Jedynie prawda jest ciekawa


Adamczyk: CPL może powstać w centralnej Polsce

15.03.2017

Centralny Port Lotniczy powinien powstać między Łodzią a Warszawą, blisko głównych szklaków- powiedział minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

Centralny Port Lotniczy powinien powstać między Łodzią a Warszawą, blisko głównych szklaków- powiedział w środę minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

We wtorek Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów podjął decyzję o przygotowaniu kierunkowej uchwały w sprawie budowy Centralnego Portu Lotniczego (CPL), w celu przedłożenia jej Radzie Ministrów.

Szef MIB był pytany w TVP1 o to, gdzie powstanie Centralny Port Lotniczy. Jego zdaniem, lotnisko powinno być zlokalizowane między Łodzią a Warszawą. - Jeżeli mówimy o dobrym dostępie do szlaków kolejowych, z ewentualną ich częściową przebudową, do autostrady A2 i autostrady A1, to geograficznie między Łodzią a Warszawą; dzisiaj tyle można powiedzieć — odparł minister.

Zaznaczył, że CPL powinien być dobrze skomunikowany z „głównymi trasami drogowymi” i być łatwo dostępny, „dzięki sprawnej komunikacji kolejowej dla wszystkich warszawiaków”. Adamczyk ocenił, że realizacja tej inwestycji potrwa około dekady.

- Proces realizacji takiego dużego przedsięwzięcia (…), to proces około dziesięciu lat. My mówimy o rozpoczęciu przygotowań i realizacji, do momentu dopóty wystartuje pierwszy samolot, nie dopóty kiedy powstaną pasy startowe, dworce lotnicze, infrastruktura komunikacyjna — mówił.

Dodał, że nie wyobraża sobie sytuacji, w której po zmianie ekipy rządzącej, inwestycja jest blokowana. - Tego typu inwestycje to swoista sztafeta (..) gdyby na końcówce rządził ktoś inny, nie wyobrażam sobie, by zablokował taką inwestycję — powiedział minister. Podkreślił, że w przypadku CPL „nie powtórzy się sytuacja, która wydarzyła się w Modlinie przed kilkoma laty”.

W rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju w działaniach do 2020 r. przewidziano „prowadzenie analiz dotyczących Centralnego Portu Lotniczego i ewentualne podjęcie decyzji o jego budowie lub zaadresowanie jego funkcji na podstawie rozbudowy już istniejącej infrastruktury portów lotniczych”.

Z kolei w ramach działań do 2030 r. zapisano „podejmowanie działań wspierających rozwój sektora transportu lotniczego w zakresie: polepszenia przepustowości nawigacyjnej, ochrony i bezpieczeństwa ruchu lotniczego, wskazanie sposobu powiązania z transportem publicznym (drogowym i kolejowym) portów lotniczych z miastami oraz ich obszarami funkcjonalnymi”. W 2015 r. polskie porty lotnicze obsłużyły ponad 30 mln pasażerów. Według szacunków Urzędu Lotnictwa Cywilnego w 2030 r. będzie to już 60 mln osób.

Minister Adamczyk był również pytany o współpracę PKP SA ze spółką Sensus Group. - Zapewniam pana i zapewniam państwa, że w obszarze inwestycji kolejowych dbamy o to, aby utrzymać jak najwyższy poziom przejrzystości, transparentności i zgodności z obowiązującymi procedurami jeżeli chodzi o zalecenia na inwestycje kolejowe — powiedział szef resortu infrastruktury i budownictwa. - Natomiast zlecenia, o których pan mówi pani redaktorze, dotyczą zlecenia szkolenia pirotechnicznego wówczas zarząd zdecydował przeprowadzić wśród pracowników PKP, którzy pracują na dworcach kolejowych — dodał minister Adamczyk.

- Dzisiaj o tym rozmawiamy dlatego, że rząd PiS także w resorcie infrastruktury nie zamiata sprawy pod dywan, jeżeli widzimy taką oto sytuację, nabieramy pewności, że mogło dojść do złamania prawa, mogło dojść do działań niezgodnych z prawem, natychmiast podejmujemy działania, nie zamiatamy sprawę pod dywan – skomentował sprawę umów zawieranych przez zarząd PKP SA przed Światowymi Dniami Młodzieży minister Adamczyk. Na początku marca zarząd PKP SA został zdymisjonowany — skomentował minister Adamczyk.

Szef resortu infrastruktury i budownictwa powiedział, że od razu zlecił złożenie zawiadomienia do prokuratury i CBA. - Na podstawie dokumentów które do nas dotarły, ja i moi współpracownicy upewniliśmy się, że jest wielce prawdopodobne, że mogło dojść do złamania prawa. Informacja w tej sprawie została przekazana do CBA, agencja rozpoczęła działania — stwierdził minister Adamczyk.

Prokuratorskie zarzuty dla zarządu PKP. Sprawa dotyczy zabezpieczenia dworców podczas ŚDM. Spółka miała stracić blisko 2 mln zł

Minister poinformował, że spółka Sensus Group otrzymała tylko jeden przelew z ministerstwa, ponieważ zakazał przelewów do tej firmy. Jednak, jak mówił w studio, zakaz został złamany przez prezesa albo przez zarząd PKP SA, o czym dowiedział się później. - Każdej transakcji nie możemy się przyglądać, wszystkie czynności, wszystkie działania, które wymagane zostały spełnione. Dzisiaj mogę powiedzieć publicznie, że co najmniej jest mi z tego powodu bardzo przykro, że prezes PKP SA, już były prezes PKP SA, złamał zobowiązanie, które na niego nałożyłem, ale to będzie też tematem osobnego postępowania — dodał.

[fot. youtube.com]

PAP/TVP Info/ems

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook