio, zakaz został złamany przez prezesa albo przez zarząd PKP SA, o czym dowiedział się później. - Każdej transakcji nie możemy się przyglądać, wszystkie czynności, wszystkie działania, które wymagane zostały spełnione. Dzisiaj mogę powiedzieć publicznie, że co najmniej jest mi z tego powodu bardzo przykro, że prezes PKP SA, już były prezes PKP SA, złamał zobowiązanie, które na niego nałożyłem, ale to będzie też tematem osobnego postępowania — dodał.

[fot. youtube.com]

PAP/TVP Info/ems

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 4. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 5. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 6. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 7. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook