Jedynie prawda jest ciekawa


Adam Michnik: Putin jak Hilter i Stalin!

03.03.2015

Nie można wykluczyć, że zabójstwo Niemcowa było to dzieło miejscowych faszystów -uważa Adam Michnik.

" Rosja to gnijący autorytaryzm, ale nie totalitaryzm"  - twierdzi redaktor naczelny "Gazety Wyborczej".

Michnik nie jest przekonany, że to Kreml zlecił zabójstwo opozycjonisty Borysa Niemcowa, którego poznał osobiście.
Na antenie radia TOK FM redaktor naczelny "Wyborczej" oceniał że opozycyjni politycy są w rzeczywistości  dla Kremla,  jednocześnie groźni i niegroźni. 

"Niegroźni, dlatego że Niemcow nigdy nie wzywał do przemocy, sam nie sięgał po przemoc, a w dzisiejszej Rosji ludzie o jego sposobie myślenia, którzy zdecydowanie potępili agresję na Ukrainę, nie cieszą się silnym poparciem. Tak było do wczoraj, kiedy zobaczyliśmy wielką masę ludzi na ulicach Moskwy - mówił Michnik
Przypomniał, że niegroźni wydawali się kiedyś komunistycznej władzy Jacek Kuroń i Lech Wałęsa  w Polse, czy Vaclav Havel w Czechosłowacji -którego jeszcze dwa miesiące przed praską wiosną "nikt nie brał na serio".

Zdaniem Michnika zabójstwo Niemcowa nie przestraszy innych opozycjonistów. Tak jak nie przestraszył polskiej opozycji mord na  księdzu Popiełusce. 

" Czy mord Gongadze w Kijowie przestraszył opozycję w Kijowie? Nie, przeciwnie - zaktywizował ją -- dowodził Michnik.

Według naczelnego "Wyborczej" nie ma pewności, że zabójstwo Niemcowa to była "robota Putina". Mogli go  dokonać "siłownicy", którym zależy na zaostrzeniu konfliktu w Rosji i wepchnięciu Putina jeszcze głębiej w retorykę i działania represyjne.

"Dopuszczam taką możliwość i myślę, że taka też była intencja morderców ks. Popiełuszki" - powiedział Michnik,  dodając, że "nie można wykluczyć, że było to dzieło miejscowych faszystów", którzy już wcześniej dokonywali zabójstw.

"Podejrzane jest to, że było to tak profesjonalnie zorganizowane" - zauważył. Zdaniem Michnika po zabójstwie Niemcowa na Zachodzie już nikt nie ma złudzeń co do tego, w jaką grę gra Putin.

Naczelny "Wyborczej" przyznaje, że dalsze poczynania rosyjskiego przywódcy - trudno przewidzieć.

"Może się okazać, że rzeczywiście Ukraina Putinowi wystarczy, a kraje bałtyckie i Gruzję zostawi swoim następcom. Moim zdaniem nie ma jednej strategii. To wiele scenariuszy, a jego decyzje to suma improwizacji. Nie spodziewał się takiej klęski Janukowycza i dlatego uruchomił scenariusz Krym. Tego z kolei nie spodziewał się Zachód. Wziął Krym, zobaczył, że jest spokój, i dodało mu to skrzydeł. Spodziewał się rewolty w Charkowie, Dniepropietrowsku, Odessie. Nic z tego nie wyszło i znalazł się w pułapce, którą sam na siebie zastawił "- tłumaczył Michnik.
>W pewnym momencie może wbić zęby w ścianę i okaże się, że dla Putina Ukraina jest tym, czym dla Breżniewa Afganistan - dodał.

Putinowi, zdaniem Michnika, chodzi o budowę imperium, a jednocześnie też o utrzymaniu się przy władzy. Podobnie jak Stalinowi. Porównanie tych dwóch dyktatoró wydają się Michnikowi uprawnione.

"Wszelkie porównania są uprawnione - i ze Stalinem, i z Hitlerem. Tylko trzeba mieć świadomość, że to są porównania, i trzeba wiedzieć, jakie są cechy wspólne, a jakie odróżniające. Rosja to gnijący autorytaryzm, ale nie totalitaryzm" - tłumaczył.

Zapytany o ewentualną pomoc wojskową Polski dla Ukrainy - oświadczył: "Jakakolwiek pomoc militarna ma sens tylko wtedy, kiedy będzie międzynarodowa. W tej sprawie decyzje muszą zapaść w NATO i Unii Europejskiej 

ansa/TOK FM

[fot.studioopinii.pl]


Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook